Що потрібно знати про зовнішні акумулятори

Який з ваших гаджетів корисніший і важливіший за всі інші? Телефон? Ультрабук? Планшет? Чи скромний, непомітний, але незамінний зовнішній акумулятор, без якого всі ці пристрої лише німі коробочки з пластику і металу?

Кожен напевно пригадає з десяток випадків, коли молився всім відомим богам, щоб заряду в телефоні вистачило ще на один, дуже важливий дзвінок, або зменшував яскравість екрану смартфона, щоб пристрій «дотягнув» до кінця дня.

Сьогодні, коли у багатьох користувачів на руках не один, а два-три мобільні пристрої, проблема живлення стала винятково актуальною. І тому найближчим електронним другом користувача виявляється зовнішня зарядка або power bank. До речі, останнім часом значної поширеності набув сервіс шерінг павербанків.

За останні два роки тисячі моделей універсальних зовнішніх акумуляторів буквально затопили  ринок, і розібратися в них дуже непросто. На що ж варто звернути увагу при виборі та купівлі?

Місткість акумулятора вимірюється в міліампер-годинах (мАч або mAh) і зазвичай явно вказана на упаковці та/або на корпусі. Більш ємні акумулятори більші і дорожчі і підходять для заряджання кількох пристроїв. Але що означають числа 2000 чи 13000 і як визначити необхідний та достатній мінімум, щоб вписатися до бюджету?

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Для початку не забувайте, що ККД акумулятора – не 100%, а 80-90%, решта втрачається при передачі або перетворюється на тепло. (Те саме стосується акумулятора самого пристрою.) Заряджаючи смартфон через power bank, ви в будь-якому випадку втратите енергію. Щоб гарантовано зарядити iPhone 12 з батареєю ємністю 2716 мАг, вам знадобиться акумулятор з маркуванням не менше ніж 3000 мАг. Але як зробити точніший розрахунок?

Місткість зовнішнього акумулятора при зарядці телефону з робочою напругою 3,7 Вт = ємність батареї х ККД

Більшість відповідальних виробників останніми роками змогли ефективно збільшити ККД плоских літій-полімерних (Li-Pol) акумуляторів приблизно до 87–90%. А значить, для зовнішнього акумулятора з маркуванням 10000 мАг, ККД 90%, напругою батареї 3,7 і вихідною напругою 5 Вт реальна ємність буде такою: 10000 мАч х 0,9 = 9000 мАч. Різницю в 1000 мАч між заявленою та реальною ємностями нескладно відчути: обидва пристрої в процесі зарядки нагріватимуться.

Для пристроїв із вищою, ніж у батареї телефону, робочою напругою (наприклад, USB-лампи або клавіатурного пилососа) ємність акумулятора виявиться істотно нижчою за заявлену. Розрахувати її можна за формулою (напруга батареї х ємність батареї) х ККД ÷ вихідна напруга. У того ж акумулятора з маркуванням 10000 мАг, ККД 90% і напругою батареї 3,7 після приведення струму до 5 на виході перетворювача ємність вийде такий: 3,7 Вт х 10000 мАч) х 0,9 ÷ 5 Вт = 66 .

Таким чином, від акумулятора 10000 мАг при вихідному струмі 2 А батарея планшета ємністю 9000 мАч повністю зарядиться за 4,5 години. А ось USB-лампа потужністю 10 Вт з робочою напругою 5 Вт при струмі 2 А зможе світити лише 3 години 20 хвилин.

Бувають і ситуації, коли маркування пристрою банально не відповідає дійсності. Акумулятор, на якому вказана ємність 15600 мАг, часом насправді віддає не більше 1500 мАг. Таке зазвичай трапляється з пристроями несумлінних виробників — заради зниження собівартості виробу вони можуть використовувати найнебезпечніші елементи живлення, наприклад, раніше використані та вироблені ресурс. Такі пристрої, крім іншого, є небезпечними в експлуатації.

Реальну ємність акумулятора неможливо оперативно перевірити при покупці або відразу після неї. В результаті ви можете покладатися лише на порядність продавця: серйозні постачальники працюють тільки з надійними виробниками і не дурять своїх замовників.