Напевно, немає кращого способу тримати себе у формі (ефективність мозку, виразність мови), ніж за допомогою різноманітних письмових практик. Так розширювати межі власної креативності вигідно не тільки письменникам.
Один із варіантів — написання поезій. Нелегке завдання: вкласти думку, у вужчому розумінні, у щось коротке (хоча не можна ламати крил фантазії, коли вона в леті). Пропонуємо розглянути ідеї, за що ж узятися, у цікавій матриці.
Індикатор типів Маєрс-Бріґс — теорія типів особистісності, розроблена Ізабеллою Маєрс-Бріґс та її матір’ю на підставі праць Карла Юнга. Якщо ви ніколи не чули про таке, то можете ознайомитись і спробувати. Щоправда, це НЕ універсальний тест на визначення: кожен забарвлює свій тип власними відтінками. Результати мають бути радше орієнтиром щодо розуміння того, як ви бачите світ, ніж точним окресленням вашої особистості. Знайти і пройти тест дуже просто — спитайте про нього в гугл і клікніть на найперший сайт (зазвичай це 16Personatilies).
Ви вже дізналися, що ж притаманно вам, і погодилися: «О, ось точно я!»? Яка ж вправа із 16-ти поданих нижче буде для вас?
До речі, ця підбірка для написання поезії універсальна й багаторазова. Тобто ви не маєте відчувати себе обмеженими однією пропозицією. Якщо тут якесь інше надихає вас — то вперед! А за бажанням і спробувати провести так незвично час із родиною, друзями, вибравши один випадковий чи конкретний варіант.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
А ми не будемо більше тягти сірка за хвіст.
АРХІТЕКТОР (INTJ)
Допитливі та інтелектуальні, не тільки охоче дізнаються якомога більше із життя, а й діляться своєю мудрістю з іншими. Тож візьміть оду!
Це часто урочиста присвята, де оспівується все прекрасне стосовно предмета. Є і можливість для поета критично розглянути тему з різних боків. Ретельний аналіз влучний для Архітекторів.
Оди також дають благодатний ґрунт для алюзій, тож не соромтеся принагідно вставляти певні покликання, які зрозуміють лише обізнані. Деякі передбачають формальні вимоги до строф і складів, у довільних одах підходить практично все — обирайте для себе зручне.
Приклади: «Коректна ода ворогам» Л. Костенко, «Ода совісті» І. Драча, «Ода до прийдешнього» Є. Маланюка.
ЛОГІК (INTP)
Логіки — інноваційні, творчі, абстрактні мислителі, які не люблять бути звичайними. Це чудова комбінація для творчості — то як щодо експериментальної поезії?
Авангард — дуже широкий термін, який може охоплювати будь-яку кількість поетичних стилів, течій і технік. Передбачає певні експерименти з формою (строфи, розмір, рима), чи зі стилістикою (граматикою, лексикою, фразеологією), чи з темою. Ці прийоми іноді можуть здатися читачам випадковими або незбагненними, але для поета кожне рішення має логічне підґрунтя, яке сприяє загальному ефекту чи сенсу, які вони прагнуть створити.
Коли ви не впевнені, із чого почати, запитайте себе: що перше спадає на думку в значенні «типовий» вірш?
Ви щось уявили? Добре. А тепер зробіть навпаки.
Приклади: «Радісно» Ґ. Шкурупія, «Подивись на мене Йольцю» В. Поліщука, «Міжгір’я» М. Мірошниченка.
КОМАНДИР (ENTJ)
Для командира важлива дієвість, а терпіння може бути проблемою. Зрештою, як досягти численних цілей, якщо на шляху стоять безрезультатні процеси та тривалі терміни? Треба щось коротке і влучне. Для цієї особливості є жанр хайку.
Хайку змусить вас проявити терпіння, бо має свої правила. Це три рядки, які не римуються. Перший рядок містить п’ять складів, потім рядок із семи складів, і ще один — із п’яти (на кожну голосну літеру припадає один склад). Представлено один або пару простих образів (часто з природи), щоби передати настрій або суть певного моменту часу. Уточнення: хайку заборонено писати на політичні, релігійні теми і про кохання.Цей жанр вимагає від вас сповільнитися та звернути пильну увагу на довкілля. Написання такого може принести вам несподіване або незвичне відчуття спокою та рівноваги.
Приклади: будь-який вірш Мацуо Басьо — найпомітнішої постаті. А ось японська поетка Мадока Маідзумі з Кіото створила міжнародний проєкт «Хайку для миру» («Haiku for peace»), присвячений Україні, надихнувшись українською письменницею Владиславою Симоновою з Харкова, яка, перебуваючи в місті під щоденними обстрілами, і далі писала вірші (має понад 600 хайку).
ПОЛЕМІСТ (ENTP)
Ви коли-небудь читали щось, що викликало у вас бажання сперечатися? Це не дивно для Полемістів. А природна схильність до дебатів стане в пригоді для складання поезії.
