Що таке фінансова грамотність?

177

Фінансова грамотність – це рівень знань в області фінансів, особистих заощаджень і способів управління ними. Існує п’ять правил, виконання яких дозволить Вам домогтися фінансової незалежності:

  1. Витрачайте завжди менше, ніж заробляєте.
  2. Намагайтеся купувати те, що дорожчає.
  3. Намагайтеся не купувати те, що дешевшає.
  4. В першу чергу задовольняйте базові потреби.
  5. Враховуйте не тільки вартість речі, але і витрати на її утримання.

Наприклад, з даних правил слід, що в першу чергу необхідно вирішувати проблему з житлом. Без власної нерухомості складно створити сім’ю, вижити в старості і т.д. Купити ж квартиру або будинок вкрай складно через високі ціни, тому обзаводитися житлоплощею потрібно в першу чергу.
Купувати потрібно житло, яке буде дорожчати в майбутньому. Робити ремонт – такий, який допоможе Вам реалізувати квартиру максимально швидко і дорого. Тому не варто робити дизайнерський ремонт, якщо Ви не збираєтеся жити в цій квартирі довго – при продажу дизайнерський ремонт не окупиться і навіть може утруднити реалізацію квартири.
Навпаки, витрачати гроші на покупку дорогого автомобіля або подорожі потрібно в останню чергу, коли вирішені базові проблеми (житло, хорошу освіту, здоров’я). У разі автомобіля необхідно дивитися на вартість експлуатації, а не тільки ціну машини. Ви можете «вичавити» себе і купити дороге авто – і розоритися на його утриманні (ОСАГО, КАСКО, дорожній податок, дорогі запчастини і сервіс, аксесуари і т.д.).
Чи варто брати кредити?
Кредит можна брати в трьох випадках:

  1. На житло.
  2. На засоби виробництва.
  3. На лікування.

Кредит не радять брати на автомобіль, розваги, техніку (якщо вона не потрібна для роботи), одяг і т.д. Кредитними картами варто користуватися вкрай обережно або не користуватися зовсім. Новий кредит, мікропозики (рос. микрозаймы)  можна брати тільки після виплати попереднього. Поєднувати два, три і більше кредитів не радять.
Максимальна вартість автомобіля повинна складати розмір доходу за 12 місяців. Якщо Ви заробляєте 15 тис. грн. в місяць, максимальна вартість машини складе 180 тис. грн. Такий автомобіль буде комфортним і не стане фінансовим тягарем. Все, що дорожче, Ви купуєте невідповідно до своїх достатків.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!