Основні види промислового освітлення

393

У цій статті розглянемо основні види промислового освітлення, найбільш актуальні в наш час з точки зору виробничої безпеки, економічності і ефективності.

До висвітлення промислових об’єктів, в тому числі, цехів, будівельних майданчиків, торгових залів, майстерень пред’являються особливі вимоги через великі площі, кліматичні умови і наявність інших факторів. Промислові освітлювальні прилади в залежності від експлуатаційних характеристик, повинні відповідати таким вимогам, як:

 • стійкість до вібрацій і температурних перепадів;
 • висока зносостійкість і надійність при експлуатації;
 • екологічність і високий коефіцієнт корисної дії.

Тому, для раціонального і безпечного освітлення виробничих приміщень використовуються комплектуючі та товари, які повинні відповідати галузевим стандартам в галузі охорони праці та санітарним нормам.

У промисловості застосовують три види освітлення:

 • природне – здійснюється за допомогою впливу сонячної енергії через скління, дах і т.д. Але не завжди енергії сонця достатньо для забезпечення якісного освітлення;
 • штучне досягається за допомогою різного роду приладів освітлення і спеціального устаткування;
 • комбіноване забезпечується шляхом поєднання двох попередніх видів.

Проектування промислового освітлення здійснюється для нових об’єктів, приміщень, які потребують кардинальної зміни або вдосконалення освітлювальних систем. Під проектуванням мається на увазі весь комплекс заходів, починаючи з аудиту, закінчуючи розрахунком і підбором оптимального рішення для ефективного освітлення і рентабельної роботи підприємства. Проектування систем освітлення в умовах подорожчання енергоносіїв, що особливо актуально в наш час – це раціональне споживання енергоресурсів і хороша інвестиція в майбутнє.

Розглянемо основні типи промислових світильників, які використовуються при монтажі освітлювальних систем.

Лампи розжарювання представляють собою вироби для випромінювання потоку світла за допомогою розжарювання тугоплавкого провідника – нитки, виготовленої зі сплаву на основі вольфраму.

Лампи ДРЛ класифікуються як дугові люмінофорні джерела освітлення, що створюють світ високої продуктивності, володіючи при цьому невеликими розмірами.

Принцип роботи дугових натрієвих ламп (ДНАТ) заснований на впливі парів натрію, які в якості газорозрядного середовища при включенні, дають помаранчеве свічення. Основною вимогою якісного світла є прозорість керамічної оболонки лампи.

Люмінесцентні лампи функціонують на основі дугового розряду парів ртуті, при якому випромінюється ультрафіолет. Лампи виконані у вигляді подовжених скляних колб, усередині яких розміщуються два електроди і катод посередині.

Світлодіодні лампи https://www.optimaltd.com.ua/catalog/svetodiodnye-svetilniki-000000053/ широко застосовуються в наш час, завдяки унікальним властивостям і характеристикам.

Основним недоліком світлодіодного типу промислового освітлення є значна вартість. Але цей недолік перекривається рядом переваг:

 • можливість використання в пожежо- і вибухонебезпечних приміщеннях, завдяки високому ступеню захисту;
 • світлодіодні світильники ефективні в промисловості, їх ККД наближений до 100;
 • вони не впливають на перевантаження мережі;
 • можливість регулювання світлового потоку;
 • в залежності від типів світлодіодних світильників, які відрізняються рівнем надійності, дані прилади можуть застосовуватися навіть в агресивному середовищі;
 • завдяки наявності тепловідводної системи, дані пристрої можуть працювати в умовах високих і низьких температур.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!