Як подружжю правильно оформити розлучення

Несумісність характерів і поглядів, матеріальні труднощі, побутова невлаштованість, психологічна і практична неготовність до сімейного життя, подружня зрада, вчинення насильства, кожен із зазначених чинників може послугувати причиною для розірвання шлюбу через Рацс.

Однією з підстав припинення шлюбу, відповідно до Сімейного кодексу України, є його розірвання. Існує декілька способів розірвання шлюбу, вибір якого залежить від певних обставин.

Основні підстави, строки та правові аспекти оформлення розлучення роз’яснюють фахівці Олександрійського місцевого центру з надання БВПД.

Статтею 104 Сімейного кодексу України чітко визначено підстави припинення шлюбу:

  • внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим;
  • внаслідок його розірвання;
  • якщо один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті;
  • якщо у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання.

Оскільки шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка, розірвання шлюбу може відбутись за їхньою спільною заявою або за заявою одного з них.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Відповідно до Сімейного кодексу України, передбачено два способи припинення шлюбу:

  • в досудовому порядку – в органах державної реєстрації актів цивільного стану;
  • в судовому порядку.

Порядок розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей.

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. У випадку, якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Після чого, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. В результаті, сторонам видається свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Якщо подружжя не може з’явитися  для державної реєстрації розірвання шлюбу, через поважну причину, реєстрацію може бути перенесено на інший день. У такому разі до органу державної реєстрації актів цивільного стану подружжя має подати письмове прохання про перенесення реєстрації розірвання шлюбу. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.