Польські музеї і театри пропонують віртуальний доступ до своїх колекцій

Як жити повноцінним культурним життям в умовах карантину? Польські музеї і театри мають багату палітру онлайн-пропозицій. Про це повідомляє polskieradio.pl.

Виняткові ситуації вимагають виняткових вирішень. А ситуація нині виняткова, незвична, нова для нас усіх. Обмежені власними оселями, починаємо добачати силу уяви — коли разом з дітьми будуємо, так-так, з туалетного паперу, яким встигли запастися на чорну годину, королівські замки і вежі або вирушаємо у віртуальні подорожі закамарками коридорів, відшукуючи в кімнатних рослинах джунглі та долаючи гірські хребти, намножені стільцями. У карантинний час зосереджуємося на собі, власних відчуттях, занурюємося у внутрішній світ, ми є більше “всередині”, ніж “назовні”. Тому у своїх соцмережних знайомих помічаю щораз частіше записи про прочитані книжки. Саме записи, нотатки, думки з приводу, рецензії, а не просто знімки обкладинок у фотогенічному антуражі. Нині маємо час на те, щоби зосередитися, переосмислити. Вже згадані соцмережні знайомі діляться ідеями проживання цього — не сховаю слова — складного часу повноцінно. Адже “бути вдома” – не означає “бути поза” життям, зокрема, у його культурному прояві.

Як повноцінно жити культурним життям коли музеї зачинили свої двері, театри зупинили діяльність, а концерти скасовано або ж перенесено на невизначений час — спробую підказати сьогодні. Вистачить уява і доступ до Інтернету. Ну і трохи часу, на нестачу не скаржитися – не повірю.

Ви колись вирушали у віртуальні подорожі музеями? Дедалі більше польських музейних установ до цього заохочують — відкриваючи в Інтернеті доступ до своїх колекцій. Отже, без натовпів, у зручний для вас час дня або ночі (адже вірутальні музеї працюють цілодобово) можна, не встаючи з дивану,  пройтися коридорами, наприклад, Національного музею у Кракові… А що побачимо? Про це говорить директор установи Анджей Щерський:

“Це окрема інтернет-сторінка, https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna. Коли ми на неї увійдемо, то відкриється цифрова колекція Національного музею у Кракові. Колекція налічує понад 130 тисяч репродукцій шедеврів, які має наш музей. А якщо конкретно, це славнозвісна “Дама з горностаєм” Леонардо да Вінчі, “Краєвид з милосердним самаритянином” Рембрандта, картини Яна Матейка, Станіслава Виспянського. У колекції є теж сучасна графіка, фотографія, художнє ремесло… це все можете дивитися на екранах своїх комп’ютерів, таблетів або смартфонів. Ми теж розмістили короткі коментарі про ці об’єкти, отже, тут освітня складова є дуже важливою. Крім цього, на сторінці http://www.imnk.pl ви можете зайти у віртуальний Національний музей в Кракові. За допомогою сканів в технології 3D можете пройтися тематичними залами музею. Або ж вирушити у мандрівку в часі й опинитися в 19-му сторіччі на Суконних рядах, насолоджуватися шедеврами польських дев’ятнадцятивічних художників — Мальчевського, Матейка, Семирадського. У віртуальні подорожі можна вирушити за допомогою екрану комп’ютера”.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Додам, що названі сайти мають польську та англійську мовні версії.

У продовження теми віртуальних екскурсій польськими музеями, не можу не рекомендувати кількох — це візит у Музеї Польський євреїв. Увійшовши на сторінку https://wirtualnyspacer.polin.pl ви маєте вибір між чотирьома тематичними екскурсіями: “Єврейські жінки”, “Тисяча років в годину”, “Релігійне життя”, “Слідами ідиш”. Думаю, що принаймні один вечір необхідно призначити на ці подорожі історією польського єврейства. Приваблива форма екскурсій, насичена інформація, а також — маса цікавих подробиць, яких не знайдете у Вікіпедії. Віртуальні екскурсії проводяться англійською мовою — польський переклад на відео має форму титрів.

Музей польських євреїв міститься у Варшаві, але, звісно, для віртуальних візитів це не є важлива інформація. У польській столиці розташований теж Королівський замок, який — теж віртуально — запрошую вас відвідати. Під час цієї екскурсії дізнаєтеся чимало таємниць, пов’язаних із сімнадцятивічними мурами замку та тими, хто за цими мурами жив. Сторінка: https://www.zamek-krolewski.pl, тут шукайте закладу віртуальна екскусія — і вирушайте!

