Днями в рамках відзначення Дня університету та Дня народження Василя Стефаника, у Прикарпатському національному університеті відбулась церемонія вручення літературної та академічної премій імені Василя Стефаника, яку заснували обласна державна адміністрація та обласна рада за підтримки творчих спілок у 1998 році.
Із приємністю довідалися, що Аделі Григорук — українській письменниці, літературознавиці, літературній критикині, науковиці, журналістці, авторці книг для дітей, заслуженій працівниці освіти України, членкині Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України — вручили премію за книгу «Рука різця не випускала» у номінації «Документальна і науково-критична література (естетика, літературознавство, мистецтвознавство, українознавство, художня публіцистика, критика, мемуаристика).
Книга «Рука різця не випускала. Творчий портрет Василя Кабина» вийшла 2022 року в косівському видавництві «Писаний Камінь», добре відомому в світі поліграфії. Видання повноколірне, формату А4, ілюстроване, обсягом 348 сторінок, а, головне, — наповнене якісним науковим текстом, привабливе за дизайном, в якому глибоко і всебічно висвітлено життєвий та творчий шлях (охоплено три століття) Василя Кабина (1908-1992), відомого мистця різьблення на дереві, педагога, учня Василя Девдюка.
Як зазначає кандидат мистецтвознавства, доцент Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Олег Слободян, «авторка на основі архівних джерел, фактологічних матеріалів та творів В.І.Кабина, які зберігаються в 10 національних музеях та багатьох приватних колекціях в Україні та за рубежем, подала докладний життєпис та творчу еволюцію майстра від 30-х до початку 90-х років XX століття. Такий вникливий підхід до теми дослідження дав можливість дослідниці повно і всебічно показати художнє надбання В.І.Кабина, створюване ним упродовж життя, пов’язати його з розвитком українського народного мистецтва й актуалізувати напередодні 115-ої річниці від дня народження мистця, яка відзначатиметься 8 жовтня 2023 року» (Золота Пектораль — 2023. – 13 березня, 6 квітня; Свобода — 2023 — № 17 — С.12,15. — 28 квітня).
А заслужений художник України, доцент цього ж інституту Степан Бзунько у своїй статті, опублікованій в американській газеті «Свобода», сказав, що «велика попередня праця А.Г.Григорук над збором матеріалу, каталогізація творів мистця в 10 музеях України та 12 приватних збірках в нашій країні, Польщі, Німеччині, Франції, США та ін., порівняльні методи опрацювання конкретних даних, — усе це дало змогу виявити цінні фактологічні відомості, що розширило уявлення як про грані особистості В.І.Кабина, так і про художньо-естетичну цінність мистецьких творів косівського дереворізьблення».
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Високу оцінку праці Аделі Григорук про Василя Кабина як одного з найперших членів Спілки художників України дав голова Косівської регіональної організації НСХУ, заслужений художник України Іван Кочержук та правління організації, які вважають, що Василь Кабин заслуговує на те, щоб пам’ять про нього збереглася в культурному просторі України, адже він «зробив великий і значний особистий внесок в розвиток гуцульської школи різьби та становлення підприємств народних художніх ремесел Гуцульщини».
Сьогодні до всіх літературних відзнак і державних нагород Аделі Григорук додалася ще одна — нагрудний знак та диплом «Лавреат премії імені Василя Стефаника в галузі літератури» в номінації «Документальна і науково-критична література».
Своєю плідною працею Аделя Григорук творить історію літературно-мистецького Прикарпаття. Тож творчого неспокою їй, міцного здоров’я та наснаги у літературній справі! Нехай не гасне вогонь любові до слова, до життя, до людей, до милої серцю України, Косівщини і рідних!
З роси Вам і води, Аделю Григорівно!
Марія ПОРОХ,
членкиня Клубу інтелігенції ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта»
Титульне фото: Аделя Григорук під час однієї з презентацій своїх книжок