У 2021 році Нобелівську премію миру розділили головний редактор російського опозиційного видання Новая газета Дмитро Муратов та американська журналістка Марія Ресса.
Журналістів нагородили «за зусилля щодо збереження свободи вираження думок, що є обов’язковою умовою для демократії та миру».
10 грудня в норвезькому Осло відбулася церемонія вручення премії, в межах якої Муратов та Ресса виступили з промовами. Видання nv.ua опублікувало головні цитати з виступу російського журналіста. Повну розшифровку було наведено «Новою газетою».
«Світ розлюбив демократію. Світ розчарувався у правлячих елітах. Світ потягнувся до диктатури. Виникла ілюзія, що прогресу можна досягти технологіями і насильством, а не дотриманням прав і свобод людини. Такий прогрес без свободи. Таке молоко без корови… Диктатури забезпечили спрощений доступ до насильства. У нас в країні (і не тільки у нас) популярна думка: ті політики, які уникають крові, — слабкі люди».
«Нинішні ідеологи пропагують ідею смерті для Батьківщини, а не життя для Батьківщини. Не дамо цьому телевізору знову себе обдурити. Гібридні бойові дії, трагічна, потворна та злочинна історія з Боїнгом МН-17 зруйнували відносини Росії та України, і я не знаю, чи зможуть наступні покоління їх відновити… Тим більше, у хворих головах геополітиків війна Росії та України перестала здаватися неможливою».
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
«Народ для держави чи держава для народу? Це головний конфлікт сьогодні. Цей конфлікт Сталін вирішував масовими репресіями. Практика тортур у в’язницях та під час слідства збереглася і в сучасній Росії. Жорстоке поводження, зґвалтування, жахливі умови утримання, заборона побачення на дзвінок матері в день її народження, нескінченне продовження термінів тримання під вартою. До суду за ґрати відправляють людей із тяжкими захворюваннями, у них у заручниках хворі діти, від них вимагають визнання провини без надання доказів».
«Я виступаю з ініціативою створення Міжнародного трибуналу проти тортур, завдання якого збирати дані про застосування тортур у різних частинах світу та державах. Встановити катів та їхніх господарів, причетних до подібних злочинів. Сподіваюся, звичайно, насамперед на журналістів-розслідувачів з усього світу. Катування повинні бути визнані тяжким злочином проти гуманності».
«І в російській, і в англійській, і в інших мовах є приказка: “Собака гавкає, а караван іде” — The dog barks, but the caravan goes on. Її трактують так: руху каравану вперед ніщо не завадить. Іноді влада так зневажливо говорить про журналістів. Вони гавкають, але ні на що не впливають. А я нещодавно дізнався, що сенс приказки має протилежне значення. Караван іде вперед, бо собаки гавкають. Гарчать і кидаються на хижаків у горах та пустелях. І рух уперед можливий лише коли вони супроводжують караван. Так, ми гарчимо і кусаємо. У нас ікла та хватка. Але ми умова руху. Ми — антидот від тиранії».
Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.
Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/
“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.