Звичайна повітряна кулька зроблена з латексу, надувається повітрям або газом. Може використовуватися в якості іграшки, прикраси для оформлення приміщень.
Немає жодної людини, яка б не була знайома з повітряними кулями. Але хто ж придумав повітряні кульки Аероманія? Коли вони з’явилися? Як і з чого їх роблять?
Передумови. У Корельских рукописах XII століття згадуються перші повітряні кулі. Їх виготовляли з шкіри китів-биків, наповнювали метаном, болотним газом, який є вибухонебезпечним. Їх використовували в повсякденному житті: служили засобом пересування, транспортом для переправлення вантажів.
Новітня історія. 1825 рік. Англійський учений-промисловець, зачинатель гумової промисловості – Томас Ханкок, запропонував комплект для продажу, в якому знаходилися пляшка з рідкою гумою і шприц для створення повітряної кулі.
Але основним автором є Майкл Фарадей – винайшов кулю з каучуку – гуми. Він проводив багато експериментів, вивчав властивості матеріалу. Результат – виготовлення двох тонких пластів, краї яких він з’єднав за допомогою борошна. Вийшов мішечок, в якому проводилися експерименти з газами. Через деякий час це стало популярною розвагою для людей в Європі на всіляких святах.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Кулі наближені до сучасних були створені Д.Г.Інграмом в 1847 році в Лондоні. Для надування використовували водень – вибухонебезпечний газ. Через багато років водень замінили на гелій. Але такі кульки були міцними.
Творцем сучасних повітряних кульок є Нейл Тайлотс. Вони були виготовлені з латексу – природного полімеру, завдяки якому крім круглої форми куль з’явилися овальні, з яких збирали різні фігури: тварин, капелюхи, квіти. Єдиний мінус: при їх надування колір тьмянів.
Через роки актуальність повітряних кульок падала, люди перестали їм дивуватися, так як XX століття – час технічного прогресу, безлічі відкриттів. Але винахідники не зупинялися на досягнутому, продовживши вивчати властивості куль, покращуючи їх все більше і більше.
Нинішні кульки мають безліч квітів, форм і видів.
Повітряні кульки є двох видів: латексні і фольговані.
1) Латексні. Найбільш поширений вид, матеріалом служить латекс, який завдяки своїй еластичності здатний збільшуватися в розмірах в кілька разів, особливо якщо надувати його гарячим повітрям. Але зіткнення сильно надутої кулі з гострим предметом призводить до вибуху.
2) Фольгування. Складається з декількох шарів тонкої полімерної плівки і металевого напилення. Їх пори дуже малі, тому вони можуть літати протягом декількох місяців. Мінуси: є провідниками електричного струму, не розкладаються. Тому їх не рекомендують відпускати в небо, щоб не шкодити навколишньому середовищу.