На спомин про російського поета Євгенія Євтушенка
Михайло СИДОРЖЕВСЬКИЙ
1 квітня в американській клініці на 85-му році життя помер класик (у минулому) радянської літератури, російський поет Євгеній Євтушенко.
Є.Євтушенко – один із чільних поетів тодішнього СРСР пізнього радянського періоду. Від середини 1960-х і до свого переселення за океан в 1991 році був одним із кумирів освіченої частини населення радянської імперії. Висувався на Нобелівську премію. Нерідко дозволяв собі вільнодумствувати, хоча ніколи не переступав межі, означеної режимом.
Вроджений Гангнус (прізвище батька, прибалтійського німця); прадідом по материнській лінії був поляк, одружений нібито на українці з теперішнього Чуднівського району, що на Житомирщині.
В українському питанні, народжений 1933 року на станції Зима в далекому Сибіру, цей безперечно талановитий поет демонстрував якості традиційного хохла: любив галушки з варениками, а от уже до вишиванки ставився з застереженням, не кажучи про Мазепу з Бандерою. При цьому не приховував, що першим поетом, вірші якого полюбив, був Тарас Шевченко.
Нинішню російсько-українську війну вважав внутріукраїнським конфліктом і закликав «украінскіх братьєв» помиритися. На скандально відомій прес-конференції (разом з одіозним українофобом Йосипом Кобзоном) в травні 2015 року прочитав вірш про «звірства українських карателів».
Закономірна метаморфоза: демонструючи все життя фронду ліберальствуючого російсько-радянського поета, наприкінці земного шляху остаточно (в очах мізерного «прошарку» мислячих росіян) зіпсував собі некролог, підтримавши державний тероризм кремлівського диктатора.
Згідно з останньою волею покійного, його поховають у письменницькому поселенні Передєлкіно під Москвою, неподалік від могили Бориса Пастернака. За повідомленнями російських ЗМІ, прощання відбудеться 11 квітня. (За іншою інформацією – 9 квітня).
№7 (195) 7 квітня 2017
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал