“Герої в серцях і на полотнах”: в Старокостянтинові відкрилась виставка присвячена Захисникам

У Старокостянтинові відбулося відкриття виставки “Слава Героям!”, яка є кульмінацією однойменного проєкту ініційованого юними художниками міста – вихованцями художньої школи. ЇЇ метою стало вшанування пам’яті українських захисників через мистецтво. Захід об’єднав військових, родини загиблих, активістів, представників міської влади, а також усіх небайдужих мешканців міста.

На виставці представлено 44 портрети та літературні твори. Тут можна побачити не лише живописні та графічні картини, а й графіті на левкасі. Полотна розповідають про подвиги тих, хто віддав своє життя у боротьбі з ворогом на війні – у небі, у окопах, БРТах, при гасінні пожеж. Унікальність цієї виставки полягає в тому, що кожен портрет захисника супроводжується літературними есе або віршами, які “оживляють” героїв не тільки на полотні, а й у слові.

Старокостянтинів відомий як важливий військовий пункт, особливо під час повномасштабного вторгнення. Останні 70 років у місті розміщується військова авіаційна частина. За часів Радянського Союзу тут були 63 бомбардувальна дивізія, а потім 7-й бомбардувальний полк. З 2008 року військова частина в Старокостянтинові має назву 7-ма бригада тактичної авіації імені Петра Франка. Назва – на честь сина Івана Франка, який сам був пілотом і розвивав військову авіацію. Зараз авіабаза в Старокостянтинові – одна з найбільш обладнаних у країні є і своєрідним авіаційним форпостом у боротьбі з ворогом у небі. Старокостянтинівська авіабригада з початку війни активно була залучена до бойових дій, зокрема до операцій з деокупації острова Зміїний і підтримання оточених бійців ЗСУ на “Азовсталі”.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Полковник Повітряних Сил ЗСУ, командир 7-ої бригади тактичної авіації імені Петра Франка Євген Булацик, поділився своїми емоціями від картин: “Ці люди на портретах — це мої побратими. Кожен портрет тут — це історія сміливості, відваги та любові до Батьківщини. Вони віддали найдорожче — свої життя за нашу країну. Дивлячись на ці обличчя, я бачу тих, з ким мав честь стояти пліч-о-пліч. І для мене велика гордість, що ці портрети створені молодим поколінням — вихованцями нашої мистецької школи. Це свідчить про те, що пам’ять про героїв житиме вічно, передаючись з покоління в покоління.” Після короткого слова Євген Булацик від імені Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського вручив памʼятні відзнаки рідним загиблих захисників.

Особливістю виставки є те, що створені портрети це не просто зображення полеглого героя, це спроба увіковічнити емоції, біль і героїзм наших братів, батьків, сусідів, знайомих, звичайних цивільних українців, які волею долі змушені були взяти у руки зброю та стати на захист країни. Для міста це є першим таким масштабним культурним заходом. Керуюча справами виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Наталія Шабельник наголосила на важливості цього культурного заходу для життя міста, адже проєкт став живою сторінкою історії міста та України: «Ця виставка не лише вшановує героїв, а й допомагає кожному з нас усвідомити, якою ціною виборюється мир та свобода. Кожен портрет, створений талановитими вихованцями нашої «Художньої школи», передає не тільки зовнішність військових, а й їхню незламну силу духу та патріотизм. Ми, громада Старокостянтинова, пишаємося тим, що є ініціаторами цього масштабного мистецького проєкту. Впевнена, що ця ініціатива буде надихати нас та наші міста-побратими на нові звершення, а пам’ять про наших героїв стане фундаментом, на якому зростатиме сильна та незалежна Україна».

Постійним місцем розташування виставки стане 42 Гарнізонний Будинок Офіцерів, яка доповнюватиме наявний музей війни. Будинок офіцерів для міста має символічне значення. Раніше він був місцем головних урочистих подій, а зараз став домом памʼяті про наших захисників. «Мені випала честь приймати у себе цю виставку пам’яті, виставку героїв, виставку рученят, які приклали свої таланти для увіковічнення пам’яті героїв. Відверто кажучи, вчора я прийшов сюди сам. Я походив, подивився… Здається що, ще вчора ходив з цими людьми, які на портретах, я стояв під під’їздом курив цигарки, говорив про свої якісь мирні справи, розповідали один одному анекдоти, а сьогодні вони з неба дивляться на нас, підтримують, кажуть нам: «Хлопці і дівчата – борітеся, не здавайтеся!» Не здамося ніколи! Нехай їхня пам’ять буде завжди з нами і отим яскравим промінчиком світла показувати нам шлях до перемоги. Слава Героям!» – зазначив Олександр Петрук.

Виставка триватиме до 31 жовтня.  Ініціатор проєкту Микола Хіцінський зазначає: “Памʼять – це те що формує націю. Ми прагнемо, щоб ця виставка стала живою сторінкою історії нашого міста та України, розповідаючи про подвиги тих, хто віддав життя за свободу.» До ініціативної групи також увійшли місцеві художники та викладачі художньої школи: Павло Хацаюк, Галина Мельничук та Наталія Петрук. Додатково організатори зазначили, що буде створено короткий фільм про ініціативу, аби розказати як громада може обʼєднатися довкола збереження памʼяті.

Вихованцям художньої школи сподобалась така соціально значуща місія по увіковічненню пам’яті про Захисників на полотні, тому ініціатори планують продовжити створення картин та закликають рідних Захисників звертатися до них щодо написання нових портретів.

Проєкт реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.

Виставка триватиме до 31 жовтня і її можуть відвідати усі бажаючі.

Партнери:

  • Старокостянтинівська міська рада
  • Мистецька художня школа Старокостянтинова
  • 42 гарнізонний Будинок офіцерів
  • Управління культурної політики і ресурсів виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради
  • Malanka Studios
  • Всеукраїнська асоціація мовлення громад