“Українська літературна газета”, ч. 11 (355), листопад 2023
Назва поетичної книжки – це цілісність думок автора, основний лейтмотив укладеної збірки. Микола Боровко назвав свою поетичну книжку ронделів «Пришестя Слова». Назва філософськи багатовекторна, а разом із тим пронизливо-сповідальна. Пришестя поетичного слова – це завжди втаємниченість. І в цьому, думаю, основа основ цієї збірки – допуск читача до сповідальності думок, почуттів, вражень. І це не оманливе видиво, а реальність правдивого відчуття. Так, ніби сам Господь приймає це причастя, віддаючи на загал Слово мечем двосічним, вогненною блискавицею, спалахом озаріння. Власне, з цього моменту й розпочинається ця збірка –
супроводженням до таїни причастям поетичних образів:
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Когось ведем, і нас ведуть незримі…
Поводирі – це супровід заблукалих у світі, з намаганням вплинути на хід подій, почасти змінити плин історії. Стать при цьому не є основоположною: жрець народжується у таїнстві містерії, у час коли:
Кораблик доль з вітрилами небес
Прямує пустирями перелогу…
Ронделі цієї збірки – це медитація, як монолог душі, розмова з Богом. І це ніби історія світу, людське життя від першопочатку створення від праведника, який знає чесноти життя і гріховність, від першого гріха Людини, сотвореного в Едемському саду, коли двоє порушили Божий завіт. І ти – народжений в новому часі, але однаково відчуваєш на собі наслідки цієї провини:
Що грішний ти перед людьми
і Ним…
Важкість самоусвідомлення – це зріз життя людини, її колосальний досвід, і вже набуте й прожите:
Я б від себе пішов. Не пускає
Колотнеча суєтних прочан.
І просив, і молив, і кричав,
Але світ – наче Авелю Каїн…
Метафоричність письма цієї збірки – вражаюче пронизлива, ніби високе скерцо. Це щемливе відчуття краси світу і водночас мінливості життєвого плину. Прекрасні поетичні рядки: «мелодія у тінях яворин», «шептали губи молитовність терцій», «розкошлують шалені зливи вітрів уяву», «сльоза спіткнулась об поріг», «я у сонце по пояс забрів і купаюсь», «він так ридав, що зорі плакали», «душа торкала звуки воскресіння», «в колисці блискавок розгойдуються хмари», «на призьбі батькових смеркань сиділа осінь падолисна»… Такі рядки варто занотовувати на скрижалях власноі пам’яті, щоб глибше і проникливіше відчувати світ, людей, час і простір. Відчувати себе.
Окремо варто зазначити про високу хвилю поетичного піднесення в строфах про жінку. Вона – святість і гріх, чистота і спокуса, нагорода і кара.
В ній – молитва, елегійна мелодія любові:
Любила ж як! А як вона кохала!
Як зоряно у небо вознеслась!
Це – гімн люблячій жінці. Думаю, читачки цих поетичних рядків шукатимуть власні асоціації в текстах. І віднаходитимуть свої потайні секрети. Автор знає жіночу душу. Відчувається, пройшов цей досвід через чисту непорочну любов. Тим і цінний такий зрілий досвід пізнання.
А іще – в ньому безборонно і трепетно проступає розуміння жіночого «Я», і долі жіночі –
це вервечка непростих буднів, в яких:
Вона його нанизували дні
На ниточку останньої надії…
Або ж:
У жінки є любов одна, єдина –
З прасвіту найсвітліша таіна…
Окремо варто зазначити про motto, як преамбулу поетичних рядків. Короткі авторські розмисли-епіграфи фіксують думку цілісних образів та спонукають проникливіше заглибитися в сутність ронделів. А основний мотив збірки «Причастя Слова» – це звіт, як спокута перед Господом:
Всі рівні перед Богом і людьми,
Хоча ніхто не бачив тої мірки…
Читати таку збірку слід неспішно. Пропускаючи слова крізь промінчики душі, всотуючи в себе сокровенні смисли і глибини Слова. Причастя – це втаємничей процес осягання вищого призначення людини, її духовного єства. Микола Боровко у цій авторській збірці – сповідник тайни причастя власного читача. Збірка важлива і чільна для самоусвідомлення, очищення, озаріння. Рекомендую для читання.
Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.
Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/
УЛГ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/litgazeta.com.ua
Підпишіться на УЛГ в Телеграмі: https://t.me/+_DOVrDSYR8s4MGMy
“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.