Із нагоди створення письменницької організації вінницьких майстрів слова привітав Голова Верховної Ради Дмитро Разумков.
Як повідомляє golos.com.ua, на урочисті збори письменники зібралися в обласній науковій бібліотеці імені Тімірязєва. Вітальну телеграму від керівника парламенту Дмитра Разумкова зачитав голова обласної ради Анатолій Олійник. Він також звернувся до учасників зібрання зі словами подяки за масштабний проект «Моя Вінниччина», що реалізують спільно з обласною владою. Декілька років поспіль письменники видають книжки такої серії про історію населених пунктів краю. Уже побачили світ 60 з них.
Побратимів привітала заступник голови Національної спілки письменників України, лауреат літературної премії імені Олеся Гончара Тетяна Пишнюк. Керівник обласної організації Національної спілки письменників України (НСПУ) Вадим Вітковський вручив низці поетів і прозаїків літературні премії письменників-земляків: Михайла Коцюбинського, Михайла Стельмаха, Володимира Забаштанського. А премію Олега Чорногуза лауреати отримали з рук її засновника, автора першого в Україні сатиричного роману Олега Чорногуза.
Поетеса Ніна Гнатюк, лауреат низки літературних премій, зокрема, Павла Тичини та Михайла Коцюбинського — єдина з тих, хто був учасником перших установчих зборів вінницьких письменників. Спілчанський квиток їй, тоді 23-річній поетесі, вручав Олесь Гончар, який на той час очолював письменницьку організацію України.
— У жовтні 1970-го було прийнято тільки рішення про створення обласної письменницької організації, — розповіла «Голосу України» Ніна Гнатюк. — Перші установчі збори відбулися 1 лютого 1971 року. До речі, організація об’єднувала майстрів слова двох областей — нашої і Хмельницької. У такому статусі існувала до 1980 року, коли хмельничани створили свій осередок.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
На перше зібрання подільських письменників до Вінниці прибула 1 лютого 1971 року група відомих майстрів слова — Олесь Гончар, Михайло Стельмах, Юрій Збанацький, Павло Загребельний, Володимир Канівець, Степан Олійник, Іван Драч, Віталій Коротич. Урочистості відбувалися в обласному музично-драматичному театрі імені Садовського. Першим привітав побратимів по перу земляк вінничан Михайло Стельмах. Ніна Гнатюк дотепер пам’ятає його слова: «Нехай чудова подільська земля вкладає вам в душу велич і красу слова». Пригадує також, що говорив тоді Олесь Гончар: «Якщо уявити літературу вічнозеленим деревом, то найяскравішою гілкою на ньому бачу гілку Поділля».
Як стверджує співрозмовниця, література на той час перебувала під недремним оком партії. Вінницький обком рекомендував керівником організації свого кандидата. Однак письменники не погодилися з пропозицією. У свою чергу партійний орган відхилив кандидатуру, яку назвали письменники. Обрали колишнього фронтовика письменника Дмитра Дереча. На той час організація нараховувала 20 спілчан, порівну з однієї й другої області. Нині у лавах вінницької письменницької організації 65 поетів і прозаїків.
Віктор СКРИПНИК
Фото з сайту Вінницької облдержадміністрації (Голова Вінницької облради Анатолій Олійник (ліворуч)та керівник НСПУ Вінниччини Вадим Вітковський).
Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.
Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/
“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.