Чорно-кривавий слід Міхаіла Булґакова

ДО ПОДІЙ ЛИСТОПАДА 1918 РОКУ В КИЄВІ

 

“Українська літературна газета”, ч. 1 (345), січень 2023

 

Пропонуємо вашій увазі уривки з спогадів Юрія Смолича про події у Києві 1918 року. Майбутній письменник тоді вчився у Комерційному інституті, нині цей будинок на розі вулиці Пирогова і бульвару Т.Шевченка займає Педагогічний університет ім. М. Драгоманова. До речі, в цьому будинку восени 1917 року формувався перша формація січових стрільців у Києві, яку очолили Є. Коновалець та полковник А.Мельник. Політика гетьмана П.Скоропадського призвела до того, що Київ став місцем збору російського монархічного офіцерства, і взагалі шовіністичної публіки, яка, перебуваючи на твердих позиціях російського імперіалізму, не хотіла нічого чути про українську державу, з презирством і ненавистю ставилася до всього українського. Серед цієї публіки був і майбутній російський і радянський письменник, а тоді білогвардійський офіцер Міхаіл Булгаков, ЯКИЙ, ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, БРАВ УЧАСТЬ У РОЗСТРІЛІ УКРАЇНСЬКОЇ АНТИГЕТЬМАНСЬКОЇ ДЕМОНСТРАЦІЇ У КИЄВІ у 1918 році. Характерно, що його ностальгічні твори про російську армію, офіцерство, просякнуті антиукраїнською зневагою, неодноразово перевидавалися в радянський час, його п’єси ставилися в театрах, по них знімалися фільми. І ЯК НЕ ДИВНО, ВІЙСЬКОВОМУ ЗЛОЧИНЦЮ М. Булгакову створили у Києві музей, назвали його іменем вулицю… Хохляндія і малоросійщина, інакше не скажеш. Він залишається прапором руского міра…

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Слово Юрію Смоличу.

Олександр КУЧЕРУК

 

Край моєму студентству поклав пан гетьман Пав­ло Скоропадський.

Річ у тім, що на ту пору Київ обложили антигетьманські повстанці (війська Директорії – ред.), довкола Києва утворились позиції кругової оборони обложеного міста, для бойових оборонних операцій війська у пана гетьмана не ви­стачало, і одного дня оголошено загальну мобіліза­цію. В першу чергу мобілізувалось якраз студентство.

Пригадую наш студентський мітинг у відповідь на наказ про мобілізацію. Він відбувався в одній з аудиторій першого поверху (комерційного інституту – ред.) і проходив у страшному безладді. Демобілізовані офіцери закликали негайно йти в казарми і брати зброю, інші виступали проти.

Акт протесту нашого інституту, якщо пам’ять ме­не не зраджує, не набрав якихось організованих форм. Виступи були запальні і численні – вони явно переважали прихильників гетьманщини й згодних мобілізуватися, та прийняттю якогось документа пе­решкодила поява на трибуні студента університету святого Володимира, з позачерговою заявою.

Позачергова заява була зовсім коротка: у відпо­відь на акт закриття вищих учбових закладів та ого­лошення мобілізації студенти університету святого Володимира та частина курсисток з Вищих жіночих курсів, що приєдналися до них, вирішили вийти на вулиці з демонстрацією протесту.

Промовець повідомляв нас про це і закликав при­єднатись до протесту й демонстрації.

Страшна колотнеча зчинилася після цього закли­ку в аудиторії та прилеглих коридорах: вигуки, свист, ґвалт, співи – хто заспівував революційної, а хто контрреволюційної. Потім вся юрба з аудиторії, з коридорів і з аудиторій суміжних повалила до вихо­ду. Не до бічного, студентського, що проти Володимирського собору, а до центрального, яким входити й виходити студентам заборонялось.

Коли туга хвиля винесла мене на Бібіковський бульвар (нині бульвар Т.Шевченка – ред.), то мені запам’яталось таке. Попід тополями бульвару вишикувалась купка студентів військової виправки – демобілізованих офіцерів, і хтось подавав їм команду. Інші кількома потоками розбігались навсібіч: хто вниз до Галицького базару, хто до Безаківської вулиці в напрямі вокзалу, але більшість завертала ліворуч – до вулиці Володимирської, до університету. Цілком очевидно, то бігли ті, котрі ви­рішили приєднатись до демонстрації універсантів.

Я теж побіг у цьому напрямі.

Та пробігли ми не більше як кроків сто і мусили спинитись: бульвар на рівні приблизно університет­ських клінік перетинала щільна шеренга офіцерів з трикутними трикольоровими російськими монархіч­ними шевронами на рукавах, тримаючи гвинтівки багнетами на руку – проти нас. Ми спинились, нас прибувало більше і більше – очевидно, були то не тільки студенти нашого інституту. Натовп юрмився, ми щось гукали, щось вигукували проти нас і офіце­ри, можливо, було подано й якусь команду – я того почути за галасом не міг, але наша юрба раптом ша­рахнула на два боки: частина вуличкою до Фундуклеївської (нині Б.Хмельницького – ред.), частина – праворуч, до Ботанічного саду. Я побіг за тим струменем, що потік праворуч.

