Володимир Ідаятов. «Я продираюсь у простір, сприятливий сенсу життя»

“Українська літературна газета”, ч. 11 (355), листопад 2023

 

Нову книгу поета Олександра Гунька «Поклик до Спасу» не назвеш просто збіркою поезій. Це скоріше збірка екзистенціальних відчуттів-оцінок того, що відбувається на українській землі з 24 лютого 2022 року.

Це переклад подій, про які кожен житель України знає як події війни, розв’язаною окупантом, на мову цінністних оцінок. Це осмислення подій з позицій їх світоглядного значення, і не тільки для українців.

Які цінності людського буття зіштовхнулись сьогодні на українській землі? Що відбувається із внутрішнім світом людини, яка безпосередньо стикається з антилюдськими діями? Це відкривається у автора через його перебування на території, окупованій у перші години війни, через його перебування в застінках ворога і через переживання всього трагічного, що відбувається в Україні сьогодні.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Перед поетом не просто постав «зазомбований свинцем» окупант, це «полювання з чорних лігв» українcького патріота, «Щоб жодної думки не скоїв,/ Щоб жодного слова не мав».

Але при всій болючості ситуацій, які принесла війна на українську землю, поет не впадає у безвихідь. «Війна малює свій трикутник,/ Де кожен кут — притулок тьми./ Нас цілий рік шматує лютий./ Але тримаєм небо ми».

Так постає нелегкий, внутрішній рух до Спасу, до пошуку сил для оновлення самого себе на рідній землі: «А всі мої печалі променисті / В степах моє вишукують єство».

При тому автор вірний собі в поєднанні особистого і епохального. «На відшибах світає. / Прокидаються свідки запеклої ночі. / Намагаються все не забути. / І для себе знайти хоч куточок мовчання / серед грому убитих епох».

Так складається, що багато треба подолати трагічного, важкого для сприйняття. А ще є і особистий внутрішній світ, де можуть бути різні настрої, сумніви, що треба здолати: «Тут ще внутрішній ворог в мені/ Зачаївся, немов перелесник». Тому і для того, щоб іти до Спасителя, потрібні сили. Та автор має право на поклик до Спасу, бо демонструє таку силу, такий рух зі всією своєю напругою: «Я продираюсь у простір, / сприятливий сенсу життя».

м. Херсон

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматіhttps://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

УЛГ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/litgazeta.com.ua

Підпишіться на УЛГ в Телеграмі: https://t.me/+_DOVrDSYR8s4MGMy

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.