У РОНДЕЛЬНОМУ КОЛІ ДРУЗІВ
18 і 19 травня влилися в душі й серця багатьох наших краян не лише святкуванням Дня вишиванки. Для багатьох поціновувачів поезії це були зустрічі з прекрасним світом ронделя, адже протягом двох сонячних весняних днів у Борисполі традиційно відбувся дев’ятий Міжнародний фестиваль ронделя «На берегах Альти». Цього року він ще й мав своєрідну родзинку: 13 травня відзначив свій 75-річний ювілей поет, педагог, науковий і громадський діяч Микола Боровко. Лауреат багатьох літературних премій, відомий не лише в Україні, а й в усьому світі він напередодні ювілею видав чотиритомник своїх творів (за редакцією Володимира Литвина з передмовою Миколи Славинського), серед яких не лише ронделі. А Олександр Гордон фахово проаналізував його (чотиритомник) у літературознавчій книзі «Філософія душі рондельного кола. Творчий портрет Миколи Боровка».
І все-таки саме ронделіана є особливою ознакою творчості цього непересічного автора. Тому літературно-мистецька композиція так і називалася «Ронделіана» Миколи Боровка». Більше тисячі ронделів є своєрідним підсумком його діяльності в царині української поезії. Та хто підрахує ті світлі емоції, ті численні врятування душ, які відбулися в результаті того, що Миколі Боровку і його однодумцям вдалося створити і згуртувати навколо себе коло справжніх прихильників саме рондельної форми в написанні поезій? Нині в Асоціації поетів-ронделістів України перебуває більше ста поетів.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Чарівна таємниця ронделя в тому, що той, хто його творить, відчуває незвичайне творче піднесення. Може, тому, що в цій поетичній формі прихований генетичний код української душі? Та завдяки саме нашому бориспільському поету писати ронделі пробують тепер по всьому світу. А на цьогорічний фестиваль, хоча через військові дії не змогли приїхати зарубіжні поети, з’їхалися учасники з усієї України, її столиці, Київщини. А ронделісти з Болгарії, Польщі надіслали відеовітання.
У СПІВДРУЖНОСТІ МУЗ
Місцем зустрічі учасників і гостей фестивалю став Центр культури й мистецтв Бориспільської міської ради. І от настає урочиста мить – яскраве дійство розпочинається з вітального слова ведучої Ірини Дуденко, яка протягом двох днів демонструвала високий клас творчого пілотажу, за який почує слова подяки від організаторів і учасників, адже їй вдасться створити особливо теплу і яскраву ауру поетичного свята. Лунає ліричний рондель у виконанні Миколи Боровка. Голова Бориспільської об’єднаної територіальної громади Володимир Борисенко звертається з вітальним словом. Приємно, що саме завдяки розумінню й підтримці влади змогли в непростих умовах сьогодення провести цей важливий для розвитку української культури захід. Тож цілком заслужені нагороди – медалі Асоціації поетів-ронделістів України за сприяння в розвитку ронделя були вручені Володимирові Борисенку і його заступниці Людмилі Бистрій. А наступним приємним моментом стало вручення Дипломів літературної премії «Рондель року-2022» Геннадію Горовому (м. Обухів) і Любові Костянець (м. Київ).
Пролунало вітальне слово голови Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського. У ньому він відзначив особливу важливість проведення такого дійства саме під час війни, коли слово також стає своєрідною зброєю на захисті культури нації. Письменник наголосив на особливостях рондельної форми, яка є своєрідною молитвою, медитацією, адже в світі все рухається по колу.
У програмі фестивалю лунало чимало пісень на слова Миколи Боровка. Їх виконували народний хоровий колектив «Барви України» Центру культури та мистецтв під керівництвом заслужених працівників культури України Юрія та Жанни Бурчаків, викладачі Бориспільської дитячої музичної школи ім. Лариси Остапенко, Народна академічна хорова капела ім. Павла Чубинського (художній керівник Дмитро Радик). А деякі з музичних номерів пролунали в танцювальному супроводі народного ансамблю «Міленіум» Центру культури і мистецтв під керівництвом Світлани Новодворської. Тож справжня співдружність муз танцю, музики, поезії створювала яскраве і проникливе фестивальне дійство.
