115 українських та закордонних культурних діячів звернулися до ЮНЕСКО з проханням вплинути на Президента України Володимира Зеленського, щоб він припинив “невчасний демонтаж культурної спадщини” Одеси до закінчення війни. Про це пише bukvy.org.
“Внаслідок нападів Росії на Одесу були пошкоджені щонайменше 106 пам’яток архітектури. Тепер над спадщиною міста нависла нова загроза. Цього літа обласна адміністрація поставила під знесення 19 пам’ятників, позбавивши решту охоронного статусу. Деякі є невід’ємною частиною архітектурного ансамблю Одеси в самому серці охоронної зони ЮНЕСКО”, – йдеться у зверненні.
Автори підкреслюють, що більшість історичного центру Одеси, що охороняється ЮНЕСКО, була збудована за Російської імперії, а рішення про знесення пам’ятників ухвалювалися без консультацій з громадськістю.
“Виконання закону про деколонізацію призвело до видалення із вулиць імен найвідоміших одеситів. Серед них нобелівський лавреат Іван Бунін, який засуджував радянський режим у своїх працях, номінант на Нобелівську премію Костянтин Паустовський, який критикував радянську революцію, Олександр Пушкін, засланий до Одеси за антицарську діяльність, і найвідоміший одеський письменник Ісаак Бабель, який загинув у сталінських чистках”, – переконані підписанти.
Автори листа просять ЮНЕСКО звернутися до Володимира Зеленського, щоб він відклав рішення про деколонізацію Одеси “до більш сприятливого часу, який (…) настане незабаром після закінчення війни”.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Вони переконані, що зі знесенням пам’ятників варто почекати , бо це “ставить під загрозу значну частину світової спадщини Одеси та її поліфонічного космополітичного духу”.
Лист-звернення підписали 115 осіб, зокрема донька Ісаака Бабеля Лідія, його онук Андрій Маляєв-Бабель, диригент Гобарт Ерл, скульптор Михайло Рева, письменниця Юлія Верба, співачка Леся Верба, піаніст Олексій Ботвінов, актор Борис Барський, краєзнавець (а нині військовий) Олександр Бабіч, диригентка Оксана Линів та інші.
Передісторія
Виконавчий комітет Одеської міської ради опублікував список із 19 архітектурних пам’яток, які планують демонтувати, зокрема, ті, що містять символіку російської імперської політики:
- Пам’ятник Максиму Горькому.
- Пам’ятник Віктору Глушку – академіку, вченому в галузі космонавтики, двічі герою Соціалістичної праці.
- Макети ордена Леніна.
- Пам’ятник Ісаку Бабелю.
- Братська могила червоногвардійців, загиблих у боротьбі за встановлення Радянської влади в Одесі в січні 1918 року і в роки громадянської війни.
- Пам’ятник Олександру II. Пам’ятна колона на честь закладення парку.
- Пам’ятник Олександру Маринеско.
- Стіна Чекістів.
- Пам’ятник Зої Космодем’янській — партизанці, розвідниці, Герою Радянського Союзу.
- Пам’ятник ученому, біологу, селекціонеру Мічуріну.
- Пам’ятник (бюст) Малиновському — двічі герою Радянського Союзу, маршалу.
- Пам’ятник Макару Посмітному.
- Пам’ятник поету Олександру Пушкіну на Приморському бульварі.
- Пам’ятник Пушкіну на вулиці Пушкінській, 13.
- Пам’ятник комсомольцям Одеської області.
- Пам’ятник Черняховському — двічі герою Радянського Союзу, генералу армії.
- Пам’ятник Нілусу.
- Пам’ятник Чкалову.
- Пам’ятник Висоцькому.
Раніше очільник Одеської ОВА Олег Кіпер заявив, що в місті знесуть пам’ятник Пушкіну. Він повідомив, що всі необхідні розпорядження вже підписано та розіслано відповідним структурам.
“Він (пам’ятник Пушкіну – ред.) також в розпорядженні. Підписано щодо його зносу. Сьогодні розійшлися всі листи”, – заявив Кіпер.
Водночас голова Департаменту культури та євроінтеграції Одеської міськради Іван Ліптуга заявив, що зробити це швидко не вийде. Для зносу потрібно спочатку отримати дозвіл від ЮНЕСКО, бо пам’ятник знаходиться в його охоронній зоні.
“ЮНЕСКО тут теж дуже обережна та забюрократизована організація, тому швидко від них відповіді ми не отримаємо. Це дуже довга процедура. Ми пишемо в Мінкульт, вони пишуть у виконавчу компанію ЮНЕСКО в МЗС, МЗС відправляє це в Париж, і таким самим ланцюгом відповідь повертається до нас”, – сказав Іван Ліптуга.
- 19 вересня, Верховна Рада в цілому прийняла нову постанову про зміну назв 327 населених пунктів у рамках дерусифікації. Список населених пунктів, які перейменують — ТУТ.
- Міський голова Одеси Геннадій Труханов виступив проти ініціативи Одеської ОВА щодо перейменування вулиць в обласному центрі.