Свобода слова є базовим принципом Європейського Союзу та важлива для українського суспільства. Саме завдяки свободі слова наша країна відрізняється від Росії. Але влада без жодних пояснень відключила від ефіру провідні інформаційні телеканали.
Про це в ефірі “Прямого” заявив народний депутат України та екс-спікер парламенту Дмитро Разумков.
Якщо базовим критерієм Євросоюзу є демократичні цінності, демократія і свобода слова, як вони можуть корелюватися з тим, що три телеканали у нас вимкнуті з інформаційного простору?
– Свобода слова, як і верховенство права, як і принципи демократії – це базові принципи, на яких побудований Європейський Союз і на яких будується Україна. Тому що саме завдяки свободі слова ми дуже сильно і різко відрізняємося від Росії. Там цього немає, не було і, на жаль, найближчим часом не з’явиться. І саме можливість доносити свою позицію створило те суспільство, яке налаштовано патріотично, яке стало на захист своєї держави і від чого, вибачте за сленг, м’яко кажучи, здивувалася і прозріла Російська Федерація.
Чому тоді ці телеканали?
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
– Мені важко відповісти. На жаль, я не є членом комітету, хоча я і хотів потрапити до комітету Верховної Ради зі свободи слова. Немає в мене повноважень як члена РНБО, бо я вже не є головою ВР, тому не можу піднімати такі питання на такому рівні. Я думаю, що це повинен зробити голова Верховної Ради України, профільний комітет та інші народні депутати. Ви добре знаєте мій підхід. Я пам’ятаю ще 19-й рік, коли ми всі йшли на вибори. І саме завдяки свободі слова… я, як людина, яка була майже на всіх ефірах, мабуть, міг прийти на любий канал, до будь-кого з ведучих і донести свою позицію. Так, не завжди було позитивне сприйняття. Так, було жорстка дискусія. Але я вважав завжди і вважаю, що в дискусії народжується істина.
Ви вважаєте це нормальним, що вимкнено з цифрового мовлення телеканали?
– Ні. Я вважаю, що сьогодні треба давати якомога більше різних думок. Головне, щоб вони були направлені на інтереси нашої держави. Відверто, дивлячись і “П’ятий”, і “Еспресо”, і “Прямий” канал, назвати вас якимись там проросійськими або якимись іншими точно язик не повернеться. Тому я розумію заборону засобів масової інформації, які сьогодні відверто займалися проросійською якоюсь агітацією або розповсюдженням путінських наративів, але до вас це точно не клеїться. Вибачте за сленг.
Це питання необхідно вирішити в контексті нашого прагнення до Євросоюзу?
– Я думаю, що це питання треба вирішувати не в якості нашого прагнення майбутнього, що ми отримаємо кандидатство в члени Європейського Союзу, а це питання треба вирішити для себе. Тому що ми така нація, яка дуже цінує свободу думки, свободу слова, ще раз повторюсь, свободу демократії. І на цьому базується. Це починається, мабуть, з 2004 року.
Але, очевидно, це питання має вирішити влада, якщо це було зроблено владою?
– Тут треба зрозуміти, хто прийняв це рішення і на базі чого. Тому що, я так розумію, звинувачень на вашу адресу щодо якогось неправильного мовлення немає.
Також читайте: Свобода слова є важливим критерієм для вступу України до Євросоюзу – Крулько заявив про необхідність повернення в ефір “Еспресо”, “Прямого” і “5 каналу”.
Раніше народні депутати Тарас Батенко та Ярослав Юрчишин закликали повернути цифрове мовлення “Прямого”, “Еспресо” та “5 каналу”.
Народна депутатка від “Європейської Солідарності” Ірина Геращенко з трибуни парламенту закликала повернути в ефір “Прямий”, “Еспресо” і “5 канал”.
Журналісти “Прямого” і “П’ятого” оприлюднили відкритий лист через незаконне відключення Концерном РРТ мовлення обох каналів. У ньому журналісти наголосили, що неухильно дотримуються принципу єдиної державної інформаційної політики, а левову частку ефірного часу передали спільному загальнонаціональному марафону, виконуючи відповідний Указ Президента.