Медійники та правозахисники закликають парламентарів не голосувати за законопроєкт №10242 у його нинішній редакції, позаяк він становить значну загрозу для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.
Про це йдеться в заяві Медіаруху, яке опублікувало «Детектор медіа».
Там наголошують, що такий законопроєкт посилює кримінальну відповідальність за несанкціоноване розповсюдження конфіденційної інформації. Під цим мається на увазі розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів або інші дії, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола людей.
Медійники вказують, що законотворці не врахували критичних зауважень щодо механізмів захисту для осіб, які розголошують конфіденційну інформацію в інтересах суспільства, зокрема журналістів та викривачів корупції, а покарання у вигляді до 5 років ув’язнення за подібні дії залишається непропорційним.
Тому, йдеться далі в заяві, такий законопроєкт суперечить принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
«Закликаємо народних депутатів не голосувати за законопроєкт №10242, а представників Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності — до справжнього діалогу з представниками медійної спільноти з метою вдосконалення системи кримінального законодавства у цій сфері», — йдеться в заяві.
У зверненні також наголосили, що будь-які нові норми мають захищати державу від ризиків, пов’язаних із торгівлею даними та масовими витоками інформації, а не обмежувати можливості суспільного контролю за владою та сприяти створенню атмосфери страху серед журналістів.
ЩО ЗА ЗАКОНОПРОЄКТ?
Українські медійники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкт № 10242, який пропонує посилити кримінальну відповідальність під час війни за розголошення даних із державних реєстрів до 8 років ув’язнення. До того ж не передбачається звільнення від відповідальності для викривачів корупції.
Закон також дасть правоохоронцям змогу посилити контроль за джерелами журналістів і самими журналістами, вважає журналіст Михайло Ткач.
Народний депутат Ярослав Юрчишин підтримав заяву медійників та закликав «усіх притомних депутатів» блокувати законопроєкт.
«Можна довго водити хороводи довкола нібито інформаційної безпеки, але все це виглядає, як спроба наступу на свободу слова. Якщо є реальні безпекові ризики — треба виходити на діалог із медіаспільнотою та разом напрацьовувати рішення», — наголосив він.