В Україні розроблять правопис кримськотатарської мови на основі латинки

В Україні створять робочу групу для розробки офіційного правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.

Про це йшлося на засіданні Національної комісії з питань кримськотатарської мови під головуванням віцепрем’єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, повідомляє Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).

Комісію створили на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки. Цей консультативно-дорадчий орган функціонує у складі представників державних органів, мовознавців із наукових та освітніх установ, а також Меджлісу кримськотатарського народу.

Серед головних завдань комісії — розроблення та впровадження стандартів кримськотатарської мови, зокрема з правопису, термінології, граматик та укладення словників.

На останньому засідання учасники зустрічі обговорили створення робочої групи з питань правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

КРИМСЬКОТАТАРСЬКА АБЕТКА

До 1928 року кримськотатарська мова послуговувалась арабською абеткою. Тоді її перевели на латинку, а в 1939 році — на кирилицю.

Після відновлення незалежності України кримськотатарську мову намагалися повернути до латинської графіки. У 1992 році затвердили алфавіт, а через 5 років Верховна Рада Криму це рішення підтримала. Проте офіційний перехід здійснити так і не вдалося.

У вересні 2021 року Кабінет міністрів затвердив постанову, яка передбачає перехід алфавіту кримськотатарської мови на латинську графіку. Він базується на рішеннях Курултаю кримськотатарського народу 1991-1993 років.

А в жовтні 2022 року Мінреінтеграції ініціювало створення Національного корпусу кримськотатарської мови (НККМ) у межах реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.

Зазначалося, що НККМ — це онлайн-платформа, яка виконуватиме функцію відкритої бази даних навчально-освітніх, наукових та інших матеріалів кримськотатарською мовою.

Ярослав Герасименко

hromadske.ua