Дайте римовану (чи ритмовану) відповідь на наявний вірш: будь-який, що так і кличе на дискусію. Розберіть поезію на пункти або зосередьтеся на одному. Поставте під сумнів усі «найслабші місця» чи наведіть новий аргумент. Імітуйте структуру або спробуйте зовсім інший стиль. Усе за вами!
Не маєте на прикметі вірша? Можете відповісти рядками на якусь новину, та хоч би й на повідомлення від знайомого.
АДВОКАТ (INFJ)
У таких людей іде багато часу й енергії на допомогу іншим, і їм раз-по-раз потрібно відпочивати та перезаряджатися, аби залишатися ефективним у своїх стараннях. Це може бути однією з причин, чому Адвокатів тягне до природи більше, ніж решту типів особистостей.
Тож вкотре надихніться навколишнім і вилийте творчість поетично. Подумайте про аспект природного світу, який пробуджує ваші почуття або запалює вашу уяву. Чимало віршів з описами деталей і змалюваннями образів. Інші — намагаються показати особисті враження чи емоції, які пережили між флори й фавни. Виберіть один із цих підходів або поєднайте їх разом.
Ба навіть коли ви не можете виходити на вулицю так часто, як хотіли б, написання яскравого вірша про природу стане найкращим способом для розбурхання уяви й водночас відновлення душевного балансу.
ПОСЕРЕДНИК (INFP)
Посередники, як правило, мають гарний мовний слух і прихильність до символів і метафор. Тому ми віримо: вам під силу написати сонет (італ. sonetto — звучати).
Упродовж століть поети створили кілька різних типів сонетів, але класичним є шекспірівський, англійський. Складається з 14 рядків (розділених на три строфи, по чотири рядки в кожній, і заключий дистих), які римуються за схемою abab cdcd efef gg. Рядок складається з 10 складів, а удар падає на кожен другий склад. Перші три строфи зазвичай розвивають один задум чи почуття, а останні дві — пропонують (іноді драматичне) завершення.
Приклади: Можете повчитися писати сонети в Івана Франка — у збірці «Із вершин і низин» в епілозі пояснює наочно. А також почитати «Кримські сонети» А. Міцкевича, «Сумрак вечірній» М. Шашкевича, або іноземних авторів у перекладі чи оригіналі.
ПРОТАГОНІСТ (ENFJ)
Протагоністи мають унікальну здатність спілкуватися та співпереживати людям, розуміти, що їх мотивує, а що кидає виклик. І ці особистості не бояться говорити, коли є що сказати.
Ви «головний герой» (протагоніст із грец.) — а спробуйте себе в «іншому амплуа»: дайте голос тим, хто часто залишається непочутим.
Якщо вам потрібне натхнення: перепишіть наявний вірш із погляду когось (чи чогось), кому не дають слова. А якщо маєте інший замисел — дерзайте!
АКТИВІСТ (ENFP)
Волелюбні та креативні, є найбільш імовірними типами особистості (поряд із Протагоністами), які прагнуть поділитися своєю оцінку твору мистецтва іншим.
Для вас є дещо. «Еврика!» — могли б викрикнути ми. Але натомість скажемо: «Екфраза!» (від дав.-гр. виражаю). Це розкриття засобами літератури ідейно-естетичного змісту творів малярства, музики, архітектури та інших видів мистецтва. Виберіть щось одне, що має для вас певне значення — бо у вас була сильна реакція на нього чи щось особливо запам’яталося.
Можна комбінувати певні підходи. Скористатися, наприклад, описовим. Або обговорити сенси. Чи навіть скласти історію про те, що відбувається у творі, ба і про його автора.
Приклади: «На вічну пам’ять Котляревському» Т. Шевченка.
ЛОГІСТ (ISTJ)
Логісти високо ставлять традиції та лад. Їм подобається усвідомлювати, що вони є частиною чогось більшого, а тому з радістю роблять свій внесок у те, щоб усе функціонувало повсякчасно.
Написання вірша про сімейну традицію, звичку, культурну практику, групу, до якої ви належите, або місце, де ви живете, — гарна можливість не лише поділитися своїми почуттями і знаннями, але й нагадати собі, чому це так важливо для вас, у звичній невеликій формі. Хочете більше — творіть!
Приклади: «Садок вишневий коло хати» Т. Шевченка, «Буденний день» Б.-І. Антонича, «Два кольори» Д. Павличка та ін.
ЗАХИСНИК (ISFJ)
Коли нам сумно, боляче, порожньо, то поезія, яка підбадьорює чи розраджує, може стати теплими обіймами. Іноді чудовий вірш про складну ситуацію змушує нас усвідомити: «Це саме те, що я переживаю», і показує, що ми не самотні.
Захисники мають схожу суперсилу: здатність налагодити зв’язок із кимось, відчути або уявити, що вони переживають, і запропонувати розуміння та підтримку. Часто вони віддають перевагу допомагати людям стиха і практично, але для цього поетичного виклику пропонуємо вам виявитися сердечно чи мотиваційно саме письмово: хоч знайомому, хоч вигаданому, хоч собі.
