Меджліс оголошує публічне обговорення щодо встановлення в Україні Дня кримськотатарської мови і літератури

Меджліс кримськотатарського народу в рамках Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки у взаємодії з державними органами України ініціює встановлення в Україні Дня кримськотатарської мови і літератури. Про це йдеться на сайті Меджлісу.

У вирішенні цього питання дуже важливо виробити єдину узгоджену позицію та почути думки кримськотатарських та українських науковців, мовознавців, лінгвістів, істориків, журналістів, делегатів Курултаю кримськотатарського народу, лідерів громадської думки: як тих, хто проживає на тимчасово окупованому рф Кримському півострові, так і тих, хто живе на материковій частині України. Ми очікуємо також пропозиції від представників кримськотатарської діаспори, міжнародних тюркських наукових центрів, – йдеться у повідомленні.

Меджліс за результатами проведення низки консультацій з державними органами влади, науковими установами та відповідними фахівцями підготував попередній перелік дат. Пропонується до розгляду сім варіантів.

Зокрема, 16 березня – на одному з найбільш ранніх збережених ярликів засновника Кримського ханства, першого кримського хана Хаджи Герая написано «26-сафар Тавукъ йылы – 857». При переведенні напису на роки від Різдва Христового виходить 16 березня 1453 року.

20 березня – 20 березня 1851 року народився Ісмаїл Гаспринський – великий кримськотатарський та тюркський просвітитель, мислитель, письменник, педагог, культурний та громадсько-політичний діяч. Засновник і видавець першої в історії газети кримськотатарською мовою «Терджиман».

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

15 травня – 15 травня 1893 року народився Бекір Чобан-заде – видатний кримськотатарський вчений-тюрколог, доктор філологічних наук, професор, поет та письменник. Зробив великий внесок у вивчення мови й літератури не лише свого народу, а й у розвиток мовознавства і літературознавства багатьох тюркських народів.

11 липня – «11 липня 1303 рік» – ця дата написана на першій сторінці «Кодекса Куманікуса», що є найбільш ранньою датованою пам’яткою кримських татар.

10 вересня – 10 вересня 1927 року розпочала свою роботу І Всекримська науково-практична конференція, на якій розглядалися шляхи розвитку кримськотатарської літературної мови та взято курс перекладу писемності на латинську абетку, з удосконаленням орфограми мови.

22 вересня – 22 вересня 2021 року Уряд України затвердив алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки.

31 жовтня – 31 жовтня 1520 роком датований історичний документ, написаний кримськотатарською мовою, а саме ярлик кримського хана Мехмед Герая. Ярлики Кримського Ханства вважаються письмовою спадщиною Криму.

Встановлення в Україні Дня кримськотатарської мови і літератури підтвердить статус кримськотатарської мови як невід’ємного елементу ідентичності та етнокультурної цілісності Українського народу, сприятиме забезпеченню мовної багатоманітності, збереженню національно-культурної і мовної самобутності корінного кримськотатарського народу, створить сприятливі умови для розширення сфер її застосування, – наголосили у Меджлісі.

Пропозиції щодо запропонованих дат (або альтернативних дат з обґрунтуваннями) стосовно встановлення Дня кримськотатарської мови і літератури в Україні прийматимуться до 14.10.2022 року за електронною адресою Меджлісу кримськотатарського народу: qrm.mejlis@gmail.com та в коментарях до запису за посиланням.

qirim.news