У п’ятницю, 6 січня, до річниці з дня народження українського поета і дисидента Василя Стуса телеканал Суспільне Культура транслюватиме тематичні фільми та проєкти — фільми «Ваш Василь» та «Заборонений», випуски проєкту «Культові українці. Незалежні люди», присвячені Василю Стусу й Аллі Горській, а також концерт пам’яті поета.
О 12:35 дивіться випуск другого сезону проєкту «Культові українці. Незалежні люди», присвячений художниці та дисидентці Аллі Горській, яка товаришувала з Василем Стусом. Горська була однією з найяскравіших представниць монументалізму, творчинею нового українського мистецтва. Радянська влада всіляко намагалася протистояти всьому новому та «антирадянському». У скрутні часи Аллі довелося стати на захист українських митців, через що вона сама потрапила під приціл. У 1970 році Горську вбив, за висновком слідчих, її свекор Іван Зарецький. Проте жодних адекватних доказів цьому у радянської влади не було. У програмі ведуча Софія Челяк та історик Олександр Алфьоров розкажуть про творчість і загадкову смерть художниці, а мисткиня й онука Алли Горської Олена Зарецька поділиться своїми спогадами про бабусю, з якою знайома лише через перекази рідних та її творчість.
О 14:00 у проєкті «Лекторій. Поезія. Василь Стус» читатимуть поезії Василя Стуса, багато з яких поет написав відбуваючи термін у таборах. Поет Василь Герасим’юк та письменник Мирослав Лаюк поділяться своїм баченням Василя Стуса не лише як поета й борця за справедливість, а і як перекладача та есеїста.
О 14:35 дивіться концерт-присвяту Василю Стусу «Нескорений ПроRock». Поезії Василя Стуса вже давно посіли чільне місце серед українських музикантів. Свої музичні інтерпретації виконають Тарас Компаніченко («Хорея Козацька»), Сергій Василюк («Тінь Сонця»), Сестри Тельнюк, гурт «Очеретяний кіт», Марія Бурмака та багато інших. Театральна спільнота «DSP» (Dead Society Poets) покажуть уривок зі спектаклю «Стусанина».
О 15:55 та 22:00 у проєкті «Культові українці. Незалежні люди» ведуча Софія Челяк та співведучий й історик Олександр Алфьоров спробують розкрити феномен особистості Василя Стуса. Все життя Василь хотів займатися творчістю, проте, як істинний борець за правду й справедливість, не зміг лишитися осторонь, коли радянська влада почала «закручувати гайки». У програмі глядачі дізнаються про найважливіші віхи життя Василя Стуса. Історик Вахтанг Кіпіані розповість про ув’язнення та смерть Стуса, а його сестра Марія розкаже більше про те, яким був Василь у повсякденні.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
О 21:00 дивіться документальний фільм режисерів Світлани Рудюк та Олександра Авшарова «Ваш Василь», який наблизить глядачів до справжнього життя поета. «Ваш Василь» — саме так підписував свої вірші Стус, перебуваючи у таборах. Фільм побудований на спогадах рідних та близьких Василя — старшої сестри Марії, сина Дмитра, друзів та знайомих Стуса. Крізь уривки його віршів, щоденників та листів окреслюються контури людини з кам’яним характером, сталевою волею і трагічною долею. Саундтреком до фільму стала композиція молодого виконавця «Паліндром» на вірш Василя Стуса «Ще й до жнив не дожив». Раніше фільм був презентований у Варшаві, а також на Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість».
О 22:30 дивіться художній фільм «Заборонений» режисера Романа Бровка, який охоплює більшу частину життя Василя Стуса — від молодих років до ув’язнення. Стрічка розповідає про знайомство Василя з його майбутньою дружиною Вірою, дружбу Стуса з Аллою Горською, вечори у колі української інтелігенції, а також про поворотний момент у житті поета — його виступ на презентації фільму «Тіні забутих предків». Пізніше він стає свідком самоспалення в центрі Києва Василя Макуха — на знак протесту проти введення радянських військ у Чехословаччину. Це стало черговим приводом активізувати свою боротьбу. У другій частині фільму показане життя Стуса у в’язниці поруч з іншими політичними в’язнями. Роль Василя у фільмі виконав відомий український актор Дмитро Ярошенко.
Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.