Сергій Кудінов: «Ми готуємо гідних захисників-патріотів, які обрали шлях за покликом серця»

 

Розмова з ректором Національної академії СБУ з нагоди 25-річчя її заснування

 
Незабаром Національна академія СБУ відзначатиме солідний ювілей – 25-річчя з дня заснування. Чверть століття навчальної та виховної діяльності – це тисячі випускників, високопрофесійних і патріотичних захисників Української держави. Той золотий людський запас, якого Україна так потребувала і потребує, надто з огляду на нинішню агресію північного сусіда. Які ж головні засади й завдання виховання захисника України? У чому суть такого майже сакрального нині поняття, як український патріотизм? І яким має бути випускник НА СБУ?
Дякую, Галино Тимофіївно, за влучні слова, адже Академія СБУ не просто навчає, а й виховує майбутніх офіцерів української спецслужби.
25 років тому перед навчальним закладом стояло амбітне завдання – готувати молодих, патріотичних фахівців, які здатні розбудовувати не лише спецслужбу, а й проголошену незалежну державу. І ми з цим справилися. Сьогодні випускники Академії є керівниками підрозділів Центрального управління та регіональних органів СБУ, інших правоохоронних та силових структур.
За ці роки наш виш пройшов шлях від Інституту до Академії СБУ з присвоєнням їй статусу Національної. Це була висока державна оцінка якості освіти, рівня науково-педагогічного складу та методик викладання.
У вищому навчальному закладі СБУ єдність практики і теорії – це фундаментальний принцип. І керівники, і практичні співробітники Служби безпеки залучені до навчального процесу й до виховання майбутніх офіцерів. Голова СБУ Василь Сергійович Грицак знаходить час і можливість спілкуватися із курсантами. Для нашої молоді це не лише унікальний досвід, а й усвідомлення своєї цінності для Служби.
Наш випускник має бути сучасним. Він повинен розуміти, що відбувається у світі, володіти прогресивними знаннями, зокрема й щодо побудови комунікацій із суспільством та міжнародною спільнотою, уміти користуватися технічними засобами, бути фізично розвиненим. І, безумовно, майбутній офіцер СБУ має бути патріотом.
В Академію приходять навчатися свідомі сини і дочки України, які бачать своє покликання в захисті нашої держави. Тут вони занурюються в атмосферу, де їхній патріотизм зміцнюється і має можливість проявлятися у справах.
 
Зрозуміло, що сьогоднішній захисник Вітчизни – людина, всебічно розвинена. Яких  зусиль докладає  керівництво і викладацький склад Академії, щоб із її стін виходили люди загартовані й готові до нових викликів сьогодення? Оскільки на ювілеї також прийнято підбивати підсумки, перераховувати здобутки, то хотілося б почути про головні з них.
Нові загрози національній безпеці України вимагають нових підходів. Сьогодні курсанти детально вивчають досвід співробітників СБУ та Академії, набутий ними в районі проведення АТО. Спілкуючись із нашими іноземними партнерами, переймаємо їхній досвід протидії корупції, тероризму, кіберзлочинності. Перекладаємо запозичене на наші реалії, розвиваємо у наших наукових розробках.
Сьогодні діяльність Академії також спрямована на взаємодію із суспільством у всіх формах. Ми співпрацюємо з вищими навчальними закладами, школами, громадськими організаціями, митцями, спортивними товариствами.
Досягнення в навчальному процесі, перемоги в наукових, творчих конкурсах та спортивних змаганнях, акредитації та ліцензування, запровадження нових спеціальностей і напрямів підготовки – це наші будні. А, безумовно, найважливішим здобутком Національної академії СБУ, на мою думку, є рапорти курсантів із проханням про достроковий випуск і направлення їх у практичні підрозділи Служби безпеки України для участі в антитерористичній операції. Співробітники Академії також за власним бажанням були залучені до проведення АТО. Хочу додати, що курсанти написали рапорти ще на початку війни на Сході. Після складання фахового іспиту кращі з них поповнили лави практичних співробітників. Для мене – це показник того, що ми готуємо гідних захисників-патріотів, які обрали шлях за покликом серця.
 
Мені не раз щастило зустрічатися з Вашими вихованцями, і я завжди була приємно вражена не тільки інтелектуальною підготовкою молоді, а й шляхетністю, відкритістю і безмежною обдарованістю. Особливо отримала велике задоволення від святкування Дня української писемності та мови… Тому хочеться запитати, яке місце посідає в дуже щільному й завантаженому освітньому процесі курсантів і студентів така дисципліна, як українська мова?
Мабуть, красномовнішим за будь-які слова стане той факт, що наша курсантка у 2016 році перемогла у Всеукраїнській студентській олімпіаді з української мови, котра відбулась у Харківському педагогічному університеті ім. Г. Сковороди.  Її також нагороджено дипломом у номінації «Майстер ораторського мистецтва».
Щороку Академія видає художньо-публіцистичні збірники з поезією та прозою вихованців Академії. Вони демонструють, що українська – не лише мова їхнього спілкування, а й мова їхньої душі.
 
Щоразу, буваючи на заходах в Академії та розмовляючи з викладачами кафедри українського ділового мовлення, переконувалася в тому, що такого високого, мотивованого патріотизму серед молоді, яким насичена атмосфера у стінах Академії СБУ, ще пошукати… навіть сьогодні. І це не просто патріотизм, якого вимагає майбутня професія, він осмислений, одухотворений… Від серця.
У чому мотивація? У виховному процесі? У майбутній професії?  І хто ці діти? Чиїх  батьків сини й дочки, які обрали собі долю захисника України? І що їх привело до Академії СБУ, власне, здобувати дуже ризиковані професії?
Насамперед, хочу розвінчати міф про те, що в Академії навчаються здебільшого діти співробітників СБУ. Наприклад, діти військовослужбовців спецслужби набору-2016 складають менше 15 % від загальної кількості першокурсників. До нас вступають і діти-сироти, і діти учасників антитерористичної операції, зокрема й загиблих.
На мою думку, правильно було б сказати, що наші вихованці – це найбільш мотивовані діти. Звичайно, вимоги до вступу в Академію СБУ високі – це і відповідні бали ЗНО, фізична підготовка, професійно-психологічна готовність. Але одна з основних умов прийняття на Службу – мотивація абітурієнта.
 
Перепрошую, в Україні і в столиці зокрема, є всілякі «мистецькі й філологічні  ВНЗ», але стільки літературно обдарованих курсантів і студентів, як у Вашій Академії, – важко знайти! На мою думку, навчально-науковий інститут, що готує перекладачів, може скласти конкуренцію будь-якому філфаку. Чому таку увагу Ви приділяєте саме розвою літературного таланту своїх вихованців?
«Талановита людина – талановита в усьому», – наша молодь підтверджує цей вислів. Насправді ми розвиваємо не лише літературний талант, є спортивні гуртки та гуртки художньої самодіяльності – хореографічний і театральний. Наші вихованці стають переможцями на міжнародних та всеукраїнських вокальних і танцювальних конкурсах, спортивних змаганнях. Ми намагаємось гармонійно розвивати особистість, яка прагне досягнути максимального результату в будь-чому. Якщо наші вихованці знаходять духовне піднесення у написанні віршів та прози, творячи сучасну літературу, то ми, безперечно, сприяємо їм у цьому. Як писала в есе одна із наших курсанток, «тут «зелене світло» горить для всіх, хто хоче розвиватися».
 