ІНВЕСТИЦІЇ В МАЙБУТНЄ
Недарма у виступах говорили про те, що проведення мистецьких заходів такого рівня являє собою справжні інвестиції в майбутнє, сприяючи вихованню духовності в наступних поколіннях українців. Адже його організатори традиційно не забули про школярів. Українські письменники побували в усіх навчально-виховних закладах міста. І ці зустрічі залишили незабутні враження і в них, і в школярів. От що сказала, наприклад, письменниця з Білої Церкви Таїна Краєвська: «Була приємно вражена, навіть здивована обдарованістю і знаннями учнів Бориспільського ліцею «Патріот» (колишня ЗОШ №3), де директором Ірина Панкявічене. Одна з учениць Настя Швачко прекрасно співала не лише українською, але й польською мовою, інша дівчинка Анна Жигало читала власний вірш, досить досконало і вправно написаний. Тож побажала їй в майбутньому обов’язково стати студенткою філологічного або журналістського факультету. До речі, батько юної поетеси нині перебуває в лавах Збройних сил України. Обом дівчаткам подарувала збірки своїх ліричних віршів «Самотній скрипаль». А шкільній бібліотеці – свої книги «Правда і міфи про Кобзаря» і «Таємниці парку «Олександрія»».
ВДОСКОНАЛЕННЮ НЕМАЄ МЕЖ
У виступах багатьох учасників (а це зокрема Михайло Сидоржевський, Валентин Зайчук, Андрій Демиденко, Петро Засенко, Юрій Ковалів, Анатолій Мойсієнко, Микола Славинський, Олександр Гордон, Іван Гайворон, Володимир Барна, Інна Ковальчук) говорилося про те, що при створенні ронделів немає меж для подальшого вдосконалення. Найголовніший ронделіст Микола Боровко яскраво продемонстрував це в своєму ронделетворенні. Це, наприклад, винайдений ним подвійний рондель. Останнім часом поет створює ронделі особливої форми – ронделі з ключами. Авторський епіграф до власного твору допомагає краще осягнути його глибину. Пошуки поета не такі вже прості, тому не кожен в змозі їх повторити. І все ж очікуємо на нові відкриття. До речі, пробують вже писати подвійні ронделі деякі з інших поетів-ронделістів. Це поетеса із села Сошників на Бориспільщині Марія Фоміна.
Микола Боровко довів необмежені можливості ронделя у відображенні різних аспектів нашого буття. В цьому короткому на перший погляд вірші можна сказати багато. Рондель дисциплінує і водночас ніби вказує напрямок для фантазування, пошуків цікавих асоціацій, образів, метафор.
ДЯКУЮЧИ ОРГАНІЗАТОРАМ І МЕЦЕНАТАМ
Під час фестивального дійства лунали вдячні слова на адресу організаторів. На жаль, не зміг бути присутнім наш земляк письменник Володимир Литвин, адже саме завдяки його зусиллям видано «Вибрані твори» в 4-х томах Миколи Боровка, програму Фестивалю, а також книгу Олександра Гордона «Філософія душі рондельного кола. Творчий портрет Миколи Боровка».
Організатори фестивалю виходили на меценатів, підтримували з ними контактні зв’язки. Особливі слова подяки лунали зі сцени вже традиційним меценатам, які від самого початку підтримують проведення фестивалю. Це генеральний спонсор дев’ятого Міжнародного фестивалю ронделя «На берегах Альти» ТОВ «Транскомсервіс» (генеральний директор Світлана Танцюра), ТОВ «Трест «Бориспільсільбуд» (директор Олександр Сич), Бориспільське районне споживче товариство (голова правління Костянтин Струков).
НЕВПОКОРЕНИЙ РАШИСТАМИ РОНДЕЛЬ
Саме так назвав рондель Миколи Боровка київський письменник Олександр Гордон. Та хотілося б розширити цю думку на всіх ронделістів Бориспільщини та й України. Нині ці чудові вірші саме в жанрі мілітарної поезії створюються у великій кількості. Часто їх пишуть поети, для яких раніше публіцистичний напрямок був непритаманним. Та навіть в інтимній ліриці живе душа українця, яку не впокорити, не перемогти. Бореться український народ, а разом з ним бореться й українська поезія.
Тож хай живе український рондель!
Наталія Можайкіна,
член Асоціації поетів-ронделістів України