Видання представлене на майстерні «Де чигають фейки? Практикум з основ політики та медіаграмотності для дітей» у рамках Програми для/про дітей та підлітків «Із широко розплющеними очима» Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».
Авторка – одеситка Олена Хобта, філолог за освітою, кандидат наук з соціальних комунікацій, мама трьох дітей. Пані Олена розповіла про враження від форуму, про книгу, проблеми, які в ній порушуються, про свої зацікавлення та родину, яка сприяла появі книги.
«Як не дивно, створити книгу спонукав обман. Знайомий хлопчик став жертвою мережевих шахраїв: шукав найвигідніший варіант покупки омріяної іграшки, знайшов із солідною знижкою, наче пощастило, але, на жаль, гроші втрачені, а єдине придбання – розчарування. Маючи трьох діток, від інших матусь чую історії про халепи, в які втрапляють діти під час користування гаджетами. Це підштовхнуло, захотіла попередити, проінформувати, дати дієві поради, щоб такого уникнути.
Не обійшлося без чарівного втручання, як і має бути при створенні дитячих книг. Коли роздумувала про ідею та форму, отримала пропозицію від видавництва написати про медіаграмотність для дітей. Це було пряме попадання, дивовижне, адже до того я працювала з дорослою аудиторію. А як зацікавити? Діти й підлітки не полюбляють повчань на кшталт «роби так – а так не роби». І я пригадала свого дідуся – справжнього казкаря. Ніхто інший не розповідав мені цікавіших історій, які слухала, затамувавши подих, бо вони були про мене, моє життя, про те, що мене хвилювало, про ситуації, в яких опинялася. Саме цю форму і обрала. У книзі діє родина: десятирічний Тарасик – справжній колекціонер, восьмирічна Марічка – вигадниця й експериментаторка, мама-ветеринарка, тато-медіаексперт і психолог та грізний на вигляд вівчар Бруно, ніжний собака-цілувака – реальний пес, наш улюбленець. Веселій та емоційній родині дуже пощастило з татом, який здатен якщо не виправити ситуацію, то, принаймі заспокоїти і підказати алгоритм дій.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Книга ґрунтується на реальних історіях. Читачі долають складнощі із персонажами – звичайними школяриками. Описані випадки відбуваються з вами, друзями, сусідами, однокласниками. Є низка рекомендацій для дітей та батьків: як поводитися у разі кібербулінгу, грумінгу, уникати залежності від гаджетів, виявляти фейки, що таке інформаційні бульбашки й медійні стандарти, вплив пропаганди, інформаційні маніпуляції. Книга – не чарівна пігулка, не рятує від помилок і неприємностей в інфопросторі. Напрацьовувати імунітет проти маніпуляцій, пропаганди, фейків слід постійно. Ми не в змозі зупинити процеси, що постійно відбуваються в інфополі, впливають на всіх, а знаючи про небезпеки, можемо контролювати, протидіяти.
Рада, бо книга стала подією «Книжкового Арсеналу» що пройшов під гаслом «Життя на межі». У майстерні «Де чигають фейки? Практикум з основ політики та медіаграмотності для дітей» обговорили безпеку в соцмережах, погралися в ігри з медіаграмотності. Дуже вражена готовністю школярів до діалогу, відкритістю і чіткою позицією».
Хобта Олена. Межі соцмережі. Медіаграмотність для дітей. – Харків: Видавнича група “Основа”, 2024. – 64 с.: іл. – Серія «Корисні навички».
Олена Школьна