На Полтавщині відкрили меморіальну дошку Олесю Ульяненку

 
У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку наймолодшому лауреату Малої Шевченківської премії, письменникові Олесю Ульяненку. Пам’ятний знак установили на фасаді Центральної районної бібліотеки.
Олесь Ульяненко народився в Хоролі. У 15 років пішов з дому. Закінчив медичне училище. Служив десантником у Радянській армії. Працював у Якутії. 1988-го надрукував перший твір “Зимова повість” .
1997 року за роман “Сталінка” отримав Малу Шевченківську премію. Спільно з режисером Володимиром Тихим написав сценарій за ним. Пізніше Ульяненко стверджував, що сюжет несанкціоновано використав московський режисер Сергій Сельянов у фільмі “Жмурки”. “Сталінка” входила у програму загальноосвітніх шкіл і ВНЗ.
2006-го вийшов роман “Знак Саваофа”. Книга описувала кримінальні схильності та сексуальні збочення священників УПЦ. Ульяненко називав Московський патріархат п’ятою колоною, яка ніколи не підтримувала незалежності України. Письменнику оголосили анафему.
Книжку Ульяненка “Жінка його мрії” 2009-го Національна експертна комісія з питань моралі визнала порнографічною. Роман вилучили з обігу. Однак висновок комісії викликав хвилю обурення серед української інтелігенції. Ульяненко став першим письменником, який подав до суду на Національну експертну комісію з питань захисту моралі. Після деяких правок у тексті роман дозволили перевидати.
“Ульяненко перший в сучасній українській літературі почав писати про тих, кого називав “пропадюги”. Чекаю перекладу його “Сталінки” англійською. Оповідання “Яйця динозавра” виходило в канадійському журналі. Воно про чоловіка, який хоче наліво набрати від своїх друзів по 50 копійок за те, що покаже яйця динозавра. Хоча то страусячі. Враження від короткої прози письменника – приємне. Вона веселіша за роман “Сталінка”, хоча філософія в оповіданнях Ульяненка зовсім невесела. Це образ тої України, яку ми не хочемо знати”, – оцінює творчість письменника Максим Тарнавський, професор Торонтського університету.
Олесь Ульяненко помер у київській квартирі в ніч на 18 серпня 2010 року. Офіційна причина – хронічна серцева недостатність. Похований на Байковому цвинтарі.
За 2 роки після смерті Ульяненка в Полтавському національному педагогічному університет ім. Володимира Короленка створили Меморіальну бібліотеку Олеся Ульяненка. Ініціатором її створення став друг письменника, український режисер Мирослав Слабошпицький. Того самого року на честь Ульяненка заснували Міжнародну літературну премію. 2015-го міська влада Хорола назвала іменем Олеся Ульяненка провулок.
 

gazeta.ua

 №18 (206) 8 вересня 2017 

 

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал