В дипломатії я після проголошення Незалежності України, а в Спілці театральних діячів – раніше, з кінця 1980-х. І як людина, причетна до театру, скажу, що американський президент володіє надзвичайно важливим мистецтвом – умінням тримати паузу. Готовий повторити це і як дипломат.
Телефонна розмова Байдена з Путіним відбулася 13 квітня, тобто майже через місяць після того, як президент США зробив те, чого досі не наважувалася зробити жодна людина його рангу: на весь світ назвав Путіна вбивцею. І майже місяць кремлівський карлик мусив переживати цю ситуацію. Справді красива пауза.
І пропозиція щодо зустрічі виглядає цілком логічно. Російська пропаганда поширює чутки, нібито Байден уникає відвертої розмови з Путіним. Так от: це неправда, Байден пропонує зустрітися. Але він не збирається ні запрошувати Путіна до себе, ні їхати до Москви. І це теж правильно.
Ще невідомо, чи відбудеться така зустріч на полях «кліматичного саміту» чи деінде, і чи відбудеться взагалі. По-перше, її підготовка вимагає чимало часу. Не забуваймо, українське питання не єдине у глобальному порядку денному. І пропозиція зустрітися з «убивцею» не повинна нікого спантеличувати: переговори – це завжди краще. Бажання США убезпечити себе і світ від несподіванок з боку неврівноваженого сусіда по планеті цілком зрозуміле. При цьому ні до, ні після розмови Байдена з Путіним ніхто у Вашингтоні не спростовував висновок оприлюдненої буквально напередодні доповіді «Глобальні тенденції- 2040» Національної ради з питань розвідки про те, що «Росія і в наступні 20 років залишатиметься руйнівною силою».
А Москва, як та дівчина не надто важкої поведінки з Рубльовського шосе, одразу після розмови почала набивати собі ціну. Звідси і заява Пескова про те, що зустріч може і не відбутися, і запрошення посла США Д.Селлівана до радника президента РФ Ю.Ушакова.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Безперечно, привернула увагу заява Туреччини про так би мовити рівновіддаленість від України та Росії. А що мала заявити Анкара? Не забуваймо, що інтереси цих країн перетинаються не лише стосовно Криму, а й у Сирії, і в конфлікті щодо Нагірного Карабаху. Тому нас повинні цікавити не заяви, а конкретні справи, наприклад, постачання Україні товарів військового та подвійного призначення.
Щодо відмови США від заходу кораблів до Чорного моря, гадаю, це не прояв слабкості, а знов-таки спроба деескалації. Не забуваймо, Байден прагматичний політик. Сьогодні ж стало відомо про нові санкції США. Важливою мені здається і оприлюднена сьогодні заява командувача американських військ в Європі генерала Тода Волтера на слуханнях у Комітеті Сенату зі збройних сил: «… ми будемо стримувати і, якщо стримування не вдасться, ми готові відповісти на агресію всією вагою американських військ у Європі».
З Росією не можна проявляти слабкість, і на відміну від деяких європейських лідерів Байден, здається, це розуміє.
Сергій Борщевський, Надзвичайний і Повноважний Посланник України, експерт Центру дослідження Росії
Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.
Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/
“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.