«Ангел поезії київської»

465

ПРО ПЕРШУ ЗУСТРІЧ СТУДІЇ «ВОСХОД» БЕЗ ВАСИЛЯ ДРОБОТА

Днями у Камінній залі Будинку письменників НСПУ традиційно зібралися студійці та гості поетичної студії «Восход», яку багато років поспіль очолював відомий київський поет Василь Леонідович Дробот. Вперше студія зібралась без свого керівника, учителя і наставника. Присутні ділилися спогадами, читали вірші Василя Дробота, а також власні поетичні твори.

Засідання студії було малолюдним, зважаючи на обставини – карантин, та й період літніх відпусток. Але вечір все одно тривав більше двох годин, і кожен охочий мав можливість сказати слово.

Михайло Сидоржевський, голова Національної спілки письменників України, у своєму виступі висловив пошану до пам’яті поета, його найкращих людських якостей і безперечного таланту, а також  анонсував видання книжки вибраної поезії Василя Дробота, куди увійдуть досі неопубліковані його твори. Книжка побачить світ у видавництві «Друкарський двір Олега Федорова».

Олег Нікоф, поет, перекладач, засновник видавництва «Друкарський двір Олега Федорова», запропонував також заснувати літературну премію імені Василя Дробота, до цієї ініціативи планує долучитися і Національна спілка письменників України. Премією буде відзначатися лише один переможець – це буде конкурс досі неопублікованих поетичних рукописів російською мовою, але з обов’язковим українським наративом. Переможець премії не буде отримувати грошову винагороду, оскільки призом стане видання рукопису. Таким чином кожного року буде з’являтися по одній книзі, які складатимуть серію «Премія імені Василя Дробота», а відкриє її вже анонсоване видання «Вибраного» поета.

«Я не знаю більше таких людей – одиниці служать поезії так, як служив він», – сказав про Василя Дробота Станіслав Шевченко, голова творчого об’єднання поетів КО НСПУ, який модерував захід разом з прессекретарем НСПУ Єленою Дорофієвською.

Станіслав Шевченко сказав, що студія Василя Дробота обов’язково має продовжити свою роботу, але обрати очільника мають самі студійці.

Михайло Сидоржевський також особливо наголосив на цьому питанні: «На осінь вам, шановні колеги, доведеться вирішувати, хто продовжить керувати літературною студією «Восход». Це важливо для Спілки і для мене як для голови НСПУ. Тому радьтеся, вирішуйте, вносьте пропозиції, але саме питання переноситься на осінь».

Дуже теплі слова про свого близького друга сказав відомий поет, очільник міжнародного літературно-мистецького фестивалю «Каштановий дім», культуртрегер, лікар Андрій Грязов: «Я могу бесконечно говорить про Василя Дробота. Потому, что он мне и друг, и первый человек из Союза писателей для меня. Я его называл «Сталкер», и ему это очень нравилось. С Дробота для меня началось всё, что связано с поэзией в Киеве, в Украине. Поэтому говорить о Василе Дроботе могу очень долго».

Андрій Грязов розповів, як ретельно і відповідально Василь Дробот ставився до роботи студії «Восход», просив готувати рецензії, підтримувати молодих авторів і авторів-початківців. Завжди готувався до зборів студії і мав добре слово для кожного. «Я хочу сказать самое главное, самое главное попробовать вычленить – это человек, который никому никогда не сделал плохого, он отдавался работе студии на грани безрассудства и одержимости – вот, выступать будет на студии такой-то, а ты подготовь, Андрюша, рецензию. Отдача была невероятная. Он был «ангел поэзии киевской», – додав Андрій Грязов.

Андрій Борисович боровся за життя Василя Дробота і як друг, і як лікар. Але, на жаль, незборима хвороба постійно випереджала їх – Василь Дробот був надзвичайно скромною людиною і не хотів нікого турбувати, а тому звертався по допомогу вже тоді, коли було занадто пізно. «Мы боролись за его жизнь. И вот, что ещё очень важно – всё светлое его с нами осталось и никуда не денется».

Василь Дробот помер 18 червня, а напередодні були оголошені підсумки Літературної премії імені М. Кирієнко-Волошина. Лауреатом цієї престижної премії став Андрій Грязов, а Василь Дробот отримав спеціальний диплом за вагомий внесок у сучасну українську літературу. Користуючись нагодою, у присутності гостей студії голова ТО поетів Станіслав Шевченко привітав Андрія Грязова та вручив йому диплом і пам’ятний значок лауреата.

До виступаючих долучилася і Галина Ільєва зі спогадами про спільний творчий вечір з чоловіком Олексієм влітку 2013-го року, що відбувся в Музеї Волошина в Коктебелі, а також їхній виступ на останній виставці акварелей Волошина в Національному художньому музеї в Києві до 100-річчя художника.

Друг Василя Дробота ще з далекого 1966 року Ігор Засимчук прочитав вірші поета. Теплі слова у пам’ять про Василя Дробота сказав літератор Андрій Костюченко.

Наталя Савіна, поетеса і подруга Василя Дробота, розповіла про його вплив і значення в її житті, і висловила готовність організувати великий вечір пам’яті Василя Дробота, коли з’явиться можливість та буде безпечно проводити масові заходи у столиці.

На вечорі був присутній фотограф Іван Єршов, який на запрошення Андрія Грязова відвідав засідання студії та зробив пам’ятні світлини.

 

Прес-центр НСПУ

“Українська літературна газета”, ч. 15 (281), 31.07.2020

 

Передплатіть «Українську літературну газету» на 2020 рік! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» на 2020 рік в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!