Кілька слів про вакуум і його застосування

Впровадження вакуумних технологій і техніки в промислове виробництво почалося трохи більше півстоліття тому. Сьогодні в розвитку наукових знань про корисну “порожнечу” і її застосування зацікавлені не тільки в університетських лабораторіях. Від вакуумізації процесів безпосередньо залежить розвиток високих технологій. Крім того, потенціал вакуумних технологій не вичерпаний і наполовину, і того менше. Всім відоме вакуумне обладнання для нанесення функціональних і декоративних покриттів, але це лише верхівка айсберга вакуумних можливостей. Унікальність умов, створюваних вакуумної технікою, підкріплюється їх екологічною чистотою, що в наш час має чи не головне значення.

Промислова вакуумна техніка (рос. промышленная вакуумная техника) іноді просто незамінна. Багато процесів менш ефективні або ж взагалі неможливі в умовах атмосферного тиску. Наприклад, в металургії тільки вакуумна плавка дозволяє отримувати дуже чисті матеріали. Зварювальні процеси і металообробка (прокатка, пресування, волочіння і т.д.) також доцільніше проводити в умовах вакууму.

Вакуумна техніка володіє широким спектром застосування. Її можливості використовують і для вакуумної сушки деревини і зерна, і для стерилізації медичних інструментів. Вакуумне обладнання служить не тільки цивільним, а й науковим цілям в експериментальних дослідженнях, розробках нових матеріалів в області хімії, фізики, біотехнології, фармацевтики.
У таких високотехнологічних сферах, як оптика і електроніка, за допомогою вакуумних технологій отримують тонкоплівкові функціональні матеріали, в тому числі алмазні плівки, що застосовуються в активних напівпровідникових пристроях, оптоелектронних перемикачах, теплових субстратах, тепловому управлінні.
Але найбільшого поширення вакуумна техніка отримала завдяки технологіям вакуумного напилення.
Активний розвиток і впровадження технологій вакуумного напилення функціональних і декоративних покриттів на деталі машин і механізмів, інструменти, скло, пластик, кераміку і в принципі на будь-який вид матеріалу і його носія (або, як прийнято в даному випадку говорити, “підкладку”) пояснюється загальною індустріальної зацікавленістю в різного роду покриттях.
Покриття функціональні – жароміцні, зміцнюючі, зносостійкі, антифрикційні, антикорозійні, хімічно стійкі – підвищують надійність, стійкість до агресивних умов роботи, термін служби обладнання паливно-енергетичного і машинобудівного комплексів.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал