Муфта зчеплення: впевнене управління зчепленням автомобіля

1661

У зчепленні фрикційного типу переривання потоку крутного моменту при перемиканні передач реалізовано роз’єднанням натискного і веденого дисків. Відведення натискного диска виконується за допомогою муфти вижимного зчеплення.
Що таке муфта зчеплення?
Муфта зчеплення (муфта вимикання зчеплення, нажимна муфта) – вузол фрикційного зчеплення в трансмісії з ручним керуванням; компонент приводу зчеплення, що забезпечує його виключення при перемиканні передач.
Муфта вимикання зчеплення виконує дві функції:

  • Кріплення та правильне позиціонування підшипника виключення зчеплення (вичавного підшипника);
  • Передача зусилля від приводу зчеплення (від вилки виключення зчеплення) на підшипник і далі на пелюстки діафрагменної пружини / важеля;
  • Захист вичавного підшипника від механічних впливів і зносу (запобігає поломці і зносу підшипника, можливих при прямому контакті з ним вилки).

Зверніть увагу: термін «муфта зчеплення» також використовується по відношенню до більшого вузла – автомобільного зчеплення різних типів (як правило – до фрикційного одно- і дводискового). У даній статті розглядаються саме муфти виключення зчеплення.
Всі муфти виключення зчеплення мають принципово однаковий пристрій, відрізняючись деталями. У загальному випадку це цілісна циліндрична деталь, яку умовно можна розбити на кілька частин:

  • Посадочний отвір – отвір уздовж осі муфти для її посадки на первинний вал коробки передач;
  • Завзяті поверхні – прямокутні майданчики або штирі (два штуки) для з’єднання з вилкою виключення зчеплення;
  • Посадочне місце підшипника виключення зчеплення – розширена частина у вигляді склянки або трубчаста частина для монтажу вичавного підшипника.

Муфта зчеплення може виготовлятися з чавуну і сталі, сьогодні все більш широке застосування знаходять і пластикові деталі. Муфти відрізняються конструкцією поверхонь під вилку (відповідно, і конструкцією сумісних вилок виключення зчеплення) і способом монтажу вичавного підшипника.
По конструкції вилок і наполегливих поверхонь під них муфти виключення зчеплення бувають:

  • З плоскими майданчиками без фіксації вилки;
  • З циліндричними стрижнями;
  • З різними системами для зчленування муфти з вилкою (за допомогою болтів або шплінтів).

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!