Музей книги і друкарства представляє експозицію про долю кримських татар

На території Києво-Печерського заповідника презентували спільний українсько-литовський проєкт «Крізь віки: набута Батьківщина», присвячений сторінкам історії еміграції кримських татар до Литви у різні часи, та їх поверненню у 90-х роках ХХ сторіччя до України після депортації. Про це повідомляє vechirniy.kyiv.ua.

Мистецький проєкт відбувається в межах Року кримськотатарської культури в Литві, за підтримки Посольства Литви в Україні, Міжнародного інституту культурної дипломатії, державного підприємства «Кримський дім» та декількох українських музеїв.

На урочистому відкритті експозиції, яка стартувала ввечері 30 серпня, був присутній Надзвичайний та Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас. У своїй промові високопосадовець підкреслив, що історія кримських татар — є історичною темою, яка завжди буде об’єднувати наші народи. За даними посольства татарська діаспора у Литві налічує 2,5 тисячі людей.

Проєкт «Крізь віки: набута Батьківщина» у Музеї книги і друкарства України складається з фотовиставки Арвідаса Шематаса «Просто неба», розташованої на подвір’ї музею, а також виставки «Дорога, що стала долею», яка присвячується історичному шляху татарського народу з Криму до Литви.

В експозиції представлені книги, особисті речі, прикрашені традиційною татарською вишивкою та інші цікаві предмети.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Також можна дізнатися цікаві факти про те, як формувалася етнічна група татар у Литві, перші згадки про яку датуються ще XIV століттям, за часи правління Князя Гедімінаса, як союзника у битвах з хрестоносцями. Литовські татари славилися своїми військовими формуваннями, які вважаються першою литовською прикордонною армією.

З часом їх роль у житті Литовської держави змінювалася… І вже наприкінці ХІХ-початку XX сторіччя, серед представників литовських татар були відомі лікарі, науковці, художники та митці.

Про їх вагомий вплив на життя в країні красномовно свідчить вулиця Тоторю (Татарська) у центрі Вільнюса, а також колишня околиця литовської столиці — Лукішкес.

Окрім виставки «Дорога, яка стала долею», представленою у приміщеннях музею, відвідувачі можуть подивитися фотохроніку 1990-2000-х років відомого литовського фотографа Арвідаса Шеметаса, який тривалий час проживав у Криму та до 2014 року працював спеціальним фотокореспондентом інформаційного агентства «Укрінформ» в Автономній Республіці Крим.

«Події давньої історії та сучасного життя Литви, Криму та України тісно переплетені та взаємопов’язані, тож і в нашому проєкті представлені різні за змістом виставки. Назва проєкту відповідає як історичному, так і сучасному контексту: якщо для литовських татар це історичний факт — набуття нової Батьківщини та нової родини народів, то для сучасного кримськотатарського народу боротьба за свою землю триває. І дуже символічно, що проєкт відбувається на тлі двох надзвичайно важливих подій нашої країни — прийняття Верховною Радою „Закону про корінні народи України“ та майже одночасно з відкриттям Кримської платформи», — зазначають організатори експозиції.

Виставка триватиме до 30 вересня. Квитки можна придбати у касі музею.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.