Вибір матеріалу для могильних пам’ятників: короткий огляд

241

На сьогоднішній день майстерні з виготовлення пам’ятників виконують надгробки як з природних, так і з штучних матеріалів. Ціни на пам’ятники дуже різні.

До натуральних матеріалів, які використовуються при виготовленні пам’ятників, відносяться дерево і камінь. Використання дерева в надгробках обмежене різноманітними хрестами. Всі інші пам’ятники виконують з каменю. Як матеріал для надгробків найчастіше використовуються граніт, мармур, рідше – змійовик.

Граніт є вкрай міцним природним матеріалом, здатним винести значні температурні коливання. Через свою твердість граніт складний в обробці, що позначається на вартості надгробків. Однак ці витрати цілком виправдані: пам’ятник з граніту практично вічний. До значних переваг граніту також відносять різноманітну колірну гамму каменю і неповторний малюнок, який особливо яскраво виявляється при шліфуванні.

Мармур – безсумнівний лідер у виборі скульпторів. Завдяки своїй пластичності, мармур легко піддається обробці, що обумовлює затребуваність цього матеріалу при виготовленні складних скульптур з проробленою деталізацією. Крім того, мармур володіє широким колірним спектром і особливо цінується серед прихильників світлих тонів. До мінусів мармуру відносять його відносну слабкість у порівнянні з гранітом, а також вимогливість до регулярного догляду. Мармур – пористий матеріал, тому чистити його треба обережно. Мармур можна чистити звичайними побутовими засобами ( «Комет», «Доместос», «Сіліт», пральними порошками, засобами для чищення керамічної плитки та ін.) Навіть слабкі кислоти здатні зруйнувати структуру каменю, а абразиви, що містяться в порошках, можуть залишити подряпини. Мармур також не любить жирні і фарбувальні рідини (вино, оцет, масло): ці рідини можуть залишити на поверхні плями.

Щоб мармур радував око довгі роки, необхідно придбати спеціальний миючий засіб для догляду за натуральним каменем і використовувати його в поєднанні з оксамитом (це відноситься і до всіх інших видів природного каменю). Засоби по догляду за каменем мають знижений вміст агресивних речовин і не містять абразивних елементів.

Змійовик (серпентиніт) – натуральний камінь насиченого зеленого кольору з білими плямами і прожилками. Змійовик відрізняється своїм оригінальним кольором і цікавим малюнком, унікальним для кожного родовища. Серпентиніт має невелику твердість, легко обробляється і полірується. Змійовик можна застосовувати як в ролі основного каменю, так і у вигляді окремих елементів пам’ятника.

Штучний камінь – це різні види синтетичної продукції на основі поліефірних смол і наповнювача з крихти природного каменю. Пам’ятники з штучних матеріалів коштують дешевше. Значним недоліком штучних матеріалів є низька зносостійкість кольорового покриття і гравіювання, а також низька вогнестійкість (що особливо актуально для сільських кладовищ, де досі існує традиція випалювати траву).

Гранітополімер (полімерграніт) – штучний камінь, основу якого складає полімер (поліметилметакрилат) з додаванням гранітної крихти. Пам’ятники з гранітополімера мають різноманітну колірну гамму і важать менше, ніж аналогічні надгробки з природного каменю, що полегшує монтаж і перешкоджає просіданню грунту.

До недоліків гранітополімера часто відносять технологічний процес виготовлення, при якому пам’ятник залишається порожнім всередині. Крім того, при значних температурних коливаннях великий ризик розривів пам’ятника по шву або в місці появи тріщин.

Поліграм – штучний матеріал, до складу якого входять смола і скляний пісок. Пам’ятники з поліграма покривають лаком і емальованим вогнетривким гелем, що допомагає зберегти надгробок від вигорання. На відміну від гранітополімера, пам’ятники з поліграма монолітні.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!