Сучасне літературне обличчя Польщі часто лишається невідомим для українців. Сьогодні розповімо про 5 сучасних поетів і прозаїків, твори яких ви точно захочете прочитати. Нобелівські лауреати, багатопрофільні і мультизадачні автори, неформали і класики — у матеріалі naszwybir.pl
НОБЕЛІВСЬКА ЛАУРЕАТКА ОЛЬГА ТОКАРЧУК
Зважаючи на імʼя, можна помилково припустити, що Токарчук українка. Це так лише частково, бо її бабуся була українкою і вийшла заміж за поляка. А про батька письменниця сказала: «Мій батько походить з тих територій Західної України, де змішалися в єдиному плавильному казані величезна кількість культур і народів». Сама ж авторка репрезентує польську культуру і вважає себе полькою.
Ольга народилася 1962 року у Сухулеві на заході Польщі. Вивчала психологію у Варшавському університеті, потім працювала психотерапевткою. Коли стала популярною письменницею, то звільнилася з роботи і присвятила себе творчості. З того часу мешкала у гірських регіонах Польщі і надихалася навколишньою красою.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Зараз письменниця мешкає у Вроцлаві. Певний час читала лекції з написання прози в Літературно-мистецькій студії Ягеллонського університету і проводила заняття з творчого письма в Опольському університеті.
Ольга Токарчук нагороджена численними національними і міжнародними преміями. Серед найвизначніших — Букерівська премія за книгу «Бігуни» (українською переклав Остап Сливинський, книга вийшла у видавництві «Фоліо» у 2011 році) та Нобелівська премія з літератури у 2018 році, яку Токарчук отримала «за уявну розповідь, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перетин меж як форми життя».
Найвідоміший твір Ольги Токарчук «Книги Якова» — твір, який викриває багато пороків суспільства і зображує негативні сторінки польської історії. Ця книжка отримала неоднозначні відгуки у Польщі. У цій дискусії українська письменниця Оксана Забужко підтримала колегу.
11-13 жовтня 2019 року у Вроцлаві можна було безплатно проїхати громадським транспортом, просто показавши книжку письменниці. Таким чином мер міста вирішив відзначити заслуги письменниці, а заодно і заохотити містян більше користуватися громадським транспортом.
ПОЕТ ЕВҐЕНІУШ ТКАЧИШИН-ДИЦЬКИЙ
Це ще один сучасний польський письменник, який має українське коріння. У своїй книзі «Ім’я та родимка» поет розповів, що його батько був польським націоналістом, а родичі з боку маминої сімʼї мали звʼязки з УПА. На цьому протистоянні побудована вся поетика Ткачишина-Дицького.
Евґеніуш народився 1962 року у невеликому селі на Любачівщині. У родині говорили мішаниною української та польської мов, а минуле батьків не згадували. Ткачишин-Дицький навчався на польській філології Університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні. Зараз мешкає і пише у Варшаві. Письменник видав 9 збірок поезії і короткої прози. Його вірші контроверсійні, не кожен здатен осягнути їхню часом болючу і вʼїдливу іронію. Українською вийшла книга автора «Син Груднихи» у перекладі Маріанни Кіяновської 2014 року у видавництві «Крок».
Евґеніуш Ткачишин-Дицький лауреат літературної премії Nike, а ще його творчістю захоплювався класик польської літератури, лауреат Нобелівської премії Чеслав Мілош.
МАЙСТЕР РЕПОРТАЖУ МАРІУШ ЩИГЕЛ
Польський репортаж славиться на всю Європу, а цей жанр вважають зараз основним у польській літературі. Одним з найвідоміших репортерів є Маріуш Щигел.
Він народився у 1966 році у місті Золотория. Закінчив факультет журналістики і політичних наук Варшавського університету. Деякий час писав для Gazeta Wyborza. З 2004 року став заступником головного редактора програми «Великий формат» та заступником начальника відділу репортажу цього видання. Разом із колегами заснував видавництво «Докази існування» та фонд «Інститут репортажу».
Щигел доводить, що репортаж ніколи не зникне з видань, бо люди потребують спілкування. Його репортажі «Як вам жилось під німцями?» і «Улюбленець» називають класичними зразками жанру.
Дебютна книжка «Неділя, що відбулася в середу» складається з сатиричних репортажів про Польщу. Її переклад українською вийшов у 2013 році у видавництві «Темпора». Важливим доробком є книжка, присвячена Чехії, під назвою «Готтленд». Її перекладено багатьма мовами, у тому числі українською. Рецензент французької газети Le Figaro написав: «Це не книга, це скарб». У 2019 році Щигел отримав премію Nike за збірку репортажів «Ні».
Репортаж «Reality» (переклад з англійської — «Реальність») — розповідь про Яніну Турек з Кракова. Жінка скрупульозно описувала кожну подію свого життя: що їла на обід, що дивилася по телевізору, скільки грошей дала на церкву. З дрібних свідчень про побут формується враження про героїню. Цей репортаж обговорюється на заняттях у деяких журналістських школах у Франції, як зразок класичного репортажу, який водночас має незвичну форму викладу інформації.
ВЕТЕРИНАР І ФАНТАСТ РАДЕК РАК
Радек Рак народився у 1987 році. Він здобув фах ветеринарного лікаря у Любліні і до цього часу працює за фахом у місті Дембиця.
Дебютував оповіданням «Птахи над Любліном», воно опубліковане в журналі «Nowa Fantastyka» у 2011 році. Згодом вийшов перший роман автора «Я кохаю тебе, Ліліт». У 2016 за роман «Порожнє небо» письменник отримав золоту відзнаку літературної премії імені Єжи Жулавського, а також номінувався на премію імені Януша Зайделя.
Рак працює в жанрі фентезі, створює оповідання, повісті і романи.
БУНТАР ЯКУБ ЖУЛЬЧИК
Якуб Жульчик – популярний польський письменник молодого покоління, журналіст.
Якуб закінчив Ягеллонський університет у Кракові за спеціальністю «Журналістика». Він публікує статті у різних польських виданнях, має свої колонки. Зараз мешкає у Варшаві.
Якуб Жульчик у співавторстві з Монікою Поваліш написали сценарій до популярного кримінального серіалу «Белфера».
Його перша книга «Скривди мене» була опублікована у 2006 році. Жульчик став лауреатом численних польських літературних і журналістських премій. Найвідоміший роман Жульчика називається «Собачий пагорб».
Автор пише прозові постмодерністські твори. Сам себе називає себе «письменником, незалежним журналістом, оглядачем, блогером, споживачем сміття та зразковим споживачем масової культури».
У 2021 році над письменником відбувся суд за образу президента Анджея Дуди. Після одного з постів президента, письменник написав на своїй сторінці у Facebook «Andrzej Duda jest debilem». Письменнику загрожувало 5 місяців виправних робіт за образу влади. Але суд виправдав Жульчика у січні 2021 року.
Олена Лисенко