Сьогодні Покрова: можна дізнатися, якою буде зима

261

14 жовтня українці відзначають свято Покрови. Історія свята починається 910 року в Константинополі.

Місто взяли в облогу мусульмани. Богородиця явилася людям, які молилися у храмі. Вона помолилася разом із віруючими, зняла зі своєї голови блискуче покривало і простягнула його над усіма людьми, що перебували в церкві. Таким чином покров Богоматері захистив вірян від ворогів. Наступного дня вони відступили.

Покрова Пресвятої Богородиці була важливим святом для запорізьких козаків. Цього дня козаки вирушали на зимівлю по своїх хуторах та зимівниках. В Україні будували багато храмів на честь Покрови. Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай в еміграцію, взяли із собою образ Покрови Пресвятої Богородиці. Впродовж століть в Україні це свято набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву – Козацька Покрова. З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва.

“Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем”. В українських селах до сьогодні дотримуються давньої народної традиції грати весілля після Покрови. До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої.

Дівки, яким надокучило дівувати, молилися: “Свята мати Покровонько, покрий мені головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою”, “Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду”.

А на Поділлі дівчата казали: “Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу — най ся дівкою не мучу!”

Дівчата вірили, якщо вночі спекти хліб і поставити його на вікно, то можна приманити нареченого.

Найважливішим обрядом було ворожіння молодих дівчат на те, хто ж з них вийде заміж першою. Всі вони відрізали однакові за довжиною нитки, а потім одночасно їх підпалювали. Вважалося, чия нитка згорить швидше за всіх, та дівчина і вийде заміж найпершою.

Заборони

У цей день потрібно відмовитися від будь-якої брудної роботи: не можна прати, прибирати, копати, шити.

Категорично заборонено лаятися і свариться, особливо з близькими людьми.

Протягом дня бажано не готувати серйозних страв, потрібно починати готуватися тільки ближче до вечері.

Не потрібно позичати гроші або самим брати в борг.

Сім’ям, де є незаміжня дівчина, не можна відмовляти сватам. Вважається, що якщо в цей день відмовитися, то дівчина може залишатися самотньою ще протягом 3 років.

Прикмети:

Люди вірили, що якщо цього дня з берез не осипалося листя – перший сніг випаде нескоро.

Листя вишні зелене – зима буде суворою.

Якщо птахи відлітають зимувати – буде холодна рання зима.

Дощ на Покрову віщує, що до кінця жовтня буде похмуро.

Вітер на Покрову – до вітряної весни.

Якщо у вишні листя опаде до 14 жовтня – зима буде тепла, якщо ж вишня зелена – зима буде люта.

gazeta.ua

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!