Дисертація є кваліфікаційною науковою роботою, побудованою за певними канонами, сформованими в науковому співтоваристві. Тому, текст дисертаційного дослідження повинен не тільки відображати результати наукової діяльності аспіранта чи докторанта, а й відповідати ряду формальних вимог, побудованих на єдиних методологічних принципах.
Дати рекомендації про те, якою має бути дисертація – це, значить, укласти в прокрустове ложе глав і параграфів будь-яку безмежну і багатогранну наукову ідею та її втілення. Тому можна лише говорити про деякі звичаї, що склалися в радянській і українській науці.
Вони стосуються, перш за все, композиції дисертаційної роботи. Відповідно до чинних нормативних документів дисертація є кваліфікаційною науковою працею, побудованою на єдиних методичних принципах. Ці принципи знаходять своє відображення в структурі роботи, яка незалежна від змісту і традиційно складається з декількох обов’язкових елементів.
Основними елементами структури дисертації є:
• титульний лист;
• зміст;
• Вступ;
• основна частина роботи;
• висновок;
• список використаних джерел;
• додатки (якщо необхідно).
Існує величезна кількість методичних посібників та іншої літератури, яка присвячена питанням правильного написання дисертацій. Тут ми наводимо невеликий список найбільш популярних і доступних посібників, виданих в допомогу з написання дисертаційного дослідження.
Рекомендована література:
Ван Евера С. Методичний посібник для студентів і аспірантів – політологів з підготовки дисертацій. – М .: Аспект Пресс, 2007.
Веселков Ф.С. Дисертація економіста. Методичні рекомендації. Досвід школи “Студент – аспірант”. – СПб .: Изд-во С.-Петерб. держ. ун-ту економіки і фінансів, 2001..
Виноградова В.А. Дисертація: особливості жанру і оформлення: навчальний посібник. – Москва: Російська правова Академия, 2006.
Волков Ю.Г. Дисертація: підготовка, захист, оформлення: практичний посібник. – Москва: Гардарики, 2005.
Добрєньков В.І. Кандидатська дисертація по соціології: методологія підготовки, правила оформлення, порядок захисту: методичний посібник – Москва: Альфа-му, 2005.
Капелюк З.А. Дисертація: підготовка, захист і порядок оформлення: посібник для аспірантів, здобувачів і докторантів. – Новосибірськ: СібУПК, 2008.
Клеандров М.І. Кандидатська дисертація юриста: перші кроки дослідника – М .: Акад. правової ун-т, 2003.
Кориков А.М. Дисертація і вчений ступінь: методичний посібник для здобувачів наукового ступеня. – Томськ: В-Спектр, 2007.
Криворученко В.К. Дисертація – найважливіша частина науки. – Москва: Изд-во Національного інституту бізнесу, 2007.
Кузин Ф.А. Дисертація: методика написання. Правила оформлення. Порядок захисту: практичний посібник для докторантів, аспірантів та магістрів. – Москва: Ось-89, 2008.
Петров Ю.А. Загальна методологія мислення: (для тих, хто хоче якісно написати дисертацію). – Москва: Московський філософський фонд, 2006.
Плаксін А.М. Дисертація: формування, етапи виконання, організація захисту та оформлення документів: навчально-методичний посібник Челябінськ: Редакційно-видавничий відділ ФГТУ ВПО “Челябінська державна Агроінженерний академія”, 2010 року.
Райзберг Б.А. Дисертація і вчений ступінь: нові положення про захист і дисертаційних радах з авторськими коментарями: посібник для претендентів. – Москва: ИНФРА-М, 2012.
Сибірська М.П. Кандидатська дисертація: від підготовки – до захисту. – Н. Новгород: Изд-во ВГПА, 2003.
Сирих В.М. Логіка правового дослідження: Як написати дисертацію. – М .: Юстіцінформ, 2004.
Прокоментуєте?