Кредит по-новому: що зміниться у правилах надання позик найближчим часом

9 листопада 2023 року на розгляд Верховної Ради було внесено доопрацьований проект закону, який найближчим часом має встановити правила для банків і МФО, як саме слід видавати гроші в кредит українцям. У разі успішного голосування під час другого читання, в Україні будуть обмежені граничні відсоткові ставки за споживчими кредитами, а також встановлені мінімальні вимоги до перевірки платоспроможності потенційних позичальників.

КРЕДИТИ ПО-НОВОМУ

Питання встановлення законодавчих вимог та обмежень для банків та небанківських фінустанов, що видають гроші в кредит https://unexbank.ua/privatnim-osobam/krediti українцям, виникло ще навесні цього року. Представники Національного банку, що опікуються захистом прав споживачів фінансових послуг, звернули увагу на стрімке збільшення скарг українців на неможливість сплачувати за кредитами. Та констатували, що більшість таких випадків пов’язані з короткими мікропозиками, що їх надають українцям численні небанківські установи.

Ринок таких кредитів відносно скромний у порівняння із банківським, тим не менше, за підрахунками регулятора, близько 200 тисяч українців перебувають у стані перманентної заборгованості. Тобто для погашення одного кредиту, залучають інший. При цьому з кожним разом за все вищою відсотковою ставкою.

Більшість таких позик так ніколи і не будуть погашені, що аж ніяк не полегшує життя позичальників. Адже зрештою такі борги потрапляють до колекторських компаній, які також, зазначають у регулятора, не так вже й ретельно дотримуються правил етичної поведінки.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

А оскільки небанківські установи не можуть самостійно врегулювати це питання, воно має бути врегульоване на рівні закону. Перше, що планують зробити парламентарі – встановити суворе цінове обмеження для усіх споживчих кредитів. Не важливо, йдеться про кредит на авто, іпотеку, кредитні картки чи простий кредит готівкою. Його вартість, згідно проекту закону, не може перевищувати 1% на день або 365% річних.

Такого рівня, вважають в регулятора, достатньо, щоб забезпечити рентабельність навіть швидких онлайн-кредитів. У той же час, він все ж значно нижчий за ті тисячі відсотків, що зараз пропонують макрофінансові організації.

ПЕРЕВІРКА ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ

Друга зміна стосується встановлення права для НБУ визначати мінімальні вимоги до перевірки платоспроможності позичальників. Якими саме будуть ці вимоги, дізнаємося згодом. Спершу закон має ухвалити Рада, аж потім банківський регулятор розроблятиме конкретні рекомендації.

Та очевидно, що процес отримання грошей в кредит від того простішим не стане. Щонайменше, небанківські установи будуть змушені рівнятися на банки, де такий процес завжди був набагато серйознішим. Хоча, за рахунок використання сучасних технологій, й не набагато складнішим.

З іншого боку, такий підхід не тільки захистить позичальників від захмарних відсотків, а ще й посилить конкуренцію за клієнта на ринку загалом. Відтак небанківські установи вдосконолюватимуть оцінку платоспроможності, а банки покращуватимуть сервіс. В результаті маємо отримати одночасно просту й легку процедуру отримання грошей в кредит, й помірні відсотки навіть за швидкими кредитами готівкою.

А поки законопроект блукає коридорами Ради, банкіри рекомендують сумлінним позичальникам, що мають складнощі з виплатою кредитів МФО, звертатися до банків за продуктами перекредитування. Так, для отримання такого кредиту може знадобитися трохи більше паперів, та в кілька разів менша ставка вартує додаткових зусиль.