Не турбуйтеся про вигадування слів чи дотримання певної форми — найщиріше покаже вашу небайдужість, якщо напишете від душі.
КЕРІВНИК (ESTJ)
Було щось таке вами прочитане, що аж жижки сіпало все переробити більш структуровано або раціонально? Отже, ми знайомимо вас з унікальним жанром віршів, що задовольнить цю схильність до встановлення порядку: поезія на знахідках (found poetry).
Поет бере фрагменти тексту з одного чи кількох наявних матеріалів, переформовує та реорганізовує їх і представляє результат у вигляді вірша. Нова поезія може певним чином тлумачити першотвір або розвивати події в зовсім несподіваному напрямку. Можете використовувати як літературу, так і вуличні вивіски, рекламу, рецепти, публікації в соціальних мережах тощо. Ви маєте повну свободу застосовувати власні правила (наприклад, щодня додавати у свою поезію по реченню), придумувати будову та логіку, але головне — вам не потрібно писати нічого власноруч.
КОНСУЛ (ESFJ)
Поезія не завжди має бути справою на самотині. Зробіть це груповим зусиллям! Якщо якийсь тип особистості може згуртувати команду, то це товариські, доброзичливі Консули.
Складіть перший рядок, а потім передайте його членам сім’ї, сусідам, друзям у спільному чаті. Акровірш, білий вірш (не римований, але з ритмом), звичайна форма — будь-що. Написання поезії з іншими людьми — чудове тренування бути на одній хвилі та зблизитися в незвичний спосіб. Дозвольте твору змінюватися з кожним новим автором.
ВІРТУОЗ (ISTP)
Поезія — ремесло, і якщо ви Віртуоз, то, ймовірно, шануєте високоякісну майстерність. Подумайте про хобі чи професію, якими ви особливо захоплені, і сконцентруйтеся на подробицях. Що вам найбільше подобається в цій діяльності, а коли вона кидає вам виклик? Яких навичок вона вимагає? Що ви бачите експертним оком, що того не помітять інші? Яке це відчувається, звучить, пахне, смакує? І напишіть вірш.
Приклади: «Ars poetica II, ч. 1» Б.-І. Антонича, «Для вас, історики майбутні…» Є. Плужника, «Я надумав малювати ліс» М. Сингаївського.
АВАНТЮРИСТ (ISFP)
Небагато типів особистостей так люблять переосмислювати себе, як Авантюристи. Експерименти, спонтанність і самоаналіз допомагають їм розвиватися. Іноді таланти Авантюристів залишаються недооціненими, а критика з боку інших може пригнічувати.
Напишіть-но вірш, який розкриє вас: ким ви є (всякчас або саме в цю мить). Задовольніть душу роздумами про себе, і може усвідомите щось нове — зазвичай завдяки неповсякденим підходам (як ось ці поетичні виклики) таке можливо. Простіше сконцентруватися на якомусь одному аспекті себе — своєму стилі, химерній звичці, принципах, на деяких захопленнях чи проєктах, які вас найбільше хвилюють.
ПІДПРИЄМЕЦЬ (ESTP)
Carpe diem (лови момент) — відомий вислів з оди Горація, що може бути девізом Підприємця. Енергійні та спонтанні, точно мали кілька захоплюючих пригод, на які можна спертися в спробі скласти вірш, де головною ідеєю буде саме «жити одним днем».
З погляду на те, що це давня тема в поезії, можна помітити часто такі ракурси: 1) наратор намагається переконати якогось персонажа щось зробити; 2) дає загальні поради читачам. Ви ж можете обрати будь-який — хоч свій оригінальний.
Який би досвід порадили спробувати кожному, щоби відчути життя на повну? Якби знали, що ваш час закінчується, яку найпершу річ хотіли б зробити ще раз? Додайте конкретні риси, які допоможуть читачеві відчути, що вони переживають цю пригоду разом із вами.
Приклади: «Чари ночі» О. Олесь, «Як мине дитячий рай…» Василя Пачовського (зі збірки «Розсипані перли»), «У муках…» Олесь Гончар
ШОУМЕН (ESFP)
Більшість Шоуменів мають природний хист до драми, і вони також можуть бути чудовими оповідачами. Тож здається доречною така рекомендація: драматичний монолог. Виберіть персонажа, увійдіть у характер. Як би говорив, рухався чи поводився герой вашого вірша? Що в нього на думці, що відчуває? Яке важливе послання він хоче донести світові (чи собі)? Ваше гостре око на деталі та ваша чуйність до емоцій інших людей допоможуть вам інстинктивно відповісти на ці запитання.
Ми сподіваємося, що надихнули вас на творчий крок або інтенсивне тренування. Незалежно від того, вирішите ви поділитися своєю роботою зі світом чи ні — ви побачите, що користь від написання поезії варта тих зусиль.
Створено за ідеєю 16Personalities.
Олександра Заславець