“Частково вільні”. У Держдепартаменті США оцінили роботу українських ЗМІ 2022 року

Із початку повномасштабного російського вторгнення в Україну українські ЗМІ, як незалежні, так і державні, періодично вдавалися до самоцензури, коли висвітлювали матеріали, які громадськість могла вважати недостатньо патріотичними або які Росія могла використати з пропагандистською метою. Про це йдеться у щорічній доповіді Державного департаменту США щодо дотримання прав людини.
“Конституція і закон передбачають свободу слова, зокрема для преси та інших засобів масової інформації, але влада [України] не завжди дотримувалася цих прав. Президент [України Володимир] Зеленський підписав 24 лютого [2022 року] указ про введення воєнного стану після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що допускає подальші обмеження щодо ЗМІ”, – ідеться у доповіді.

У Держдепі зазначили, що український уряд забороняв, блокував або накладав санкції на засоби масової інформації та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позиції, котрі влада вважала такими, що підривають суверенітет і територіальну цілісність країни.

Неурядова організація Freedom House оцінила українські ЗМІ як “частково вільні”, ідеться у доповіді.

“Незалежні ЗМІ та новинні інтернет-сайти були активними і висловлювали широкий спектр думок, але уряд зробив деякі дії щодо обмеження ЗМІ та свободи слова, як повідомляють, для протидії російській дезінформації та вирішення інших проблем безпеки воєнного часу”, – ідеться в доповіді.

ТЕЛЕМАРАФОН “ЄДИНІ НОВИНИ”

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

В американському уряді вважають, що загальнонаціональний телемарафон “Єдині новини”, який стартував навесні 2022 року, посилив контроль уряду над мовленням. Такі самі думки протягом року озвучували деякі політики й експерти, ідеться у доповіді.

Телемарафон об’єднав шість телеканалів. У нього входять ICTV, “Інтер”, “1+1”, “Ми – Україна”, “Суспільне” і “Рада”. Водночас телевізійні ЗМІ, які вважають пов’язаними з опозиційними партіями, зокрема “5 канал”, “Прямий” та “Еспресо”, не було запрошено до марафону.

У Держдепі вважають, що регіональні суспільні мовники також опинилися “під тиском”, оскільки влада вимагає від них “координації та підтримки державної політики”.

ОНЛАЙН-ЗМІ

“Були випадки, коли уряд цензурував онлайн-контент, переважно під приводом національної безпеки у воєнний час. Правоохоронні органи іноді контролювали інтернет без відповідних юридичних повноважень і робили серйозні кроки для блокування доступу до вебсайтів, як повідомляють, із міркувань безпеки”, – ідеться у звіті.

У Держдепі також зазначили, що на вебсайті “Миротворець” розміщено базу даних з особистою інформацією журналістів та громадських діячів, чиї заяви та дії “було визнано непатріотичними”.

Також є інформація про напади на журналістів, які повідомляли про корупцію, ідеться у доповіді.

КОНТЕКСТ:
У звіті за 2022 рік Freedom House зазначила, що рівень глобальної свободи знижується 17-й рік поспіль. Зі 195 країн організація визнала вільними лише 84.

Україну було визнано “частково вільною”. Вона здобула 50 балів зі 100 можливих. В організації зазначили, що повномасштабне вторгнення російських військ в Україну в лютому 2022 року призвело до значного погіршення ситуації з політичними правами та громадянськими свободами українців.
gordonua.com