Українці у світі: українська діаспора та виклики, що її спіткають

За різними даними, сьогодні за межами нашої держави проживає від 10 до 18 млн українців та вихідців з України, що складає приблизно третину сучасного населення. Велика українська діаспора допомагає відкривати україномовні школи, інвестує в стартапи, продовжує розвивати українську культуру та науку. Українці не одне десятиліття з різних причин переселялися до інших країн та на інші континенти, при чому змогли зберегти свою самобутність та культурну спадщину.

ПОГЛЯД КРІЗЬ РОКИ НА УКРАЇНСЬКУ ДІАСПОРУ

Те, як живуть українці в діаспорі, історія і сучасність української еміграції – теми що підіймаються в нашому суспільстві все частіше. Багато емігрантів та експатріантів покинули Україну в пошуках кращого життя, втекли від небезпеки в часи Першої та Другої світових війн, після подій 2014 та 2022 років.

Хтось вважає, що життя в еміграції – завжди свято з великою заробітною платою і безумовною підтримкою діаспори. Насправді ж будь-який переїзд, неважливо, на сусідню вулицю чи на інший край планети, – це великий стрес, втрачені родинні та дружні зв’язки, нові звички та побут.

ЗАРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Історія української діаспори починається з XVIII сторіччя, коли політичні діячі та козаки після поразки у Полтавській битві 1709 року виїжджали до Туреччини, Кубані та на Захід у європейські країни. Пізніше, на початку XХ століття, рятуючись від жахіть Першої світової війни та шукаючи кращої долі, українці подались здебільшого до Європи, Далекого Сходу, Сибіру, Казахстану. В 1920-х роках до Канади, Південної, Північної Америки та Франції масово емігрували жителі Західної України.

Після Другої світової великі українські діаспори утворилися в Аргентині, Венесуелі, Австралії, африканських країнах, зокрема, Тунісі.

Переселенці з українських земель створили громадські організації для координації та допомоги один одному в еміграції. В Америці була створена Панамериканська українська конференція. Було започатковано Координаційний осередок українських громадських організацій в Європі та проведено Світовий конгрес вільних українців у 1967 році.

УКРАЇНСЬКА ЕМІГРАЦІЯ СЬОГОДНІ

Сучасні українці емігранти – це найчастіше люди з гарними професійними навичками, які знаходять роботу за кордоном та емігрують разом із сім’ями. Найбільшою за чисельністю залишається діаспора в Канаді, але багато українців живе в США, європейських та південноамериканських країнах.

Представники української діаспори зі всього світу, як на початку XIX сторіччя, так і зараз, не тільки пропагують українську мову, музику, літературу та культуру загалом, але також:

  • допомагають українцям;
  • створюють благодійні фонди;
  • надають допомогу біженцям та нужденним.

Київський Музей української діаспори створив освітню та науково-просвітницьку онлайн-платформу. Це віртуальний музей, в якому можна дізнатися більше про історію, хвилі та спадщину української діаспори та видатних представників України в усьому світі.