Володимир Грабельський. Повернення із забуття

708

За майже тридцятилітній період відродження, становлення і розбудови Незалежної України практично не було жодного заходу, присвяченого славної пам’яті відомому українському суспільно-політичному, військовому діячеві, полковнику Андрієві Мельнику.

Наприкінці листопада в Трускавці пройшла така науково-практична конференція. Розпочалася вона з відвідування рідного села Андрія Мельника – Воля Якубова та зони зеленого туризму «Слобода Раковець», яка розташувалася поруч (Дрогобицький район Львівської області). А наступного дня в Трускавецькому готельно-курортному комплексі «Карпати» відбулося пленарне засідання, у якому взяли участь провідні науковці з Києва, Львова, Тернополя, Дрогобича… Кожен із виступаючих «освітлив» свою грань постаті Андрія Мельника, яка досі, на жаль, для більшості наших співвітчизників знаходиться в тіні… Юрій Шаповал, доктор історичних наук, професору з Києва, аргументовано переконав учасників конференції – чому варто досліджувати життя і діяльність А. Мельника. Про лідерські риси Провідника доповів Богдан Червак, голова ОУН; доцент Іван Хома, кандидат історичних наук з Львівської політехніки, простежив військову службу А. Мельника в українських арміях 1918-1920рр; громадську діяльність А. Мельника у Галичині в міжвоєнний період дослідив Віктор Савенко, кандидат історичних наук, доктор юридичних наук з Тернополя; про трагічну сторінку ОУН (розкол у 1940-х роках) розповів кандидат історичних наук, президент фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич; на необхідності примирення національних сил, гуртуванні перед викликами сьогодення наголосив у своїй доповіді Михайло Цимбалюк, доктор юридичних наук, народний депутат України 9 скликання.

Маловідомі епізоди з життя і діяльності Провідника змалював у своєму виступі Олександр Кучерук, директор Національного музею України. В’ячеслав Бліхар, професор Львівського державного університету внутрішніх справ, охарактеризував символи національно-визвольного руху України. Ідею єдності українства і візії української держави у поглядах А.Мельника розкрили кандидати історичних наук, доценти зі Львова Руслан і Ганна Сіромські.

Кандидат історичних наук, завідувач архівом ОУН Ю.Черченко з Києва ознайомив присутніх з документами та матеріалами, позв’язаними з А.Мельником, діяльність ОУН(м) на Дрогобиччині у 40-х роках 20 ст. енергійно проаналізував Василь Ільницький, доктор історичних наук з Дрогобича. Співпраця Андрія Мельника з митрополитом УГКЦ Андреєм Шептицьким стало темою доповіді Ігоря Бриндака, викладача Дрогобицької духовної семінарії.

З хвилюванням слухали учасники конференції виступи родички Провідника Галини Неілик, краєзнавця, дослідника, старшого наукового працівника музею «Дрогобиччина» Марії Головкевич, Ігоря Гургули – голови Львівської письменницької організації. Про перспективи розвитку малої батьківщини А. Мельника розповів голова ГО «Трускавецька рада старійшин» Лев Грицак. Модерував письменник, відповідальний секретар НСПУ Микола Гриценко.

Після завершення науково-практичної конфернції ухвалено резолюцію. Серед конкретних заходів, які плануються наступного, 2020 року: відкриття Першого всеукраїнського фестивалю історичної пісні та поезії «Шабелина» на батьківщині А. Мельника (в зоні зеленого туризму «Слобода Раковець»), а також проведення конкурсу художніх творів на тему історії ОУН та національно-визвольного руху. Серед співорганізаторів обох проектів – Національна спілка письменників України.

Фото Ігоря Фецяка

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!