Ще одна установа, яку обов’язково слід відвідати? — Музей Варшавського повстання. Це один із перших сучасних музеїв у Польщі з мультимедійними виставками та інтерактивними стендами. Музей проводить тематичні онлайн-екскурсії кожного дня — про них дізнаєтеся із ФБ-сторінки Музею (Muzeum Powstania Warszawskiego). Перша така екскурсія, яка відбулася 16 березня, зібрала один мільйон глядачів. Пізніше Музей стартував із онлайн-лекціями з історії. Про них розповідає директор музею Ян Олдаковський:

“На цих лекціях ми показуємо різні цікавинки — ми вже роповідали про схованки, за допомогою яких повтсавнці обмінювалися інформацією. Ми намагаємося показувати різні аспекти повстанського життя у цікавий спосіб. Безперечно, варто звернути увагу на наш майстер-клас з шиття. Чому саме щиття? Тому що особливо під час окупації люди не могли от так собі купити одяг, треба було латати старий, перешивати і так далі. Для нас, у теперішній ситуації шиття — це форма проведення часу. А ще ми хочемо, щоби ці майстер-класи об’єднали покоління — адже дитині шити допомагає мама, вони разом сідають перед компютером, дивляться майстер-класи і вчаться шити, вишивати”.

А тепер одягаємо вечірню сукню або фрак, займаємо місце у лоджії а може — в третьоу ряду на партері і вибираємо за допомогою мишки, що дивимося — спектакль, оперу чи балет. Польські театри блискавично відреагували на впровадження обмежень у громадському житті, які поточно називаємо карантином. Майже щодня онлайн можна ознайомитися з найновішим репертуаром театрів від Любліна по Ґданськ.

Великий театр Національна опера, зокрема, запросив глядачів на родзинку сезону — оперу Станіслава Монюшка “Галька” у постановці Маріуша Трелінського. Драматичну історію титульної Гальки Трелінський переніс з 19-го сторіччя у часи комуністичної Польщі, прем’єра опери відбулася у Відні, а в одну з ролей втілився відомий тенор Пйотр Бечала. Минулого тижня — не виходячи з дому, можна було побачити хіт минулорічного сезону —оперу “Кармен”, у постановці Анджея Хири. Хира знаний у Польщі своєю акторською творчістю, а постановка шедевру Джоржда Бізе стала його першим режисерським викликом. У тиждень, який починається, любителі балету дивитимуться перед комп’ютерами постановки за творами Александра Фредра. Графік показів публікується на ФБ-профілі Великого театру Національної опери (Teatr Wielki Opera Narodowa).

ТР Варшава, тобто Teatr Rozmaitości Warszawa, відомий сміливими сценічними інтерпретаціями сучаних текстів, кожного тижня, у п’ятницю, запрошує на онлайн спектаклі. А серед пропозицій — зокрема, “Інші люди” Дороти Масловської. Це портрет сучасної Польщі після трансформації, останніх тридцяти років. Образ суспільства, що складається із самотніх, упереджених, наповнених ненавистю людей. Про наступні свої онлайн-вистави ТР Варшава повідомляє на своєму профілі у Фейсбуку, тож слідкуйте.

Усі театральні, оперні, балетні пропозиції зібрані на сайті https://www.gov.pl Це спеціальна сторінка, яка почала діяти з появою у Польщі епідемії коронавірусу. Тут публікується інформація, пов’язана із життям країни в нових, тимчасових, умовах. Зокрема, інформація, пов’язана із культурним життям. У закладці “Залишися вдома — мистецтво прийде до тебе” (#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Сiebie) знайдете онлайн-пропозиції театрів, а також — лінки, під якими у відкритому доступі є ці пропозиції.

“Все буде добре!” – запевняють польські виконавці. Із цим меседжем вони, не виходячи з власних осель, заглядають до нашого дому відеокліпом під такою назвою.

“Ця пісня має тебе розвеселити, додати сили, ця мелодія для тих, хто як і ми, не може спати, хай вона додасть віри що це все мине.. дуже швидко… і знову все буде добре! Погані часи скінчаться. А невиправні оптимісти накрутять світ ще раз!”

“Все буде добре” – це проєкт Програмного бюро “Незалежна”, у ньому взяли участь, зокрема, брати Лукаш і Павел Ґолєц, Пйотр Солодуха з гурту “Еней”, Роксана Венґєль. Слова і музику написав Войцєх Бирський. А мета пісні — вселити надію, спонукати бути солідарним, адже це час випробування для кодного з нас.