Ось переді мною найкраща, найдорожча і найвизначніша для мене книга, що побачила світ минулого 2016 року, але, на жаль, не була відзначена жодною з тієї маси премій, якими нині відзначають себе молоді літератори. Це – художньо-публіцистичний альманах «Захисникам України – СЛАВА!». Мушу сказати, що нині декого більше цікавить доля Гарі Потера, аніж ровесників, які проходять свої «університети» у бліндажах і шанцях під вогнем агресорів і бандитів…
Зізнаюся, як на духу, коли мені не вистачає сили та наснаги, я дивлюся фільми, створені Вашими співробітниками й курсантами в пам’ять про військовослужбовців СБУ, що загинули під час АТО…
Розкажіть про них… тих героїв, яким присвячені стели пам’яті в Академії, повз які не можна пройти без душевного трепету…
Кожен із них виконав свій обов’язок і Військову присягу до кінця. Вони не зрадили себе, Службу, а найголовніше – не зрадили Український народ. Ми бережемо їх світлу пам’ять. Ці співробітники – більше, ніж колеги. Один із них – капітан СБУ Віктор Мандзик – наш випускник. У 2013 – 2014 роках навчався в Академії на річних курсах перепідготовки для оперативних співробітників. Пам’ятаю, як особисто приймав у нього екзамен. З полковником Олександром Аніщенком ми зустрілися в Академії, навчалися в одній групі на курсах підвищення кваліфікації керівного складу. Підполковника Олега Ткаченка я знав ще зі служби в Управлінні СБУ у Луганській області. Разом грали в футбол за команду Управління. А сьогодні їх вже немає в живих…
Ми намагаємось робити все можливе, щоб увічнити пам’ять про них та допомогти їх родинам. Іменами Героїв Служби вже названо п’ять навчальних підрозділів Академії. На нашій території відкрито перший пам’ятний знак загиблим співробітникам СБУ – учасникам АТО. Окрім циклу фільмів «Пам’ятаємо», стел пам’яті та художньо-публіцистичних збірок, про які Ви вже сказали, курсанти присвятили Героям виставу-реквієм «Війна без строку…», яку показали рідним та колегам загиблих до Дня захисника України.
Ми розповідаємо про наших колег у вищих навчальних закладах та школах, де вони навчались. Допомагаємо родичам Героїв відвідати місця їх загибелі у районі проведення АТО. За сприяння Академії чотирьом родинам вже вручені страхові поліси на страхування життя. Хочемо, щоб сім’ї загиблих відчували підтримку і були впевнені, що ми ніколи не забудемо наших Героїв.
 
Ми говорили про дуже важливі речі, які мають знати українці. Принаймні, я в цьому переконана. Але зосталося одне дуже делікатне запитання: як сьогодні Академія формує позитивний імідж усієї Служби безпеки України?
Академія, як вищий навчальний заклад СБУ, вже давно стала майданчиком, де обговорюються важливі для суспільства і країни проблемні питання з проведення АТО, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій, патріотичного виховання молоді. Поруч із цим, ми зближаємо сім’ї учасників АТО та Героїв Небесної Сотні, які разом із колективом Академії вшановують світлу пам’ять загиблих українських патріотів.
Співробітники СБУ, які працюють в екстремальних умовах, підвищують імідж своїми справами. Ми розповідаємо про їх відповідальну і ризиковану роботу. У фільмах і виданнях, наукових працях, на конференціях, зустрічах, уроках мужності – ми доносимо правду про діяльність СБУ до громадськості.
 
І останнє, мабуть, традиційне запитання: розкажіть про плани Вашого навчального закладу?
Академія повинна бути сучасним, інтелектуально, матеріально забезпеченим потужним навчальним закладом, де готується майбутнє України. Над цим і будемо працювати!
Так, днями ми оголосили набір на наступний навчальний рік. Молоді люди у всіх регіонах зважують свої сили, обирають життєвий шлях. Сподіваюся, коли вони вийдуть у доросле життя, в Україні, єдиній і потужній, уже пануватиме мир. Пазли безпекових викликів і загроз складуться по-новому, інформаційні технології крокуватимуть далі. Проте незмінно в пріоритеті будуть офіцерська честь, вірність Присязі, Батьківщина у серці…
 
Дякую за цікаву і щиру розповідь. Бажаю НА СБУ, щоб з її стін виходили тільки герої, тільки патріоти й тільки безстрашні і свідомі своєї священної місії захисники Української держави.
 

Розмову підтримувала Галина Тарасюк

№2 (190) 27 січня 2017

 
 

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал