У Харкові представили нове видання книги “Старобільське відлуння Катинської трагедії”

У Харкові пройшла презентація доповненого новими фактами видання книги українських письменників-істориків Валерія Снєгірьова і Володимира Агафонова «Старобільське відлуння Катинської трагедії”.

Презентацію для ukrinform.ua прокоментував один з авторів, член Національної Спілки письменників України Валерій Снєгірьов.

“З дня Катинської трагедії минуло 80 років, і за цей час було чимало спроб оцінити трагічні події 1939-1941 років. Перше видання нашої книги вийшло друком у Луганську в 2000-му році, і це було перше в історіографії України дослідження перебування поляків у Старобільському таборі для військовополонених на Луганщині та їх розстрілу в Харкові. Ми дослідили десятки архівів і сотні свідчень очевидців, щоб пояснити, чому загинули багато тисяч польських офіцерів – непотрібних свідків порушення радянським керівництвом норм міжнародного права і зради стосовно польських офіцерів, які сприйняли СРСР як союзника в боротьбі зі спільним ворогом – фашистською Німеччиною. І чому при цьому їх звинуватили в державному злочині”, – сказав Снєгірьов.

За його словами, в доповненому виданні опубліковані фотографії з місця події й уточнені списки тисяч поляків, які загинули під час масових розстрілів за наказом НКВС.

“Йдеться також про паралелі, які виникають при аналізі нинішньої політики Росії”, – зазначив Снєгірьов.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

“Росія ось уже сім років веде неоголошену війну проти України в традиціях більшовицького режиму, який з 1917 року почав нав’язувати сусідам “братську любов” та анексувати чужі території. При цьому нинішня влада РФ звинувачує національно-визвольний рух в Україні в пособництві фашизму, “забуваючи” про власне військове співробітництво з Німеччиною, яке мало місце свого часу”, – додав Снєгірьов.

За його словами, ще в 1990 році Генеральна прокуратура Росії підтвердила факт ухвалення в 1940 році смертних вироків стосовно більш як 14 тисяч польських військовополонених: “Тільки в Катині розстріляно більш як 4 тисячі, стільки ж – у Харкові, решта – в інших таборах і тюрмах” .

“Лідер Росії Володимир Путін у своїх виступах використовує історичні аналогії, демонструючи поінформованість про події давнього часу. Та ось біда, його цитати з відомих джерел закінчуються на першій же комі, яка вигідна сучасній Росії. Тому сьогодні настільки важливий не лише об’єктивний аналіз історичних подій, а й їхній зв’язок із сучасністю”, – наголошує письменник.

Як сказала кореспондентові Укрінформу віцеконсул Генерального консульства Республіки Польща в Харкові Барбара Качмарчик, яка була присутня на презентації, відображення в книзі “Старобільське відлуння Катинської трагедії” подій, що мали місце на території СРСР – це виклик для вчених, оскільки багато сторінок історії тоталітарного режиму ще не розкриті.

Як повідомляв Укрінформ, у червні 2000 року в харківському Лісопарку був відкритий меморіальний комплекс жертвам тоталітаризму, розміщений на місці поховання жертв масових розстрілів, здійснених за наказом НКВС у 1938-1941 рр. – польських інтернованих офіцерів, а також мирних жителів Харкова: українців, росіян, євреїв. З понад 4000 похованих тут останків польських військовополонених майже півтисячі – жертви так званого українського Катинського списку. Польські меморіали відкриті також у Катині, в Тверській і Київській областях.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.