Скрипка Йоахім-Ма Страдіварі (Joachim-Ma Stradivarius) буде виставлена на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку 7 лютого. Її оцінка від $12 до $18 млн робить її найдорожчим музичним інструментом, колись проданим. Поточний рекорд належить Lady Blunt Stradivarius, названій на честь її колишнього власника та онуки лорда Байрона, яку було продано за $15,9 млн у 2011 році.
Йоахім-Ма виділяється на тлі інших скрипок Страдіварі (зараз у світі їх близько 450) бездоганним станом. «На цій скрипці можна грати завтра і насолоджуватися нею не лише як чудовим витвором мистецтва, а й як функціональним інструментом», – сказала Марі-Клаудія Хіменес із Sotheby’s.
Скрипка була створена великим італійським майстром Антоніо Страдіварі у 1714 році під час його «золотого періоду». У цей час він створював скрипки, які досі вважаються неперевершеними за якістю звучання.
Скрипкам зазвичай дають назви за іменами їхніх колишніх власників. Joachim-Ma Stradivarius наприкінці XIX століття належала угорському скрипалю Йозефу Йоахіму. У середині XX століття її купив американо-китайський скрипаль та педагог Сі-Хон Ма. Він виступав із нею до своєї смерті у 2009 році.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Через сім років, після того як інструмент деякий час зберігався в Музеї скрипки в Кремоні, спадкоємці Ма виконали його бажання передати інструмент у дар Консерваторії Нової Англії (NEC). Вона є першою незалежною консерваторією в США і зараз навчає 775 студентів з усього світу. Скрипка використовується дуже рідко. «Невелика кількість студентів грали на ній за ці роки, і для них це був незвичайний досвід», — говорить президент NEC Андреа Калін.
Скрипку Йоахім-Ма Страдіварі було передано консерваторії з умовою, що одного разу її можна буде продати для підтримки студентських стипендій, і цей час настав. Доходи від аукціону підуть на створення найбільшої іменної стипендії в історії консерваторії та інших фондів.
Аукціон з продажу Йоахім-Ма Страдіварі проходитиме в той час, коли надбагаті люди шукають дедалі більш еклектичних предметів для поповнення своїх колекцій, пише Bloomberg. «Ми міцно увійшли у світ продажу незвичайних речей, які можуть майже перевершити мистецтво та перевершити своє утилітарне використання, – каже Марі-Клаудія Хіменес, керівник відділу розвитку глобального бізнесу Sotheby’s. – Коли ви такі багаті, як деякі з наших клієнтів, у вас ніби закінчується те, що можна купити. Люди стають багатшими – показники багатства експоненційно більші, ніж 20 років тому, – і це призводить до того, що люди купують всілякі речі, які вони не купували б раніше».
Кен Гріффін з Citadel – гарний приклад цього. Раніше цього року він купив скелет динозавра-стегозавра під назвою «Apex» («Вершина») за $44,6 млн, а в 2021 році, у розпал криптобуму, він придбав унікальне видання Конституції США за $43,2 млн (це один із 13 екземплярів офіційного видання Конституції, надрукованого в 1787 році для делегатів Конституційного конвенту та Континентального конгресу).
Гриффін позичив свою копію конституції Музею американського мистецтва Crystal Bridges в Арканзасі та пообіцяв аналогічним чином позичити музею динозавра.