Наш струмінь вперся в кам’яну з залізними ґратами огорожу. Крайнього будинку клінік, який височить тепер, тоді не було, не було й брами біля нього – то все перебудови й прибудови пізнішого часу: був кам’яний мур із залізними ґратами по пругу аж до старого корпусу медичного факультету. Шлях до уні­верситету був перетятий збройне. І от уже кілька найспритніших подерлися через пруг, через шпичаки залізних ґрат – і стрибали під дерева Ботанічного. За першими подерлися інші, подерся цим способом і я. Потім ми бігли садом до стін університету – тоді ще відгородженого дворища поза університетом не було: вікна виходили просто під затінок каштанів, навстіж були розчинені й задні двері.

Пригадую точно: саме коли надбігла до задніх дверей та група, з якою біг і я, ми почули, немов десь по той бік масивної будови університету хтось враз розірвав довжелезне полотнище. Я два роки прохо­див уже допризовну підготовку, стріляв на стрільби­щі і роздільно, і залпом – і я зрозумів: то був залп з гвинтівок.

Ми вбігли в університет, гримлячи по залізних плитах сходів, і крізь цей тупіт почули другий залп: тепер у лунких мурах будівлі він уже не був подіб­ним до розпанахування полотнища, а схожий на гур­кіт грому після близької блискавки. Тепер уже всі зрозуміли, що це стрілянина і що стріляють, очевид­но, по тій демонстрації, на яку поспішали й ми. В ко­ридорі першого поверху та у вестибюлі перед голов­ними дверима враз утворилась колотнеча: хто проби­вався вперед, інші задкували.

Коли за тим потічком, що вилився з парадного виходу університету на під’їзд, я вибіг між колонаду, знову почулися постріли. Тепер це вже був не залп, а окремі, безладні постріли. На брукові перед універ­ситетом кілька людських тіл лежали нерухомо. А навсі­біч – і сюди, назад, до спасенних колон та мурів університетської будівлі, і туди, під гущавину дерев Миколаївського скверу, і геть до рогу Караваївської вулиці – бігли десятки юнаків і юнок, учасників щойно розстріляної демонстрації.

Стріляли з будинку тодішньої Першої гімназії, що на розі Бібіковського й Володимирської: вікна друго­го поверху були прочинені, і в них спалахували вог­ники – день був хмарний, і постріли було видно.

Відзначаю це тому, що принагідне не можу не від­гукнутись на опис – теж приблизний, або точніше – тільки «дотичний» – цих же подій з інших джерел.

Я маю на увазі роман Булгакова «Белая ґвардия». В одному з його розділів є опис цього ж таки дня і цих же, власне, подій. Тільки, сказати б, з іншого боку: Булгаков, командуючи групою юнкерів та офі­церів, сидів у цей час у будинку колишньої Першої гімназії. За текстом роману вони, юнкери та офіце­ри, потовклись по коридорах та класах гімназії, по­сперечались, посварились, не дочекались ніякого на­казу і… розійшлись собі любісінько хто куди.

Звичайно, романістика допускає домисел, без домислу белетристу не обійтись: домисел має відтво­рювати саму сутність факту чи низки подій, але не повинен суперечити історичній правді. Навпаки – він поглиблює й посилює її, узагальнюючи коло фактів та осмислюючи суть процесу. Якщо домисел історичній правді та її сутності не відповідає, то він – хоче того чи не хоче автор – спотворює прав­ду і самий історичний факт фальсифікує.

По антигетьманській студентській демонстрації тисяча де­в’ят­сот вісімнадцятого року стріляли саме з вікон колишньої Першої гімназії. Саме звідти, де в романі «Белая гвардия» автор Булгаков примістив своїх, підкомандних йому юнкерів та офіцерів біло­гвардійців. Діло було восени, дерева Миколаївського скверу та тополі на Бібіковському бульварі стояли вже без листя, крізь них було добре видно, як крізь вуалетку, та й взагалі тієї пори, півста років тому, Миколаївський сквер був ще зовсім молоденький, і було в ньому більше кущів та молодої порослі, ніж високих дерев. Перша гімназія була вся перед універ­ситетом, як на долоні, і видно було кожне її вікно.

Цим зауваженням я не хочу аж ніяк вразити письменника Булгакова, тим паче – його пам’ять по смерті. Я просто був очевидцем тих подій і вважаю своїм обов’язком подати належну довідку.

А «белая гвардия» залишається гвардією білою, хоч як не старатися навести райдужний глянець на її білий – по суті чорно-кривавий – колір…

Що ж до мого студентського буття, то саме на тому воно й закінчилося. Студентів, та й взагалі всіх, хто підлягав мобілізації, почали хапати на вулицях, виводити з домівок – облави та труси залили Київ хвилею: офіцерів та юнкерів з білої гвардії на це вистачало, дарма що на позиціях їх щось було не так густо. Отож доводилось переховуватись або тікати з Києва геть.

Я вирішив – з Києва геть.

(Публікується за виданням: Ю. Смолич. Я вибираю літературу: Книга про себе. – К. 1970.)

 

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/