Відкриття виставки супроводжував перфоманс за участі українських акторів, німці дізнались про те, як росія розстрілювала український ренесанс, а також ким був Василь Стус і шістдесятники для історії та здобуття Незалежності.
Перший міжнародний виставковий проект про українського та європейського борця за свободу — Василя Стуса, відкрився у Берлінському Інституті Вітольда Пілецького. Про це повідомляє vechirniy.kyiv.ua.
Експозиція розповідає історію Стуса, а й загалом про український антирадянський дисидентський рух.
В рамках проекту відбулась панельна дискусія Дмитра Стуса та Рене Бьолля, сина Нобелівського лауреата та літератора Генріха Бьолля.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Військові, які нині боронять Україну читали вірші Стуса. На відео — вони на місцях, де несуть службу у підрозділах.
Під час дискусії у залі перед присутніми спілкувались син Василя Стуса Дмитро та син письменника Генріха Бьолля, Рене Бьолль.
Журналісту «Дойче Велле» Дмитро Стус розповів, що, на його думку, завдяки такому перфомансу та виставці «німці краще побачили Україну через Стуса. Стус — це теж „точка ввожу“ в Україну. Якщо ми хоч трошки більше станемо їм цікавими, трошки більше симпатії буде з їхнього боку в нас, значить, ми працюємо недаремно».
А Євгенія Якубовська, кураторка виставки зазначила, що німці дуже багато дізнаються про Стуса, знатимуть, хто це був.
«Вони побачать історію людини, яка вчить нас відповідальності і вагомості, що означає бути людиною. Що означає приймати рішення і бути чесним з собою».
Один з відвідувачів виставки зізнався у репортажі, що нічого не знав про те, хто ж такий Василь Стус, він просто побачив плакат про виставку у місті і прийшов на виставку. І тут «дізнався вражаючу історію людини, яка знала, що писала вірші й діяла політично. Як західнонімецька людина, я сприймав радянський союз лише, як блок. І тепер намагаюсь дивитись на це диференційованіше».
Інший відвідувач каже:
«Дуже радий, що з’явилась виставка Василя Стуса. Час його відкрити знову. Багато депутатів Бундестагу від „Зелених“ виступали за його звільнення. Василя Стуса в Німеччині не знають взагалі. І це злочин, що немає його перекладів німецькою».
Журналісти DW» повідомили, що деякі вірші Василя Стуса для виставки переклали німецькою.
Виставка триватиме у Берліні з 17 жовтня до 31 травня 2025 року.
Організатор: Pilecki-Institut Berlin
Співорганізатори проекту: Heinrich Böll Stiftung та СтусЦентр.