Цей день в історії культури. Дебют Міккі Мауса

403

15 травня 1928 року в Лос-Анжелесі відбулась комерційна прем’єра анімаційного фільму «Міккі Маус в божевільному літаку» студії Волта Діснея, в якому вперше на екранах з’явився однойменний персонаж. Він був безголосим і мало схожим на відомий сьогодні образ. Стрічка не знайшла дистрибютора і першим фільмом, завдяки якому Міккі вийшов на широкий екран, став «Пароплав Віллі», випущений того ж року.

У 1923 році 22-річний Волт Дісней разом зі своїм братом Роєм заснував у Голлівуді анімаційну студію, перший фільм якої з’явився через два роки. Славу Діснею приніс наступний фільм «Кролик Освальд», герой якого став першим серед культових персонажів Діснея. В 1928 році художник Аб Айверкс намалював мишеня, назване Мортімером, яке стало персонажем наступної шестихвилинної стрічки. В остаточному її варіанті персонаж отримав нове ім’я (в цьому Діснея переконала його дружина Ліліан) і став головним героєм фільму «Міккі Маус в божевільному літаку».

Аб Айверкс (зліва) і Волт Дісней, 1929 рік

Його презентація 15 травня 1928 року в Лос-Анжелесі закінчилась провалом — жоден із дистрибюторів не захотів придбати фільм, в якому Міккі Маус разом зі своєю подругою Мінні з карколомними пригодами летять літаком. Головним недоліком фільму була відсутність звуку, тому восени цього ж року Міккі Маус став персонажем фільму «Пароплав Віллі», який був першим анімаційним фільмом із синхронізованим звуком і мав величезний успіх. Це надихнуло Діснея переробити попередню стрічку, і її звукова версія із зміненою назвою «Божевільний літак» була випущена 17 березня 1929 року.

Це був четвертий фільм за участю Міккі після «Галопуючого гаучо» (також закінчився провалом), «Пароплава Віллі» і «Сільських танців», які вийшли того ж 1929 року. Всього Міккі Маус став героєм більше 130 стрічок Волта Діснея, як короткометражних, так і повнометражних. Дев’ять з них були номіновані на отримання «Оскара», але отримав його лише «Безсердечний рятівник» в 1942 році.

З 1930 року Міккі Маус став персонажем коміксів, які друкувались протягом наступних 45 років, телесеріалів («Клуб Міккі-Мауса», 1955-94 рр.), з часом набув більше поміркованості і солідності. Кілька разів образ Міккі Мауса зазнавав трансформації — в 1929 році він вперше з’явився у білих рукавичках, цього ж року вперше заговорив, в 1934 році замість сірого «отримав» біле обличчя, очі-гудзики і грушоподібне тіло, в 1940-х втратив хвіст і набув об’ємні вуха, на початку 1950-х — брови, які, однак, невдовзі зникли.

Останній короткометражний фільм за участю Міккі Мауса, «Прості речі», був знятий в 1953 році, після чого на кілька десятиліть він став героєм розважальних телепрограм, а згодом — і комп’ютерних ігор. 18 листопада 1978 року на честь свого 50-річчя Міккі став першим мультиплікаційним персонажем, ім’я якого з’явилось серед зірок на Алеї слави в Голлівуді.

Після тривалої перерви, у 1983 році Міккі Маус знову став героєм коротко- і повнометражних фільмів та мультсеріалів, і його образ у білих рукавичках та червоних шортах й сьогодні є одним із найвпізнаваніших у світі, приносячи компанії Walt Disney близько 40% доходів.

Володимир Лук’янюк

jnsm.com.ua

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!