Стівен Кінг названий серед найбільш вірогідних претендентів на Нобелівську премію з літератури

Але головним претендентом букмекери вважають француза Мішеля Уельбека.

Сьогодні – відкриття короткого “сезону” нагородження нобелівськими преміями. Власника літературного “нобеля” буде об’явлено 6 жовтня, і букмекери вже назвали свої ставки.

Так, за даними сайту Nicerodds, головним претендентом на цьогорічну нагороду вважається французький письменник Мішель Уельбек. Шанси на здобуття ним премії оцінюються як 1:6. Треба сказати, що якщо шведські академіки зроблять саме такий вибір, то з суто літературної точки зору він буде абсолютно логічним – Уельбек давно вже вважається живим класиком, який препарує з точністю та безстрашністю хірурга хвору, як він вважає, на тканину європейського суспільства.

Інша річ, що він з самого початку своєї літературної кар’єри був запеклим ворогом панівної нині політкоректності – хоча, з іншого боку, такий вибір дасть можливість “академікам” продемонструвати, що вони знаходяться поза суспільною модою. І ще одне – мільйон доларів, які зазвичай становить нобелівська премія, для Уельбека, на відміну від більшості літературних “нобеліатів”, не такі вже величезні гроші. Так, ще на початку нульових таку суму, тільки в євро, курс якого був набагато вищим, ніж зараз, він отримав як аванс за свій роман “Можливість острова”.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Ще один письменник, якому нобелівська премія з літератури у грошовому сенсі “до лампочки” – Стівен Кінг, якого букмекери поставили на 17-те місце із шансами 1:18-1:21. І якщо ми про це згадуємо, то з двох причин. По-перше, якщо це станеться, фантастику нарешті зрівняють зі “справжньою літературою”, що давно вже час було зробити. А по-друге, практично всі інші імена з першої двадцятки (дізнатися про них можна за посиланням, зазначеним вище), крім, хіба що, ще Харукі Муракамі, масовому читачеві нічого не скажуть.

Так що цілком можливо, що “нобеля” дадуть тому (шкода, що у букмекерів немає позиції “темної конячки”), хто в списку не згаданий. Або тому, чий пік літературної слави давно пройшов – як, наприклад, у 89-річного американця Кормака Маккарті, якого називають серед претендентів вже років 20. До речі, Стівен Кінг під цей критерій цілком підходить, оскільки його пізні романи, як мінімум, нудніші (та скажімо прямо – гірше) його ранніх шедеврів цього жанру.

А от Уельбек працює як хороший автомобіль (тільки тут не знаєш, з якою маркою порівняти, оскільки він не любить ні французів, ні німців, ні американців, ні азіатів загалом за винятком Таїланду, куди його герої їздять на сексуальний туризм) – кожен новий роман у нього приблизно такої ж високої якості, як попередній. І, до речі, вони у нього, на відміну пізнього Кінга, короткі – можна прочитати за день. Вже за одне це для фото ми вибрали, хоча і згадали в заголовку Кінга, портрет Уельбека – тим більше, що як виглядає “король жахів” знають усі.

Фото: Мішель Уельбек Pinterest

lenta.ua