5 золотих правил планування особистих фінансів

173

Чи будуєте ви плани? Напевно так. Одні планують не далі ніж на найближчий вечір (сходити в кіно), а інші на три, п’ять і більше років вперед (купити будинок, з’їздити у відпустку і т. д.). При цьому для реалізації будь-яких планів потрібні ресурси, зокрема фінансові. Тому, перш ніж будувати життєві плани, потрібно навчитися планувати свої фінанси. Приватне фінансове планування – ціла наука. Ми поділимося з вами п’ятьма її базовими правилами.

Правило № 1. Економте

Економія – це звичка. Виробіть її. Багатство приходить не відразу, а поступово. Економія – це фундамент добробуту.

Перше, чого потрібно навчитися при плануванні особистих фінансів, – раціональність витрат.

Правило № 2. Майте фінансову подушку безпеки

Життя сповнене сюрпризів (не завжди приємних). У будь-який момент може статися те, що зажадає негайних витрат (від хвороб і пожеж до весіль і переїздів).

З таких ситуацій два виходи: залазити в борги або розбивати скарбничку. Відкладайте по 500, 1000, 5000 тисяч гривень (скільки можете) в місяць – це буде ваш недоторканний запас, ваша фінансова подушка безпеки. Ви можете класти гроші в банк на депозит, знімати готівку або обмінювати валюту. Можете завести окрему картку і переказувати кошти на неї через послуги на кшталт переказ за номером картки – спосіб не принциповий, головне – результат.

Правило № 3. Плануйте за потребами

Ви напевно знаєте, що таке піраміда Маслоу. Це ієрархія потреб людини: у міру задоволення базових потреб все більш актуальними стають потреби високих рівнів.

Систему Маслоу можна використовувати не тільки з точки зору мотивації, але і для планування особистого бюджету.

Так, основа піраміди – фізіологічні потреби. З точки зору фінансів це квартплата і кредити, продукти і одяг (найнеобхідніше). Наступний щабель – потреба в безпеці, а значить, це плата за електроенергію, газ, зв’язок, ліки і т. д. Адже все це забезпечує нам почуття захищеності. Далі – соціальні потреби (подарунки, розваги та інше). Потім йдуть престижні потреби, тобто гроші, які ми витрачаємо на підтримку свого статусу в суспільстві (дорогі костюми, обіди в ресторанах і т. д.). Нарешті, вінчають піраміду духовні потреби. Це наші хобі, подорожі та інше.

Відповідно, пріоритет витрат повинен розподілятися виходячи із задоволення потреб – від нижчих до вищих.

Правило № 4. Спочатку гасіть кредити, а потім робіть інвестиції

Економічні розрахунки доводять: якщо у вас є кредиторська заборгованість і вільні гроші, то їх слід вкладати в її погашення, а не в інвестування.

Дохід від депозиту (наприклад) і вкладень в кредит можна оцінити за допомогою показника прибутковості ROI. Як правило, ROI від погашення кредиту в 2-4 рази вище, ніж від інвестування.

При цьому, якщо у вас кілька кредитів, слід першим гасити той, що має найбільшу процентну ставку.

Правило № 5. Отримуйте задоволення від роботи зі своїми фінансами

Гроші люблять рахунок. Але якщо ви при цьому не любите з аптекарської точністю зводити дебет і кредит, то не треба. Ваші нерви і напруга стоять більше пари «зайвих» тисяч в кишені.

Займайтеся плануванням особистих фінансів в тій мірі, яка б дозволила зберігати позитивну динаміку прибутковості та відчувати себе в безпеці.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!