Чи вірші побачать світ? Спілка харківських поетів просить про допомогу

Так, в кінці цієї статті ми попросимо вас про гроші. Ні, вони не призначатимуться на рятування чийогось життя чи здоров’я, ані йтимуть на військові цілі – це збір на культурний захід. “Що за маячня, це точно не на часі!” – скаже більшість і не продовжуватиме читання. 

А вам – тим хто розуміє важливість існування культурних ініціатив навіть в такий складний час як війна, хто вміє оцінити глибину фрази “За що ми тоді воюємо, [якщо не за культуру]?”, що її авторство приписують Черчиллю – вам ми розкажемо цю історію. Вона почалася 20 років тому біля легендарного харківського Дзеркального Струменю.

 

“…це місце – особливе,

Мов кришталевий водоспад.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Над ним – казково-загадкова

Альтанка біла височить.

Зір тішить краєвид чудовий,

Фонтан тихенько дзюркочить”*

 

Це місце вже давно було немов магніт: тут призначалися побачення та дружні зустрічі, сюди приходили туристи з фотоапаратами і молодята з квітами, а вночі сюди перед екзаменами мчали студенти, аби загадати бажання.

Енергія цього місця привабливала й творчих людей – поетів, художників, музикантів. Тут читалися свіжонаписані вірші та вперше авторами виконувались мелодії, тут обмінювались думками та рецензіями. Творчі зустрічі ставали традицією і породжували цікаві об’єднання. Одним з таких стала Спілка поетів, що взяла собі назву “Дзеркальний струмінь” – на честь місця, де збирається кожну першу неділю кожного місяця. Рівно о 13:00. І так – вже 20 років поспіль.

Раз на місяць сходилися вони – ті, більш довідчені та ті, починаючі. І для кожного зустрічі спілки завжди були як ковток свіжого повітря: аби обмінятися ідеями, побачити друзів, почути відгук на свою творчість та насититися енергією символа рідного міста – Дзеркального Потоку.

Якось на початку 2022 року поет Олексій Білоус, який до кожної зустрічі спілки завжди приходив з новим віршем та поетеса, есеїстика Зоя Цибіна, талановитий співак Микола Новін та поет Олександр Михалюк заходилися потужною ідеєю. Було вирішено видати патріотичну збірку поезій, що оспівували любов до України, Харкова, рідної мови. Звернулись до харківської мерії. Там заявку прийняли, ініціативу підтримали, затвердили бюджет, початок та закінчення робіт.

А потім….

 

“Непомітно сплила ця весна 

в чорно-білих тонах як ніколи.

Цьогоріч не побачить зерна

пошматоване мінами поле”** 

 

З початком повномасштабного вторгнення в Україну зустрічі Спілки не припинилися, приходили ті, хто залишився у Харкові. А до тем мистецьких додалися питання “Що ми, як творчі люди, можемо зробити для збереження Харкова, України, нашої ідентичності?”

“Збірка! Звичайно, вона зараз неабияк важлива і підтримає містян, військових, українців!” – розуміли у Спілці. Збірку, що ніколи не вважалася для Спілки комерційним проєктом (її примірники планували подарувати у кожну бібліотеку Харкова), тепер було важливо надрукувати ще й для того, аби передати військовим. Патріотичне слово любові до рідного краю мало бути там, де зараз було найгарячіше!

Роботи по її виданню поволі просувалися. У вересні 2023 року все було готове до друку, зверстали 200 екземплярів, узгодили і фінансування з міського бюджету. Але потім в мерії попросили почекати…

Кожен в Спілці розумів, скільки важливих питань повстало перед міською владою. Тому було вирішено надрукувати збірку власним коштом.

Вистачило на 48 екземплярів…

 

“Мій рідний Харкове, тобою

пишаюсь, дихаю, живу!”ї

 

Так називається ця збірка поезій авторів Слобожанщини. Її розпочинають вірші Олега Бородая, що в мирному житті був викладачем математики та фізики. В 2015 році Олег пішов добровольцем в АТО, коли його сину було 5 років. Олег Бородай досі воює, боронить Україну. Почувши про цю збірку, він зголосився долучитися до неї в якості автора. Його поезії збагатили “Дзеркальний струмінь” емоціями людини, що безпосередньо пережила близькість бою, фронту.

На жаль, наразі друк патріотичної збірки припинений. У творчої спільноти попросту немає фінансових ресурсів для її видання. Тому Спілка поетів звернулася до видавництва “Ранок” з проханням про допомогу.

Відоме українське видавництво, що починало своє становлення саме в Харкові, попри те, що саме потерпає від впливу російської агресії, зголосилося допомогти інформаційно. Був оголошений збір на друк 200 екземплярів збірки “Дзеркальний струмінь”, долучитися до якого запрошують кожного небайдужого патріота України.

 

Допоможемо слову любові до рідного краю жити й долинути до українців! Кожен з нас може посприяти, аби ці проникливі і чуйні вірші були надруковані, аби ця збірка опинилася в руках у військових та в залах харківських бібліотек.

 

Долучайтеся до збору коштів!

Поповнити конверт через Приват24

https://www.privat24.ua/send/cg7ym

 

Номер картки конверта

5168752102024687

 

* уривок з вірша Зої Цибіної “Дзеркальний струмінь”)

** уривок з вірша Олега Бородая