Спочив у Бозі великий Українець, Маестро-Епоха, Маестро-Мелодія…

490

1 червня, під вечір, у Києві, в Феофанії, на 82-му році життя спочив у Бозі великий Українець, Маестро-Епоха, Маестро-Добро, Маестро-Мелодія, Маестро-Геній — Мирослав Скорик… Україна втратила одного з найкращих і найталановитіших синів, який упродовж багатьох десятиліть був золотим музичним брендом держави, витонченим діамантом. Відійшла у вічність ціла епоха на ім’я Мирослав Скорик.

Покоління 1960–их добре знало і знає його популярні естрадні пісні (”Намалюй мені ніч” на вірш Миколи Петренка, ”Не топчіть конвалій” на вірш Ростислава Братуня, ”Аеліта”, ”Принесіть мені маків” на вірш Богдана Стельмаха), які були першими паростками найкращих зразків нового естрадного напрямку (саме він був одним з піонерів і основоположників національної естради).

Творчий доробок композитора неймовірно розмаїтий: опера, балет, ”Реквієм”, концерти, твори для оркестру, ансамблів, музика до понад сорока фільмів, зокрема ”Тіні забутих предків” режисера Сергія Параджанова за повістю Михайла Коцюбинського, до театральних вистав, джазова та популярна музика.

Герой України, народний артист і володар почесного звання «Львів’янин року» Мирослав Скорик народився 13 липня 1938 року у Львові, його батьки отримали освіту у Віденському університеті, а бабця була рідною сестрою оперної співачки Соломії Крушельницької.

У 1947 р. всю родину було репресовано та вивезено до Сибіру. Там майбутній композитор навчався гри на фортепіано в учениці Рахманінова, Валентини Канторової.

У 1955 році родині Скорика було дозволено повернутися до Львова. У 1955–1960 роках Мирослав Скорик студіював у Львівській державній консерваторії ім. Миколи Лисенка під керівництвом професорів Станіслава Людкевича (теорія музики), Романа Сімовича та Адама Солтиса (композиція). Уже тоді почав творити фортепіанні композиції. Його дипломною роботою стала кантата «Весна» на слова І. Франка.

З 1963 року Мирослав Скорик починає працювати викладачем Львівської консерваторії на кафедрі теорії музики і композиції. Цього ж року вступає до Спілки композиторів України.

У цей час особливу частину його творчості складають естрадні пісні «Не топчіть конвалій», «Зоряна ніч» та ін. У 1964 р. Скорик написав музику до культового фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», а з музики до фільму «Високий перевал» режисера Володимира Денисенка походить його знаменита «Мелодія».

Серед його творів – одноактний твір за віршем Івана Франка «Каменярі», «Карпатський концерт» (1973), Концерт для віолончелі та симфонічного оркестру (1983), балет «Повернення Баттерфляй», цикл прелюдій та фуг для фортепіано, «Диптих» для камерного оркестру, ще два фортепіанних і чотири скрипкових концерти та багато інших творів. У репертуарі Львівської опери – його опера «Мойсей».

2004 року Мирославу Скорику присвоїли звання «Львів’янин року». Мирослав Скорик – герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Тараса Шевченка, кандидат мистецтвознавства, співголова Спілки композиторів України в 2006—2010 роках, художній керівник Київської опери (2011-2016).

Твори митця регулярно виконуються в Україні, в Німеччині, Франції, Австрії, Голландії, Болгарії, Чехії, Словаччині, Польщі, Великій Британії, а також у США, Канаді та Австралії. Часто виступав як диригент і піаніст, виконуючи власні твори. Мав багато почесних відзнак та нагород. Його ”Мелодія” стала справжнім інструментальним шлягером всіх часів і народів. А для музичного світу маестро залишався і залишиться живим і неперевершеним класиком української музики, композитором універсального обдарування. Попри дуже напружений життєвий ритм, Мирослав Михайлович до останнього подиху продовжував активні творчі пошуки.

ukrrain.com

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!