Майкл Дуглас вручив нагороду PEN/Barbey Freedom to Write Award дружині й доньці політв’язня Єсипенка

23 травня в Американському музеї природознавства на Мангеттені відбулася церемонія вручення премії Американського ПЕН Barbey Freedom to Write Award 2022. Цьогоріч лауреатом став Владислав Єсипенко – український журналіст, затриманий в окупованому Росією Криму в березні 2021 року та засуджений до шести років колонії загального режиму. Нагороду його дружині Катерині та доньці Стефанії вручив американський актор Майкл Дуглас.

“Для мене велика честь бути сьогодні тут, під час війни, яка є глобальною загрозою нашим цінностям, демократії та свободі, щоб вручити премію PEN/Barbey Freedom to Write Владиславові Єсипенку. Ви знаєте, що він мужній борець за правду, патріот, улюблений батько і чоловік. У своїй журналістській роботі він пожертвував власною свободою, щоб донести до нас історії та правду українського народу”, – наголосив він.

У своєму виступі Майкл Дуглас згадав про те, що його родина походить зі Східної Європи, і наголосив, що українці зараз борються за демократію та свободу слова в усьому світі:

“Як багато хто з нас, я захоплююся сміливістю українців та їхнім потужним спротивом намаганням Путіна та російського режиму стерти з лиця землі їхню державу, їхню культуру та історію”.

Нагороду замість батька отримала семирічна Стефанія Єсипенко. У промові її мама і дружина політвʼязня, Катерина Єсипенко, розповіла, що життєве призначення її чоловіка – “розповідати історії людей, чиє життя зазвичай не потрапляє в заголовки чи на перші шпальти”:

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

“Він вирішив розказати світові, що це значить – жити в селі без електрики, бути дитиною, чий ігровий майданчик – занедбане поле в країні війни. Для нього це єдиний спосіб для світу зрозуміти, що відбувається в Криму під російською окупацією. Мій чоловік вірить у це настільки глибоко, що готовий ризикувати своїм життям. Я поділяю його відданість, і все моє життя, поки він у в’язниці, полягає в тому, щоб відстоювати його свободу, його право на повернення до нас додому і продовження своєї журналістської діяльності”.

Премія Американського ПЕН Barbey Freedom to Write Award була заснована 1987 року. Її вручають письменникам, журналістам та митцям, увʼязненим за їхню роботу. Одним із лауреатів відзнаки 2017 року став український кінорежисер Олег Сенцов. Його звільнили з російської тюрми через два роки після отримання нагороди.

Українського журналіста Владислава Єсипенка затримали в окупованому Росією Криму в березні 2021 року. У дні, що передували затриманню, він знімав на вулицях окупованого Криму сюжет про те, як окупація змінила життя на півострові. Він працював над матеріалами різної тематики: висвітлював підвищення цін, конфіскацію приватної власності, життя кримських татар, а також екологічну кризу, яку Росія принесла в Крим після 2014 року. Владислав Єсипенко, який на момент затримання мешкав на материковій Україні з дружиною та семирічною донькою, працював як фрілансер із проєктом “Крим.Реалії” і відвідував окупований півострів із журналістськими завданнями. Затримали Єсипенка після того, як 9 березня у Сімферополі він відвідав акцію до дня народження Тараса Шевченка.

Протягом перших 27 днів до Владислава Єсипенка не допускали адвокатів. Домагаючись фальшивих свідчень, його катували електричним струмом. Пропагандистський російський телеканал “Крым 24” показав із ним постановочне інтервʼю, в якому Єсипенко підтвердив, що працював для проєкту “Крим.Реалії”, а відзняті матеріали нібито передавав українським спецслужбам. Після цього Єсипенка помістили в Сімферопольське СІЗО. Журналістові погрожували розправою і тим, що вбивство замаскують під суїцид. Також Владислава позбавили медичної допомоги, якої він потребував у звʼязку із хворобою нирок. 16 лютого 2022 року Єсипенка засудили до шести років колонії загального режиму та штрафу за сфабрикованою справою про незаконне зберігання і перевезення вибухового пристрою. Російські прокурори просили для нього 11 років увʼязнення.

pen.org.ua