На Книжковому Арсеналі 2024, тему якого означено: «Життя на межі…», столичне видавництво «Дзеркало світу» представило книгу «Кривава межа», у якій розповідається про події, що відбувалися рівно 10 років тому на східному кордоні України по лінії розмежування з російською федерацією.
Автор – Микола Гриценко, письменник, журналіст, перший заступник голови Національної спілки письменників України; консультант – Валерій Суботін, генерал-майор Держприкордонслужби, кавалер трьох орденів Богдана Хмельницького. Це він очолював колону з підсилення прикордонних застав та подав приклад бійцям на пропускному пункті «Станиця Луганська», полоснувши по ворогу чергою з автомата.
Документальна розповідь розпочинається з передісторії про стан українсько-російського кордону після розпаду СРСР, складні етапи становлення лінії розмежування між двома суверенними державами, відмінність несення служби українськими та російськими прикордонниками. Про ті події написано не так багато. А детальний опис із заглибленням у проблематику охорони ділянки державного кордону з північним сусідом напередодні новітньої російсько-української війни, прогалини та прорахунки, а то й саботаж при розбудові та захисті «міждержавної межі» оприлюднюються чи не вперше.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
У книзі сфокусовано увагу на декількох місяцях 2014 року (від весни – до осені), заповнено багато «білих плям» про події, які були маловідомими широкому читачеві. Тут правдиві свідчення очевидців про захоплення прикордонних дільниць, перші зіткнення українських прикордонників з ворогом із використанням вогнепальної зброї, героїзм наших захисників. У документальній повісті «Кривава межа» подано спогади тодішніх командирів Луганського та Донецького прикордонних загонів – Сергія Дейнеко та Юрія Лисюка, генералів Миколи Литвина, Валерія Суботіна, Павла Шишоліна та багатьох інших учасників тих історичних подій.
У 2018 році генерал В. Суботін разом із письменником М. Гриценком побували на колишній території прикордонного підрозділу «Станично-Луганський», де відбувся перший бій українських охоронців кордону із бандитами, керованими російськими кураторами. Тоді відвідали прикордонників у Лисичанську та Щасті. Їхні розповіді також увійшли до повісті.
На жаль, чимало українських прикордонників та військових у ті дні загинули. Дехто поклав голову пізніше, уже після повномасштабного вторгнення. Обороняючи Маріуполь, загинув і син генерала В. Суботіна – Андрій, офіцер-прикордонник із позивним «Борода». У квітні 2023, пройшовши через одинадцять місяців тортур, з російського полону повернулася його дружина, бійчиня полку Національної гвардії України «Азов», Валерія «Нава» Суботіна, яка на цьогорічному Книжковому Арсеналі представила власну книгу спогадів під назвою «Полон».
Таїса Ковбасюк,
світлини А. Веремійчук