У культурному житті Одещини сталась важлива подія – народився новий музей «Територія памʼяті» (Одеса, Головпоштампт, вул.Садова, 10), культурно-історична локація, що покликана доносити правду про злочини геноцидів, “вчинені з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову чи релігійну групу”, давати змогу бачити наслідки цих страшних злочинів всюди, де вони відбувались, а також усвідомити невідворотність покарання за них. Музей розповідатиме про Голокост, Голодомор, депортацію кримських татар, геноциди в інших країнах світу, а таокж про акти геноциду українського народу, організовані та здійснені російською федерацією під час широкомасштабного російського вторгнення.
На церемонію відкриття музею зібрались гості з різних міст України, історики, громадські діячі, військові, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, музейники, політики, художники та письменники.
Присутніх привітали легендарний 98-літній Маріан Турський – громадський діяч, колишній в’язень гетто Лодзі, нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау і концтабору Бухенвальд; почесний голова Міжнародної Ради Освенцимської, голова Ради Музею POLIN (Польща); Олександра Матвійчук – правозахисниця, Голова організації «Центр громадянських свобод», лауреатка Нобелівської премії миру 2022 року; Ян Ерік Дуббельман – Міжнародний директор Будинку Анни Франк (Нідерланди); представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов та інші.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
На думку перших відвідувачів, цей музейний простір є втіленням нової музейної ідеології, що розглядає музей як соціокультурний інститут, здатний виконувати більш активну перетворювальну роль у суспільстві. Такий музей дає глядачам змогу отримувати не лише нові знання й відчуття причетності до історії, а й дарує естетичні враження.
За допомогою вдалого освітлення й розумного планування, що включає бібліотеку та дискусійний майданчик, створюється особлива емоційна атмосфера цього компактного за площею музею. Тут використано різноманітні мультимедійні програми, експозиції, медіа-інсталяції, фільми, пошукові бази, що дозволяють самостійно знаходити додаткову інформацію, фотографії та хроніки. Причому цифрові технології в експозиційному просторі використовуються не просто як технічна апаратура, а перетворюються на своєрідні експонати, що слугують розкриттю сценарію експозиції, підсиленню інформативності, комунікативності та атрактивності музейної експозиції. Все це зосереджує увагу відвідувачів саме там, де передбачено задумом авторів.
На це працює й єдина в музеї унікальна картина, що своїм символізмом, філософічністю й трагічною експресією просто вражає й змушує завмерти і вдивлятись в образи, творені назвичайно талановитою заслуженою художницею України Іриною Сушельницькою. Це полотно ми з Павлом Козленком побачили в серпні минулого року під час виставки в Міжнародному культурному центрі “UNION” і зрозуміли, що саме воно має бути в просторі нового музею.
Архітекторкою проєкту стала Наталія Мержієвська – лауреатка Державної премії України у галузі архітектури, завідувачка кафедри архітектури будівель та споруд Одеської державної академії будівництва та архітектури, а сучасний дизайн-проект музею розробили студентки 4-курса Віталіна Вербовецька, Орина Бабенцова та Орина Гончарова, які стали переможницями конкурсу на створення дизайну музею, що проводився у цьому ВУЗі в грудні 2023 року.
“Важко переоцінити важливість реалізації цього проєкту в умовах широкомасштабної війни, коли рашизм повторює геноцидні практики фашизму, використовуючи пропаганду як зброю масового ураження, за допомогою якої держава-агресор намагається обґрунтувати свої дії з нищення українського народу, – говорить учасниця церемонії відкриття музею Ольга Буткевич – голова Української асоціації міжнародного права, докторка юридичних наук, професорка кафедри міжнародного права Київського національного університету ім.Т.Шевченка, – Вірю, що це допоможе залучити до музею людей різних поколінь, занурити їх в атмосферу певного часу, оживить події”.
“Це є ще одним з виявів нашої стійкості – творити й під час війни, під звуки сирен та вибухів!, – переконаний начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, офіцер Збройних сил України Сергію Гуцалюк.
Ініціатором, натхненником та організатором робіт зі створення нової локації став громадський діяч, історик, юрист, кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України, голова правління ГО «Одеський центр дослідження Голокосту» Павло Козленко зі своєю енергійною й творчою командою.
Створення музею не єдина добра справа цих людей. Про активну їх включеність в життя регіону та країни, за найактивнішу допомогу ЗСУ, підтримку пораненим бійцям, свідчить подарунок від генерала Валерія Залужного – український прапор з “живим” його підписом та побажання, щоб «Територія пам’яті» завжди була територією розуму, віри та милосердя.
Можна широ привітати Одесу та Одещину з новим культурним об’єктом, що працюватиме на розширення інтерпретаційної парадигми мнемонічних проектів.
Ярослава Різникова