У Львові сьогодні почався lvivbookforum за участю провідних українських та закордонних письменників

Завдання форуму сформульоване як “за допомогою культури пояснити іноземцям, що і чому зараз відбувається в Україні та з Україною”.

LvivBookForum чи просто BookForum, колишній “Форум видавців у Львові”, проводиться з 1994-го року і давно вже став однією з головних подій не лише у видавничій справі, а й у культурному житті України. Цього року у нього новий формат – у зв’язку з російською збройною агресією в Україні, його головним завданням стало, як написано на сайті форуму, “за допомогою культури пояснити іноземцям, що і чому зараз відбувається в Україні і з Україною. Не менш важливим для нас є завдання підняти важливі і незручні теми, глобальне осмислення яких світовою спільнотою сприятиме перемозі над тоталітаризмом та стане фундаментом для побудови нового демократичного світу після перемоги України. Водночас ми прагнемо показати українській аудиторії, якою потужною зараз є підтримка України у світі та наскільки українські автори та їхня експертиза важливі для міжнародної спільноти”.

Логічно, що в такому контексті для нас найбільш цікава реакція на BookForum, який відкривається сьогодні, 6 жовтня, і триватиме до 9 жовтня, за кордоном. Ось що, наприклад, пише про нього найавторитетніше іспанське видання El Pais : “Це культурна зустріч для того, щоб поговорити про війну у всіх її формах. Про мистецтво під час конфліктів, про жінок на війні; про кохання та втрату, ідею Європи, імперіалізм та ідентичність. Міжнародний фестиваль Hay Festival (щорічний літературний фестиваль, який проходить влітку в місті Хей-он-Вай в Уельсі), вперше приєднується до найбільшої української літературної події BookForum, щоб поговорити про конфлікт. онлайн, і за ним можна буде безкоштовно стежити у прямому ефірі на сайті Hay Festival з 6 по 9 жовтня.

Програма BookForum об’єднує 40 письменників та мислителів у 15 заходах, у яких також обговорюватимуться пам’ять, гендерна рівність, корупція та надія. Основні моменти включають розмову Маргарет Етвуд з українським психологом Юрієм Прохаськом, розмову турецької письменниці Еліф Шафак з українською письменницею Катериною Калітко та розмову ізраїльського антрополога Юваля Ноа Харарі та британського письменника Ніла Геймана з українською журналісткою Севгіль Мусаєвою. Лауреат Нобелівської премії з літератури 2021 року Абдулразак Гурна серед іншого обговорить постколоніалізм з українським істориком Оленою Стяжкіною та мексиканською активісткою Лідією Качо.

Для журналіста та куратора Львівського книжкового форуму Софії Челяк проведення фестивалю – результат співпраці та солідарності художників та інтелектуалів з усього світу з Україною: “29-й Львівський книжковий форум розповість нашу історію світу. Ми хочемо висвітлити, що відбувається в Україні та чому. І ми пояснюємо це за допомогою культури. Ми хочемо показати українському глядачеві, що українські автори та їхні голоси потрібні та цінні як ніколи”.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Найбільший книжковий фестиваль в Україні має створити спільний простір для вільного та толерантного обміну ідеями між письменниками та читачами з усього світу. Приєднуючись до заходу як цифрового партнера, Hay Festival безкоштовно транслюватиме ці заходи англійською, іспанською та українською мовами через hayfestival.org/lviv-bookforum для багатомільйонної аудиторії по всьому світу. Програма завершиться серією онлайн-заходів, де всесвітньо відомі письменники візьмуть участь разом зі своїми українськими колегами.

Для міжнародного директора Hay Festival Крістіни Фуентес Ла Рош це – програма, яка прагне надихати у скрутні часи: “Ми познайомимо мир з Україною, пропонуючи ці історії широкій аудиторії та сприяючи обміну ідей. Ця програма є викликом тим, хто хоче обмежити свободу вираження поглядів та толерантний обмін ідеями”.

LvivBookForum підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Zinc Network як основний партнер.

Сергій Семенов

lenta.ua